Pitale smo stručnjaka iz Biologique Recherche sve o kiselinama za njegu lica

Pitale smo stručnjaka iz Biologique Recherche
sve o kiselinama za njegu lica

Vidjeli ste ih, čuli ste za njih i možda ste ih već i koristili. No, što su zapravo kiseline za njegu lica? Kako bismo ih trebali koristiti i kada? Znamo da nanošenje kiseline na lice može zvučati zastrašujuće, međutim svi tipovi kože mogu imati koristi od uključivanja kiselina u skincare rutinu. Postoji nekoliko vrsta kiselina za svako stanje kože koje želite tretirati, od one s aknama, hiperpigmentiranu, dehidriranu kožu, onu s borama i boricama, kao i osjetljivu kožu.

Različite vrste kiselina više odgovaraju različitim stanjima kože, stoga trebate voditi računa o tome koju kiselinu koristite ako želite postići idealne rezultate. No, koja je kiselina kreirana za koji ‘problem’ kože?

Stručnjak iz Biologique Recherche otkrio nam je više o kiselinama

Na ova i još mnoga pitanja o kiselinama, ljubazno nam je odgovorio dr. Stefan Lipp, stručnjak iz Biologique Recherche, brenda poznatog po brojnim inovacijama u svijetu njege kože.

Dr. Stefan Lipp Biologique Recherche

Dr. Stefan Lipp često se nalazi na samom izvoru tih inovacija ovog renomiranog francuskog brenda i zahvaljujući desetljećima edukacije u svijetu ljepote i estetske medicine, danas je odličan sugovornik na temu svega vezanog uz kožu, pa tako i uz upotrebu kiselina u njezinoj njezi.

Pitale smo stručnjaka dr. Stefana Lippa iz Biologique Recherche da nam detaljno objasni sve što bismo trebali znati o kiselinama, njihovom djelovanju i načinu korištenja, a njegove odgovore donosimo vam u nastavku!

  • Koje vrste kiselina najčešće možemo pronaći u proizvodima za njegu lica i po čemu se one razlikuju?

Najčešće nalazimo alfa hidroksi, beta hidroksi i poli hidroksi kiseline koje se razlikuju po snazi prodiranja u kožu te blagosti njihovog djelovanja na kožu.

Alfa hidroksi kiseline (AHA)

AHA kiseline se obično dobivaju iz voća, topive su u vodi i djeluju na površini kože na poboljšanju njezine teksture te da je učine čvršćom bez uzrokovanja popratne nadraženosti. Pojačavaju proces izmjene stanica i tako potiču proizvodnju novog kolagena. Ove su kiseline nježne za kožu i stoga su odgovarajući izbor za osjetljivu kožu.

Beta hidroksi kiseline (BHA)

S druge strane, BHA kiseline su topive u ulju, što znači da dublje prodiru u kožu. Zbog toga ne pridonose samo boljoj teksturi kože nego i odčepljuju pore te reguliraju masnoću i sebum. Idealne su za tretiranje kože s aknama, jer osim što će eksfolirati gornji sloj kože, također ciljano djeluju na žlijezde lojnice duboko u porama te iz njih uklanjaju sve komedone ili mitesere koji se mogu pojaviti.

Poli hidroksi kiseline (PHA)

PHA kiseline imaju veće molekule od AHA kiselina i zato su savršen izbor za izrazito osjetljivu kožu budući da ne mogu prodrijeti duboko u kožu, već djeluju isključivo na njezinoj površini. Nježne su i blage i ne uzrokuju nadraživanje te ih mogu koristiti osobe s ekcemom ili rozacejom. Odlične su za dubinsku hidraciju kože te su svakako idealne i za suhu kožu!

Biologique Recherche laboratorij
  • Koja je vrsta kiseline najbolja za pojedine tipove kože tj. koju biste preporučili za masnu, osjetljivu, suhu, dehidriranu i za problematičnu kožu?

U Biologique Rechercheu ne govorimo o problematičnoj koži, nijedna koža nije problematična. U ponudi imamo više od 100 proizvoda koji pomažu, liječe i daju rješenja.

Salicilna kiselina

Jedan od glavnih sastojaka na tržištu s kojim je upoznata većina ljudi je salicilna kiselina. Ona se nalazi u kiselom voću kao što su maline, jagode itd. i učinkovita je na masnoj, mješovitoj koži te koži s aknama. Jedna je od najpoznatijih beta hidroksi kiselina ili BHA kiselina s antibakterijskim, protuupalnim i eksfolirajućim svojstvima. Idealna je za kožu sklonu aknama zbog sposobnosti da razbije mrtve stanice kože, pročisti začepljene pore i mitesere, čime smanjuje razvoj bakterija na površini kože kao i u žlijezdama lojnicama. Zbog svoje sposobnosti da smanji nastanak komedona, nesavršenosti i akni koje uzrokuju nastanak bakterija, može biti učinkovita u raznim oblicima: u gelovima protiv mrlja uzrokovanih aknama, gelovima za pranje lica ili eksfolirajućim pilinzima. Katkad je možemo pronaći i u dekorativnoj kozmetici kao u podlogama ili korektorima jer može razgraditi nakupljanje sebuma u porama i smanjiti sjaj i masni izgled kože tijekom dana.

Dijagnoza: akne, miteseri, zatvorene pore i prekomjerno lučenje sebuma

 Glikolna kiselina

Početkom 1990-tih kad se počela koristiti za njegu kože, glikolna kiselina je predstavljala pravu revoluciju. Dobivena iz šećerne trske i ekstrakta ananasa, uobičajena je alfa hidroksi kiselina (AHA) koja učinkovito djeluje na masnu kožu i kožu sklonu aknama, ali je blagotvorna i za sve ostale tipove kože osim osjetljive. Sadrži malene molekule koje pomažu uklanjanju mrtvih stanica s površine kože, kako bi tekstura kože bila zaglađenija. U usporedbi s drugim abrazivnim eksfolirajućim pilinzima, ova je kiselina nježnija za kožu. Osim toga ima i anti-age djelovanje jer potiče proizvodnju kolagena i zaglađuje borice, bore i ostale znakove starenja.

Dijagnoza: ožiljci od akni, tamne mrlje, pigmentacija, borice i bore.

Mliječna kiselina

Mliječna kiselina je još jedna od AHA kiselina koja na koži ima još blaže djelovanje od glikolne kiseline. Dobiva se iz kiselog mlijeka, što znači da sadrži hidracijski element koji ne nalazimo u ostalim eksfolirajućim kiselinama. Njezine velike molekule čine ju savršenim izborom za osobe s osjetljivom ili suhom kožom, koje žele smanjiti hiperpigmentacijske mrlje i ubrzati proces stanične obnove. Osim toga, budući da se može vezati na gornji sloj kože i stimulirati ga, stvara ceramide koji pomažu prodiranju vlage u kožu i uklanjanju uzroka nadraživanja. Također, osim svojstava hidracije i popunjavanja, ujedno smanjuje izraženost borica i bora s anti-age učinkom za kožu. Ova se kiselina obično upotrebljava u kombinaciji s ostalima, za posvjetljivanje i ujednačavanje tena i pružanje cjelovite blistavosti kože.

Dijagnoza: hiperpigmentacija, staračke pjege, siv i neujednačen ten.

Biologique Recherche laboratorij

Mandelična kiselina

Mandelična kiselina dobiva se iz gorkog badema i prikladna je za osjetljivu, masnu i kožu sklonu aknama. Sadrži najveće molekule od svih AHA kiselina, koje polako i nježno prodiru u kožu i time smanjuju rizik od nadraživanja osobama s osjetljivom kožom. Mandeličnom se kiselinom također tretiraju akne, miteseri i proširene pore jer uravnotežuje proizvodnju sebuma u epidermi. Ublažuje borice, bore i pigment na koži uzrokovan aknama. Obično se kombinira sa salicilnom, mliječnom i glikolnom kiselinom jer nije dovoljno snažna da djeluje samostalno kako bi se poboljšala eksfolijacija.

Dijagnoza: znakovi starenja, akne, proširene pore i pigmentacija uzrokovana suncem ili ožiljcima od akni.

Jabučna kiselina

Jabučnu kiselinu obično dobivamo iz breskvi, šljiva i krušaka i pogodna je za sve tipove kože osim osjetljive. Ova je kiselina humektans, što znači da ima sposobnost privlačenja vlage iz zraka i njezinog zadržavanja u koži. Zahvaljujući njezinim sjajnim hidracijskim svojstvima često je nalazimo u proizvodima za hidraciju kože. Ima sposobnost otvaranja pora kako bi se pročistio višak sebuma na licu i tako ostvario lagani piling. Ujedno pomaže izmjenjivanju starih stanica kože, čime se potiče proizvodnja kolagena, vlaknastog „pomlađujućeg“ proteina koji je prisutan u tijelu i koji usporava proces starenja.

Dijagnoza: znakovi starenja, neujednačen ten i dehidracija kože, suha koža.

Vinska kiselina

Vinska kiselina je prirodna AHA kiselina biljnog porijekla koju dobivamo iz grožđa, marelica, jabuka, avokada, sjemenki suncokreta, tamarinda, itd. Vinu daje njegov opor okus, tako da smo sigurni da je već obožavate! Njezina snažna antioksidativna i protuupalna svojstva pomažu poboljšati teksturu kože i smanjiti znakove starenja, jer pojačava proces odbacivanja stanica na vanjskim slojevima epiderme. Nadalje, obnavlja hidraciju i regulira razinu pH formule proizvoda za njegu lica, čime se postiže da koža nije premasna ili presuha. Vinska kiselina posjeduje moć održavanja stabilnosti kože i uravnotežuje pH vrijednosti.

Dijagnoza: borice i bore, akne, nadražaj kože.

Biologique Recherche laboratorij
  • Često možemo vidjeti kako je naveden određeni postotak kiseline koju sadrži neki proizvod. Kako pravilno odabrati koncentraciju kiseline koju želimo uvesti u svoju skincare rutinu? Što se može dogoditi s kožom lica ako odaberemo previsoku koncentraciju?

Postotak kiselina u proizvodima komunicira se isključivo u medicinskoj njezi. Ne govorimo o postotku kiselina u proizvodima za kućnu njegu. Iz tog razloga ne preporučujemo slobodno korištenje kiselina u svakodnevnoj kućnoj njezi kože. Savjetujemo da kiseline koristite uz savjet stručne kozmetičarke tijekom tretmana u salonu. Izgledno je da će se koža zacrveniti, a u ozbiljnijim slučajevima može uzrokovati i bol.

  • Je li kiseline bolje nanositi na lice ujutro ili navečer? Zašto?

Vrijeme nanošenja nije bitno, važna je vještina tehnike nanošenja te najbolji sastojci koje na ispravan način nanosi stručna osoba.

  • Kako pravilno pripremiti kožu lica za nanošenje kiseline?

Kožu je potrebno temeljito očistiti jednim od naših mlijeka za čišćenje koja odgovaraju određenom trenutnom stanju kože.

  • Preporučuje li se nanošenje još nekog proizvoda nakon kiseline? Kako postići najbolje rezultate?

Da, nanosimo razne proizvode nakon kiselina, ovisno o trenutnom stanju kože, a to su najčešće krema, ciljani i ostali serumi kao i završni serum. Najbolje rješenje je da se posavjetujete s našim stručnjacima za njegu lica i da s njima dogovorite dugotrajni plan njege, uključujući redovite tretmane u salonu te njegu kože kod kuće.

  • Koje sastojke nikako ne bismo smjeli miješati s kiselinama?

Sastojci koji imaju eksfolirajuća svojstva ne bi se smjelo kombinirati s kiselinama.

  • Kakva je ponuda kiselina u Biologique Recherche asortimanu proizvoda?

U našem su asortimanu dostupni razni proizvodi za ovaj terapijski pristup. Kultna linija P50 uključuje različite profesionalne i maloprodajne proizvode koji su prikladno uravnoteženi i mogu se nanositi nakon odgovarajućih uputa koje će vam dati naši stručnjaci za njegu kože. Slobodno zatražite više informacija o liniji P50.

Foto: Instagram

Učitati još
Zatvori