Proveli smo jedan jesenji dan u Ljubljani. Evo što novo posjetiti i okusiti
Proveli smo jedan jesenji dan u Ljubljani. Evo što novo posjetiti i okusiti

Proveli smo jedan jesenji dan u Ljubljani.
Evo što novo posjetiti i okusiti

Ljubljana – mala i velika u isto vrijeme, pitoreskna i raskošna, zelena i suvremena! U svakom slučaju vrlo zanimljiva, otvorena za sve, pa čak i najzahtjevnije posjetitelje kojima u svakom dijelu godišnjeg doba nudi pregršt zanimljivosti i sadržaja. Prvo što ćete primijetiti kad uđete u njezin centar je mnogo zelenila u čijim se krošnjama i drvoredima skrivaju vijugava rijeka Ljubljanica i velebne zgrade koje svoj prepoznatljiv izgled duguju slovenskom arhitektu Joži Plečniku. Čim je počnete istraživati oduševit će vas ljubazni domaćini, ali i nevjerojatno organiziran grad.

Centar grada je prije svega pješački, prije 16 godina zatvoren za motorna vozila. Uz obalu Ljubljanice razvile su se šetnice povezane mostovima, a za lakše kretanje gradom možete posuditi bicikl u sistemu Bicikelj koji vam prvi sat nudi vožnju biciklu besplatno, jedini trošak je online prijava. Cijena godišnje karte je 3 €. Možete planirati svoj budžet potrošnje koristeći Ljubljana card, pojesti nešto fino, toplo i ukusno u budžetu od 10 eura, ali i posjetiti 35. Grafični bienale koji traje sve do sredine siječnja 2024. Kako biste od ovog grada uzeli i doživjeli najviše, donosimo vam nekoliko važnih mjesta i doživljaja koji jesen u Ljubljani čine očaravajućom.

Ljubljana
Ljubljana

Nekad šećerana, danas impozantna galerija

Kulturni biseri u Ljubljani su svakako Kino Šiška, Metelkova, Cukrarna i Centar Rog koji će imati otvorenje u zadnjem tjednu listopada. Budući da u tijeku 35. Grafični bienale Ljubljana (stariji od Venecijanskog), dio postave možete razgledati u Cukrarni, impozantnoj Galeriji otvorenoj za javnost u rujnu 2021. No, zgrada u užem centru Ljubljane živi još od 1828. godine kad je u njoj otvorena tvornica šećera. Početak je bio skroman (22 radnika, radila su na jednom kotlu za šećer), ali ubrzo je ova šećerana postala najveća rafinerija šećera u Austro-Ugarskoj. No, 25. kolovoza 1858 u tvornici je izbio razorni požar i zaustavio proizvodnju šećera u Ljubljani, vlasnika bacio u dugove što ga je natjeralo da iznajmi prostor.

Ljubljana
Cukrarna

Nekadašnji skvot

Tijekom sljedećih desetljeća u zgradi su živjeli vojnici i tvornički radnici, ponekad u isto vrijeme, ali i siromašniji Ljubljančani, kojima je nekadašnja tvornica pružila krov nad glavom nakon potresa 1895. godine. U zgradi su se naselili i književnici Dragotin Kette i Josip Murn, a njihovi prijatelji, Ivan Cankar, Oton Župančič i drugi književnici, u njoj su se često sastajali ili povremeno boravili. Ovi pisci, koji će zauvijek biti vezani uz žanr slovenske moderne, bili su najpoznatiji stanari Cukrarne, a u svojim su djelima ostavili zapažena svjedočanstva o zgradi i njezinim stanarima. Grad Ljubljana je 2008. godine otkupio zgradu i njezino zemljište od prijašnjeg vlasnika, a od 2018. do 2021. zgrada je obnovljena i renovirana pa je tako Ljubljana dobila mjesto za izlaganje suvremene umjetnosti.

Ljubljana
35. Grafični bienale u Cukrarni
Ljubljana
35. Grafični bienale
Ljubljana
Cukrarna

Koncept kakav bismo voljeli vidjeti i kod nas

Nedaleko od Cukrarne nalazi se Centar Rog, koji će biti otvoren 25. listopada, a smješten je u prostore nekadašnje tvornice bicikala. Danas je u vlasništvu Grada Ljubljane, a predstavlja ključan dio industrijske baštine 20. stoljeća u Ljubljani. Ono što oduševljava je da se sam oblik nekadašnje tvornice u potpunosti prilagodio zahtjevima 21. stoljeća s osnovnim zadatkom – postati javni prostor za proizvodnju kulturnih i kreativnih industrija, s naglaskom na primijenjenu umjetnost i dizajn. Prostire se na 9.000 m2 kreativnog prostora s pratećim programima, te novih 8.000 m2 parka dostupnog građanima za svakodnevno korištenje i javna događanja.

Prostirat će se na četiri etaže – prizemlja s proizvodnim pogonima i prostorima za radionice, prvim katom s knjižnicom i višenamjenskom dvoranom, drugim katom na kojem se nalaze pojedinačne projektne sobe, a u potkrovlju će se nalaziti uprava centra s višenamjenskom eksperimentalnom prostorijom te stambenim i individualnim projektnim sobama. Prostori s pogledom na Ljubljanicu rezervirani su za kafiće i trgovine.

Budući Centar Rog

Tržnica na kojoj možete ručati

Impozantna zgrada na desnoj obali rijeke Ljubljanice, u strogom centru grada je Tržnica. Projektirao ju je Plečnik, a danas ona predstavlja žilu kucavicu ove metropole. U potpunosti je otvorena suvremenom čovjeku koji će na njoj kupiti svježu hranu i lokalne namirnice, ali i zastati te u arkadama potražiti okrjepu. Na raspolaganju vam je mnogo domaćih restorančića koji svaki dan na sredini dana (najčešće od 12 do 15 sati) nude ‘malco’, slovenski naziv za gablec. Sve što ovdje možete isprobati je napravljeno tog dana, za pripremu su korištene namirnice iz lokalnog uzgoja, a posebno dizajnirani tanjuri pričaju priču o slovenskoj gastronomiji.

Zvijezda u arkadama zasigurno su ‘Moji štruklji’, slovenski brend koji svakodnevno nudi više od 20 različitih vrsta štrukli – kuhanih savijača – s kremastim ili klasičnim nadjevima i preljevima. Klasična štruklja je ona sa sirom i krušnim mrvicama, a pravo remek djelo na tanjuru kombinacija čokolade i pistacija. Štruklje, kao i variva (koja možete pojesti uz njih) rade i bez mesa, vegetarijanske, a sve što kušate možete začiniti lokalnim vinima, pivom ili prirodnim sokovima.

Štruklji u Ljubljani
Štruklji

Bogata gastro ponuda

Uz ponudu na Tržnici, Ljubljana ima i odličnu gastronomsku ponudu koju možete doživjeti kroz čitav niz festivala. Ove jeseni tako ne propustite Ljubljana Gourmet, Martinovanje, posjetite Ljubljansku vinsku cestu, ali i rezervirajte stol u trenutno najpopularnijem restoranu Jaz by Ana Roš u AS Boutique Hotelu popularne slovenske chefice Ane Roš čiji je restoran Hiša Franko u Kobaridu (Posočje) ove godine dobio treću Michelinovu zvjezdicu.

Najljepši pogled

Kako do najljepšeg pogleda na grad? Do njega ćete stići iz strogog centra (u blizini tržnice) pješice, vlakićem ili panoramskom uspinjačom koja će vas oduševiti i prije nego li nogom stupite na Ljubljanski grad!  Ovo i mjesto koje je najčešće mijenjalo svoju namjenu – u 11. stoljeću je to bila srednjovjekovna utvrda obrambene namjene,  u 12. stoljeću je Stari grad doživio rekonstrukciju, a građevine koje ga danas čine sagrađene su u 16. i 17. stoljeću. Bio je sjedište gradskih vladara, zatvor, bolnica, stambena zgrada, pa opet vojna utvrda, zatvor, te skladište municije i oružarnica. Danas je spomenik kulture, turistička atrakcija i mjesto kulturnih događanja u Ljubljani. Kako istražiti Ljubljanski  grad? Krenite u razgled uz pomoć audio vodiča, stanite na mjesto gdje se vide sve četiri strane svijeta, a gdje dominira Triglav, a onda krenite u razgled zelenog prstena oko dvorca gdje se krije još jedan biser – Grajski vinograd.

Žičara u Ljubljani
Žičara u Ljubljani

Vinograd na vrhu grada

Na mjestu starog vinograda, 2016. zasađen je novi s 1050 loza – 500 bijele sorte belpin, koja je na osnovu križanja sorti grožđa beline i pinota postala slovenski sinonim za chardonnay i 550 loza crvene sorte rdečegrajec, nazvane po prijevodu prvobitnog imena sorte rotburger i preimenovane u zweigelt, 1975. godine. Briga oko vinograda zadatak je Poljoprivrednog instituta Slovenije, razgledati ga možete uz posebnu najavu, a ono što oduševljava je to da možete postati pokrovitelj jednog trsa. Sa svojim vinogradom Ljubljanski dvorac zaokružuje vinsku priču o događajima, povezanim s kalemom najstarije vinove loze iz mariborskog Lenta, koja raste na samom ulazu u Stari grad.

Ljubljana
Stari grad Ljubljana
Stari grad Ljubljana
Stari grad Ljubljana
Stari grad Ljubljana

Tiskar na jedan dan

Suvremeni turizam sve češće u fokus stavlja doživljaj kroz kojeg se najbolje priča priča o gradu kojeg posjećujete, ali i trajno čuva uspomena. U strogom centru Ljubljane na raspolaganju su vam brojne kreativne obrtničke radionice – možete posjetiti jedinog ljubljanskog kišobranara, zlatara ili srebrnara, lončara, tkalca, tiskara koji će vam pomoći da se odlično zabavite i da kroz učenje naučite puno toga o Ljubljani. Odaberite ono što vam se čini najzanimljivijim i ostavite si vrijeme za istraživanje. Mi smo isprobali radionicu ‘budi tiskar na jedan dan’ u Studiu tipoRenesansa uz Ljubljanicu.

Marko Drpić vlasnik je studija tipoRenesansa
Marko Drpić vlasnik je studija tipoRenesansa
tipoRenesansa
tipoRenesansa

Stvorite svoj poster

Idealna je za sve uzraste, a priča priču o stoljetnom tiskarskom obrtu. U drvenim ladicama vidjet ćete stotine malih olovnih i većih drvenih slova, interpunkcijskih znakova, citata, razmaknica… Lutat ćete oko tiskarskih strojeva koji bi mogli biti muzejski eksponati. Shvatit ćete koliko je svijet analognog tiska bio zahtjevan. I težak, doslovno, težio je tonama. Iznad svega, stvarat ćete. Uz pomoć majstora prekapat ćete po drvenim slovima i stvarati s njima. Uzet ćete valjak i nanijeti boje na slova, nakon toga valjkom za tisak ‘presvući’ papir i ugledati jedinstvenu kreaciju! Moći ćete se nastaviti igrati s njim, s oblicima, bojama, sjenčanjem. I stvoriti vrlo posebno sjećanje.

tipoRenesansa

Foto: Nikola Zoko i iStock

Učitati još
Zatvori