Step by step vodič: Kako se doma isfenirati poput stručnjaka?
Step by step vodič: Kako se doma isfenirati poput stručnjaka?

Step by step vodič: Kako se doma
isfenirati poput stručnjaka?

Ako ste se zapitali “ma koliko može biti teško pravilno osušiti kosu?!”, dopustite da vas uvjerimo u suprotno. Iako kosu uistinu nije teško posušiti, teško je pri sušenju održati je zdravom. Ne kaže se bez veze kako je kosa najosjetljivija dok je mokra. Naime, i najmekši ručnik ima potencijal strgati vam vlasi, a sušilo za kosu – koliko god kvalitetno bilo – uvijek će ju dodatno isušiti.

Ono što stručnjaci rade drugačije je korištenje drugih materijala te uključivanje dodatnih koraka pri samom sušenju, a na kraju dana prevagnut će i tehnika koju srećom nije teško naučiti. U nastavku otkrijte o kojim tehnikama, ali i trikovima, je riječ kada pričamo o održavanju kvalitete kose prilikom sušenja i stiliziranja.

Tehnike sušenja kose

  • Sušenje ručnikom – ova tehnika je pogodna za sve čija kosa ne zadržava dugo vlagu, kao i za one koji žele ubrzati proces sušenja kose, bilo ručnikom ili sušilom.
  • Sušenje sušilom za kosu – sušenje kose sušilom odnosno toplim zrakom najčešće je i najbrže korištenje sušenja kosa. No jednako tako je i ono koje može najviše oštetiti vlasi.
  • Sušenje na zraku – dopuštanje kosi da se osuši prirodno je najnježniji način sušenja. Ako imate vremena, pustite kosu da se osuši bez korištenja sušila za kosu ili drugih toplinskih alata.
  • Sušenje difuzorom – difuzor je pričvršćen na sušilo za kosu i koristi se za raspršivanje zraka kako bi se sušila kosa bez stvaranja prevelikog pritiska ili nepotrebnog pomicanja kovrča. To je dobra tehnika za osobe s valovitom ili kovrčavom kosom.
  • Sušenje hladnim zrakom – korištenje sušila za kosu na niskoj ili hladnoj postavci može smanjiti oštećenje kose uzrokovano toplinom. Kosa se suši, no nešto sporije jer je u pitanju hladni zrak.

Kako osušiti kosu kao stručnjak?

Koristite ručnik od mikrofibre

Za razliku od običnih ručnika, mikrofibra fantastično upija vodu i tako kosu brže suši. Danas su osim ručnika od mikrofibre dostupni i turbani od mikrofibre koji se mogu nositi pola sata i tako drastično ubrzati sušenje kose. Uz to, uz mikrofibru manje pucaju vlasi kako je izrazito meka.

Iscijedite vodu iz kose

Iako ste vjerojatno već kad ste bili mali usvojili tehniku trljanja kose ručnikom, ona je zapravo vrlo loša za vašu kosu jer je tako vrlo lagano čupate i trgate. Kosa je najosjetljivija dok je mokra, pa pristup njezi mora biti vrlo nježan. Istiskivanjem vode iz kose praznit ćete vlasi, bez slučajnog trganja.

Koristite proizvode za dodatnu njegu

Trebate li koristiti dodatne leave in tretmane, maske ili kreme za kosu, sada je vrijeme za aplicirati ih. Možete ih nanijeti na skroz mokru kosu i ručnikom je dodatno utisnuti u kosu ili na ručnikom posušenu kosu – kako god mislite da će bolje djelovati.

Protresite glavu

Protresete li dodatno kosu nakon sušenja ručnikom, drastično ćete ubrzati sušenje kose. Ovako se u kosi stvara ventilacija što ubrzava sušenje vlasi.

Koristite češalj sa širokim zupcima

Kako je mokra kosa vrlo osjetljiva, bilo kakvo zapinjanje češlja za sitne zamršene vlasi ili čvoriće može rezultirati pucanjem ili čupanjem kose. Osim što će češalj sa širokim zupcima nježno raščešljavati kosu, pritom će je i odvajati što će pridonositi ventilaciji i samom sušenju kose.

Krenite s češljanjem od dolje

Iako vam se čini neobičnim, češljanje kose se uvijek započinje od vrhova krema gore. Razlog je vrlo jednostavan: tako ćete otpetljati i razmrsiti sve vlasi koje bi češljanjem od gore mogle biti počupane ili strgane! Jednom kada ste prošli cijelu kosu od dolje, možete se počešljati i od gore prema dolje.

Koristite zaštitu od topline

Uistinu ne postoji zdravo sušenje kose sa sušilom za kosu bez korištenja proizvoda za zaštitu od topline. Nekoć su bili teški i znali otežati ili pak zamastiti tek osušenu finu i tanku kosu, no proizvodi novih generacija nisu samo nježni i neosjetni, već najčešće sadrže i polimere koji će pomoći dati volumen i dugotrajnost frizuri bez otežavanja vlasi.

sprej za zaštitu od topline
Leonor Greyl
ghd
Philip B
Beauty bay
bumble and bumble

Želite li koristiti proizvode za styling – vrijeme je sad

Bilo kakvi proizvodi za styling poput slanog spreja ili pjene za volumen koriste se nakon proizvoda za zaštitu kose od topline, a prije samog početka sušenja kose (osim laka za kosu ili spreja za završni sjaj). Želite li idealnu i dugotrajnu frizuru, morate osušiti kosu na 60-70% prije nego krenete s oblikovanjem.

Leonor Greyl
Leonor Greyl
Philip B
Philip B
Mielle
boucleme

Usmjerite strujanje zraka

Čupanju i petljanju kose može pridonijeti sušenje kose od dolje – tako da se kosa raspuhuje oko lica. Sušiti biste trebali uvijek u smjeru rasta kose. Tako nećete izbjeći samo pucanje, već ćete se riješiti i elektriciteta i zagladit ćete nestašnu mladu kosu.

Koristite difuzor po potrebi

Imate li kovrčavu kosu, kovrče će biti najljepše definirane koristite li difuzor. I prije njega potrebno je osušiti kosu ručnikom, a zatim se preporučuje glavu okrenuti naopako i sušiti kovrče u difuzoru na laganoj ili srednje jakoj toplini. Uzmite u obzir da sušenje kose difuzorom traje malo duže od klasičnog sušenja kose, ali tako ćete kvalitetno posušiti vlasište i dobiti lepršave i poletne kovrče.

Ne sušite kosu na najjačoj postavci

Sušila za kosu s posebnim tehnologijama za očuvanje zdravlja kose pripomažu senzorima i negativnim ionima da se kosa brže osuši i s manje isušivanja. No i takva sušila za kosu mogu je isušiti koristite li ih na najjačoj postavci. Imate li tanku ili oštećenu kosu, preporučuje se koristiti sušila na jačini do 80 do 150 stupnjeva, dok će guste, teške i vrlo kovrčave kose trebati 180 do 200 stupnjeva.

Foto: Pexels, Instagram (@nikki.cruz, @niekachnie)

Učitati još
Zatvori