Može li se mitesere ipak sigurno istisnuti?
Može li se mitesere ipak sigurno istisnuti?

Može li se mitesere ipak
sigurno istisnuti?

Postoji li na svijetu osjećaj koji više zadovoljava od istiskivanja mitesera?! Iako smo svi barem jednom čuli kako je to iznimno loše za našu kožu, ponekad je nemoguće proći pored oštrog svjetla, vidjeti crne točkice i ne istisnuti ih…

I s obzirom na to da se svašta promijenilo od početka 2000-ih kada je vladala opsesija miteserima – koje većinom nismo niti imali – ali smo ih natapali tonicima, predominantno, brenda Clean&Clear… Pitamo se je li uistinu i dalje takav bauk miteser samo istisnuti?

Nažalost, odgovor je i dalje ne – a u nastavku saznajte i zašto.

Što su miteseri?

Miteseri su male, tamne kvržice koji se obično pojavljuju na licu, posebno na nosu, čelu, bradi i obrazima. Oni su vrsta akni koja se javlja kada se pore začepe i napune sebumom, mrtvim stanicama kože i bakterijama. Miteseri se obično pojavljuju u adolescenciji, kada hormonalne promjene povećavaju proizvodnju sebuma. Međutim, mogu se javiti i kod odraslih osoba, posebno ako imaju masnu kožu ili su izloženi različitim čimbenicima koji mogu začepiti pore, kao što su ulja, šminka ili nečistoće iz okoline.

Jesu li komedoni i miteseri zapravo ista stvar?

I da, i ne! Tehnički, postoje dvije vrste komedona:

  • Otvoreni komedoni: Crni su i vidljivi na površini kože jer se pore nisu potpuno začepile. Izloženi su zraku, što ih radi oksidacije čini tamnim.
  • Zatvoreni komedoni: Bijeli su i nevidljivi na površini kože jer se pore potpuno začepe, pa se sebum zadržava ispod kože. Ovi miteseri nisu izloženi zraku, pa ne oksidiraju, a na koži ih većinom primjećujemo samo kao teksturu.

Kako i zašto nastaju miteseri?

Pore su mali otvori na površini kože koje omogućuju izlučivanje sebuma i drugih tjelesnih tvari. Kada se nešto začepi u porama, stvara se idealno okruženje za razvoj mitesera. Pore može začepiti sebum, šminka, nepogodni skincare, mrtve stanice kože, prljavština…

Miteseri nastaju i kada kožu ne čistimo i ne hidriramo adekvatno, primjerice, kada poraste proizvodnja sebuma ili kada skoro nikada ne radimo piling. Također, stvaranju mitesera mogu pridonijeti bakterije koje već žive na koži, a jedan od uzroka je i, vjerovali ili ne, genetika.

Jednako tako, iako se sada fokusiramo na kožu lica, miteseri mogu nastati na svim dijelovima tijela gdje imamo pore, pa su tako čest problem i na prsima i leđima.

miteseri

Smije li se mitesere istisnuti?

Baš zato što je beauty industrija uznapredovala, mitesere se ne preporučuje istiskivati, osim od strane stručnjaka. Jednako tako, preporučuje ih se tretirati proizvodima kod kuće!

Svako istiskivanje mitesera za početak može uzrokovati ozljedu kože, poput crvenila, otekline ili ožiljka. Jednako tako, pokušaj istiskivanja koji ne završi vađenjem nakupine, većinom rezultira u upalnoj akni koja zatim ima još veću šansu ostaviti ožiljak. Nadalje, istiskivanje mitesera naprosto širi infekciju, što može dovesti do stvaranja novih mitesera, ali i akni.

Kako sigurno ukloniti mitesere?

Najsigurniji način uklanjanja mitesera je odlazak u kozmetički salon na klasično, mehaničko čišćenje lica. Ono podrazumijeva fizičko uklanjanje čepa iz pore, ali u higijenskim uvjetima i na ispravan način, kako bi se koža što manje iritirala. Također, nakon što mehanički uklonite sve mitesere, imate čistu podlogu za održavanje teksture kože zaglađenom, pa je tada najbolje što prije početi koristiti proizvode koji sprječavaju nastanak novih mitesera. Naravno, 5 do 7 dana nakon čišćenja kože, kada se koža umirila i oporavila od mehaničkog čišćenja.

Što konkretno koristiti?

No postoji i nekoliko tipova proizvoda uz koje ćete uspješno ukloniti mitesere.

1. Maske s glinom i kiselinama – ovaj tip maske će izvući miteser, ali i generalno ukloniti višak masnoće s lica.
2. Mehanički pilinzi – bilo da je riječ o maski, klasičnom pilingu ili čistaču, sitne granulice potaknut će izbacivanje mitesera iz pore.
3. Kemijski eksfolijanti – uz pomoć kiselina, eksfolijanti će otopiti sadržaj pore i tako riješiti problem mitesera.
4. Retinoidi – osim što pomažu regulirati sebum, pomažu i lagano smanjiti pore “debljanjem” kože, odnosno stvaranjem novog kolagena i elastina.

Ako imate ozbiljne probleme s miteserima ili aknama, posjetite dermatologa. Stručnjak će vam moći preporučiti najbolji tretman za vašu kožu i, ako je potrebno, provesti sigurno i učinkovito uklanjanje mitesera ili drugih oblika akni.

Kako prevenirati nastanak mitesera?

• Redovito čišćenje lica – Imate li problema s učestalom pojavom mitesera, preporučuje se lice temeljito očistiti dvaput dnevno. Možete koristiti nježan proizvod za skidanje šminke i gel za čišćenje ili tehniku dvofaznog čišćenja lica, koja uključuje korištenje balzama ili ulja prije korištenja gela. To će pomoći u uklanjanju viška sebuma, mrtvih stanica kože i nečistoća koje mogu začepiti pore, među kojima se ljeti nalaze i SPF i šminka!
• Izbjegavajte dodirivanje lica prljavim rukama – Pričamo li o bilo kojem problemu vezanom uz kožu, nikada nije dobra ideja dirati lice prljavim rukama. Osim što tako možete prenijeti bakterije, možete na lice prenijeti i prljavštinu. Generalno, već izbjegavanje diranja lica pridonosi boljem izgledu kože! Izbjegavajte diranje lica prljavim rukama jer možete prenositi bakterije i nečistoće na kožu, što može pogoršati stanje i potaknuti nastanak mitesera.
• Pravilno hidratizirajte kožu – Redovito hidratiziranje kože ključno je za održavanje ravnoteže proizvodnje sebuma. Naime, ako koža nije dovoljno hidrirana, proizvodit će više sebuma kako bi se samostalno hidrirala, ali i zaštitila. Tako ubrzano dolazimo do dehidracije, al ii do čepljenja pora.

miteseri

No to nije sve…

• Koristite proizvode namijenjene suzbijanju mitesera – Komedolitički proizvodi, koji sadrže sastojke poput salicilne kiseline ili benzoil peroksida, mogu pomoći u čišćenju pora i sprečavanju nastanka mitesera, a većinom ih je dovoljno koristiti već do dvaput tjedno kako biste vidjeli značajnu razliku u izgledu kože.
• Pravilna prehrana – Uravnotežena prehrana bogata voćem, povrćem i drugim nutritivnim sastojcima može pomoći u održavanju zdrave kože. Iako ne postoji određena hrana koja bi pomogla protiv stvaranja komedona, birajte namirnice koje nemaju upalni učinak na tijelo.
• Birajte nekomedogenu šminku i skincare – Nekomedogeni proizvodi nose oznaku “nekomedogeno” jer naglašavaju kako ne sadrže sastojke koji mogu uzrokovati čepljenje pora. Najčešće su to ulja! Jednako tako birajte makeup s istom oznakom, iako uz dobru skincare rutinu i pravilno uklanjanje šminke i pranje lica, ne biste trebali imati problema s makeupom. Pripazite jedino da mu nije istekao rok trajanja!
• Redovito mijenjajte posteljinu i ručnike – Najviše bakterija nalazi se upravo na našoj jastučnici i na ručniku, artiklima koje redovito dodirujemo s kožom. Kako biste izbjegli prijenos bakterija na lice, redovito ih mijenjajte. Ljeti, ako se više znojite, mijenjajte ih i češće.

Što je bitno zapamtiti?

Mitesere možda ne smijemo istiskivati, no itekako ih možemo kontrolirati. Bitno je pridržavati se kvalitetne rutine njege kod kuće, pripaziti da lice doista dobro operemo i povremeno koristiti proizvode koji pomažu održavati pore čistima.

Foto: Instagram (@bellathomas, @clairerose), Pexels

Učitati još
Zatvori