Bez ovih finih začina zimi ne možemo

Bez ovih finih začina zimi ne možemo

Blagdani su pred vratima što znači da će uskoro trebati otprašiti protvane, kalupe, miksere i špatule te zasukati rukave jer ništa ne podsjeća na Božić više od kuhinje koja miriši na nešto slatko poput jabuka, vanilin šećera, cimeta i klinčića. Da biste kuću obojili još ljepšim mirisima te ovaj Božić učinili još posebnijim donosimo pregled 4 zimskih ‘must have’ začina i recepata koje od njih možete osmisliti.

1. Cimet

Cimet potječe s Istoka i jedan je od najstarijih poznatih začina. Postoje dvije vrste cimeta: cejlonski cimet i kasija cimet. Cejlonski cimet se još naziva i pravim cimetom, a autohtono raste na području južne Indije i Šri Lanke dok kasija raste u Kini, Bangladešu, Indoneziji i Vijetnamu. Kasija je, za razliku od cejlonskog cimeta, snažnije arome, a štapići su drvenastije strukture. No kore dviju vrsta lako se razlikuju: dok se kora cejlonskog cimeta sastoji od mnogo tankih slojeva i lako se melje u prah, kasija je mnogo tvrđa i šuplja iznutra. Kada su samljeveni u prah razlika je teže uočljiva, no i dalje postoji. Naime cejlonski cimet je svjetlije boje i ima nježniji miris i pikantniju aromu od kasija cimeta. No glavna razlika je što cejlonski cimet u sebi sadrži zanemarivu količinu kumarina, umjereno toksičnog spoja, dok ga se u kasiji može pronaći više. Ako cimet koristite samo u začinske svrhe, za kolače i sl, ne morate brinuti, no ako ga primjerice jedete u zdravstvene svrhe posegnite za cejlonskim, koji je skuplji, ali vam neće naškoditi.

Cimet ima jaki karakteristični miris i slatko-ljuti okus. Iako se kod nas najčešće koristi kao začin za slatka jela, u bliskoistočnim kuhinjama se često koristi i za pripremu slanih jela od janjetine i piletine. Također posjeduje antioksidacijski učinak i djeluje kao konzervans. Cimet ima impresivne karakteristike u pogledu poboljšane kontrole glikemije. Najnovije metaanalize iz 2013. godine pokazale su kako primjena cimeta natašte povoljno utječe na regulaciju glikemije i na razinu glukoze u plazmi. Zbog toga mnogi nutricionisti preporučuju svako jutro žlicu meda s cimetom.

RUDOLPHOVI BOŽIĆNI KOLAČIĆI
Sastojci:
125 g sitno mljevenih zobenih pahuljica
2 banane
1 jaje
pola žličice praška za pecivo
žličica cimeta
malo vode (ako je pregusto)

Priprema:
Sve sastojke izmiješajte štapnim mikserom, te dodajte vode ako je smjesa pregusta. Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva i pecite 10 minuta. Prije pečenja možete staviti orah na keksiće.

2. Klinčić

Hladnije vrijeme budi želju za drugačijim, intenzivnim, punim okusima koji krijepe tijelo i griju dušu. Jedan od takvih okusa je zasigurno klinčić. Klinčić, također poznat i kao karanfilić ili klinček, tradicionalno je omiljena zimska mirodija. Podrijetlom je s indonezijskih otoka začina, odnosno sjevernih Moluka. Danas se uzgaja u Brazilu, Indiji, Šri Lanci, Tanzaniji, Madagaskaru i na Pembi. Klinčići su zapravo nezreli, neotvoreni cvjetni pupoljci zimzelenog tropskog drveta iz porodice mirta. Dok su svježi ružičasti su, a osušeni mijenjaju boju u hrđavo-smeđu i nalikuju čavlićima. Miris im je topao, opor i aromatičan, a okus slatkasto-trpak i vrlo jak. Osim što je neizostavan začin za zimi popularno kuhano vino, klinčićem se aromatiziraju brojna slatka i slana jela. Izvrsno povezuje okus jabuka i krušaka pa se rabi u pripravi pita i torti ili voćnih umaka i kompota. Naglašava aromu citrusa, posebice naranče.

zacini1

S obzirom da je njegov okus vrlo intenzivan, nužno ga je pri kuhanju postupno i pažljivo dozirati. Bogato začinjeni kolači, keksi, pudinzi ili slatki kruhovi nerijetko u svojem receptu sadrže klinčić u kombinaciji s cimetom, a katkad i đumbirom. Klinčić je prisutan u mnogim kombinacijama začina, npr. u mješavini za kiseljenje povrća ili u mješavini začina za pečenje. Najbolje ga je kupovati u cjelovitom obliku, jer sameljen brzo gubi okus, a i njegova ljekovita svojstva propadaju. Cijele klinčiće se preporučuje potrošiti u roku od godinu dana, a mljevene unutar šest mjeseci. Budući da je vrlo čvrste strukture, teško ga je usitniti pa se savjetuje samljeti ga u mlincu za kavu.

Eterično ulje klinčića učinkovito je protiv mnogih bakterija i parazita. Klinčić je stimulans, antiseptik i blagi anestetik. Ima pozitivne učinke na želučanu sluznicu, djeluje protiv povraćanja i nadutosti te je stari lijek za zubobolju.

LJEKOVITI ČAJ BAKE MRAZ
Sastojci:
2 štapića cimeta
6 klinčića
½ litre vode
Med

Priprema:
Iako je izvrstan dodatak kuhanom vinu, od klinčića možete napraviti i ukusan ljekoviti čaj, uz dodatak cimeta. U pola litre vode stavite 2 štapića cimeta i 6 cijelih klinčića. Kuhajte 15 minuta, a zatim procijedite. Zasladite medom, servirajte uz fine kekse i uživajte u blagodatima zime.

3. Zvjezdasti anis

Relativno nepoznat začin koji postaje sve popularniji zahvaljujući kineskoj kuhinji koja ga puno koristi, izrvsne slatkaste arome (poput Bronhi bombona) upotpunit će vaše kolače, rolade i slatke tople napitke. Zvjezdasti anis podrijetlom je iz Kine, Vijetnama i Japana, a raste na aromatičnom zimzelenom stablu Illicium Verum, koje može narasti i do 8 metara. Cvjetovi drveta su crveno-ljubičasti, a kad cvijetovi otpadnu ostaju mahune boje hrđe koje se koriste isključivo osušene, nikad svježe. Treba ih čuvati u zatvorenim spremnicima na hladnom i tamnom mjestu jer tako mogu trajati i do godinu dana. Zvjezdasti anis spada u porodicu magnolija te ga nikako ne bi trebalo zamijeniti za anis koji je iz porodice šišarki, iako zbog eteričnih ulja imaju sličan kemijski sastav.

Zvjezdasti anis,poput običnog anisa sadrži anetol, ali je njegov okus jači i malo gorči. Kuhari u Jugoistočnoj Aziji koriste zvjezdasti anis kako bi jelima (posebno onima od svinjetine i peradi) dali okus sladića. Zvjezdasti anis može se koristiti sam ili kao jedan od sastojaka kineskog 5 spice začina ili indijskog garam masala začina. Začin treba koristiti oprezno jer je dosta intenzivan. Zvjezdasti anis obično se jelima dodaje cijeli pa se nakon kuhanja izvadi iz jela, ali može se koristiti i u mljevenoj formi.

zacini10

U tradicionalnoj kineskoj medicini, zvjezdasti anis koristi se kao digestiv, diuretik, protiv grčeva u stomaku i reumatizma, te kao osvježivač daha. U posljednje vrijeme nalazimo ga i u lijekovima protiv gripe. Međutim, ovaj plod treba oprezno koristiti u medicinske svrhe zato jer koristi sastojke koji mogu biti neurotoksični ako se koriste u većim količinama.

ENERGETSKI NAPITAK DJEDA MRAZA
Sastojci:
50 g šećera
1 vanilin šećer
100 ml vode
2 zvjezdice zvjezdastog anisa
400 ml mlijeka

Priprema:
Šećer i vanilin šećer zagrijavajte dok ne dobijete karamel. Zalijte vodom, dodajte anis i kratko prokuhajte da se karamel otopi. Dodajte mlijeko i zagrijavajte da zakuha. Poslužite vruće, najbolje uz keksiće.

zacini4

4. Kardamom

Kardamom je začin koji se polako, ali sigurno, sve više uvlači u kuhinje diljem svijeta. Svojim ugodnim mirisom i snažnim okusom oplemenjuje mnoga slatka jela, a sladokusci ga dodaju mljevenoj kavi prije kuhanja. Kardamom se odnosi na neke biljke iz roda Elettaria i Amomum porodice đumbira. Obje su autohtone u Indiji, a prepoznajemo ih po malenom plodu ispunjenom malenim crnim sjemenkama. Vjerojatno postoji već 5000 godina i time je jedan od najstarijih i najcijenjenijih začina na svijetu. Treći je najskuplji začin na svijetu, iza šafrana i vanilije. Kardamom ima snažan, poseban okus i miriše aromatično, lagano žareće, pikantno, svježe po limunu, pomalo cvjetno i podsjeća na eukaliptus. Sadržaj eteričnih ulja u sjemenkama jako ovisi o skladištenju. Ljepljive sjemenke znak su dobre kvalitete. Koristi se u pekarskim proizvodima i keksima poput medenjaka i kolačića od badema, u pikantnim i slatkim skandinavskim jelima i pićima, za konzerviranje povrća, za deserte, puding od riže, agrume, kod pripreme arapske kave, indijskog čaja, kuhanog vina, te likera.

Kardamom ima rashlađujući učinak na tijelo. Djeluje osvježavajuće za dah i izbjeljuje zube. Potiče izlučivanje želučane kiseline, sprječava grčeve i ima portuupalno djelovanje. Poboljšava prolaz lijekova kroz kožu te pomaže kod iskašljavanja i astme te je jedan od važnijih začina u Ayurvedi.

zacini3

VILENJAČKE SLASTICE
Sastojci:
2 šalice brašna
3/4 šalice meda
1 šalica sjeckanih oraha/badema/lješnjaka
1 žličica kardamoma u prahu
½ žličice cimeta
prstohvat soli
1 vanilin šećer
25 dkg maslaca
1-2 žlice kiselog vrhnja

Priprema:

Umijesite tijesto od brašna, meda, orašastih plodova, prstohvata soli, kardamoma i cimeta, maslaca, vanilin šećera i kiselog vrhnja. Oblikujte loptu i stavite u hladnjak na sat vremena. Potom tijesto razvaljajte u dva-tri valjčića i režite kolačiće debljine kažiprsta. Posložite u protvan prekriven papirom za pečenje i pecite na 200 stupnjeva oko 15 minuta dok ne pozlate. Izvadite i pustite da se ohlade te ih potom po želji glazirajte rastopljenom čokoladom ili posipajte šećerom u prahu.

Za još priča o začinima i zanimljivih recepata posjetite blog Spicespicableme.com.

Tekst: Tea Hržica, Spicepicableme.com
Foto: Shutterstock, Anthropologie

Učitati još
Zatvori