Veliki vodič o njezi usana zimi – evo kako izbjeći suhoću i pucanje
Veliki vodič o njezi usana zimi – evo kako izbjeći suhoću i pucanje

Veliki vodič o njezi usana zimi – evo
kako izbjeći suhoću i pucanje

Dehidracija nije vezana za godišnja doba, pa ni za dijelove tijela, no složit ćemo se – možda najmrskiji osjećaj daju nam dehidrirane usne zimi. Bez obzira na to koliko usne njegujete i imate li balzam za usne u sticku u svakom kutku stana, ispucale usne zimi učestale su koliko i suhoća ruku. Ponekad, čini se kao neizbježna faza, posebice u periodu kada temperature padnu ispod ništice.

To se događa jer su usne iznimno osjetljive. Naime, uz okoloočno područje, usnice su najtanja koža na licu, koja ujedno ima i vrlo osjetljivu barijeru i nema visoku sposobnost zadržavanja vlage. Zato već prvi izlazak na hladan zrak može biti koban za vaše usnice.

No vođeni, vjerujemo, i osobnim iskustvom, često zaključujemo kako previše balzama za usne može imati kontraefekt na zalječivanje usnica. Zašto usnice uopće pucaju, koliko im balzami mogu pomoći i kako se nositi s njihovom suhoćom – istražili smo u nastavku.

Što su ispucale usne?

Baš kao što samo ime naznačuje, ispucale usne je termin za oštećenu kožu usana, koja može biti suha, ljuskava, upaljena, ispucala, u ranama ili krastama.

Do ovakvih oštećenja dolazi radi osjetljivosti usana, prije svega jer su tanke i nemaju lojne žlijezde kao ostatak lica, kako bi se mogle ovlaživati i bolje zadržavati vlagu. Zbog toga im treba fizička zaštita od vanjskih agresora, ali i promijena nekih navika kako bi zadržale kvalitetu i otpornost – naravno, uz lijep izgled.

Ovisno o stupnju oštećenosti, ovisi i koliko će vremena trebati za zaliječiti pojedini problem na usnama. Iz toga razloga, kao i uvijek, preporučuje se spriječiti umjesto liječiti!

Zašto koristimo balzam za usne?

Balzam za usne je stvoren u ideji da olakša usnama proces samoizlječenja te ih štiti od dodatnog gubitka vlage. Iako vjerujemo kako balzami za usne hidriraju, većina ih nema ovu mogućnost jer su samo okluzivnog sastava koji zapravo štiti hidriranost usana – ali ih dodatno ne ovlažuje.

Mogu li balzami za usne dovesti do oštećenja usnica?

Vjerovali ili ne – mogu! No ovo se neće dogoditi s vašim prosječnim balzamom za usne, već isključivo s onima koji sadrže i kiseline ili eterična ulja poput mentola. Iako vam možda odgovara njihov miris – ili osjećaj pilingiranja – iako će na prvu pomoći, s vremenom će dodatno stanjiti ili isušiti usnice.

Zato pripazite na balzame koje koristite ili rutinu obogatite i serumima, maskama i uljima za usne.

Ispucale usne nastaju radi:

• Vanjski agresori
• Štetne navike
• Iritacije
• Skincare na usnama
• Disbalans nutrijenata

Vanjski agresori

Radi izrazite osjetljivosti, usnice će prije svega oštetiti oštri vanjski uvjeti. Prije svega to su niske temperature, vjetar, grijanje i UV oštećenje.

Usnice izrazito može oštetiti i izlaganje UV zrakama, što se može spriječiti samo korištenjem balzama za usne s UV zaštitom. Iz toga razloga, ponekad možete imati izrazito oštećenje usnica i ljeti, kada se pomiješaju isušivanje od sunca, mora i vjetra.

Štetne navike

Najštetnija navika, neovisno o godišnjem dobu, jest lizanje usnica. Naime, stavljanjem vlage na površinu usana možemo osjetiti instant olakšanje, ali zapravo pridonosimo dehidraciji površine usana. Također, izbjegavajte diranje ili čupkanje usnica.

Nošenje ruževa ili sjajila za usne pridonijet će izbjegavanju ove nesvjesne radnje.

Iritacije

Iritacije, kontaktni dermatitis ili alergija mogu izazvati ispucalost usana. Može se raditi o reakciji na sastojke u makeupu ili skincareu, kao i na sastojke u gotovoj hrani. Ako je vaš problem doista ustrajan, sugeriramo da se posavjetujete sa svojim dermatologom.

Skincare na usnama

Praktički je neizbježno završiti s malo skincarea na usnama tijekom nanošenja dnevne rutine njege. No ako na usnicama slučajno završe kiseline, retinoidi, proizvodi za akne ili vitamin C – trebali biste ih isprati.

Također, proizvodi za hidrataciju lica možda neće biti prikladni i za vaše usne. Iz toga razloga, tržište nudi solidan izbor proizvoda za njegu usana, koji su većinom i istovremena njega za okoloočno područje. Proizvodi prilagođeni i za osjetljivu kožu usana pomoći će prije svega s hidratacijom, najčešće i bolje od bilo kojeg balzama za usne.

Praktičan savjet za izbjegavanje nanošenja skincare proizvoda na usne je nanošenje balzama za usnice prije izvođenja skincare rutine.

Disbalans nutrijenata

Kronično ispucale usnice koje se ne mogu zaliječiti po nekoliko tjedana nekada su rezultat i manjka vitamina ili minerala u tijelu. Najčešće je riječ o manjku vitamina B12, no preporučuje se posavjetovati s liječnikom prije uzimanja suplemenata.

Mogu li se ispucale usne izbjeći?

I mogu i ne mogu, što će najviše ovisiti o vašim usnama, ali i o stupnju vaše discipliniranosti. Također, bitno je znati uzrok oštećenosti kako biste ga i adekvatno zaliječili.

Ipak, najčešće je najbitniji korak ne zaboraviti na regularnu njegu. Baš poput kreme za lice, balzam za usne bi trebao biti prvi jutarnji i večernji korak njege. Također, čim osjetite laganu nelagodu ili zatezanje usana, trebali biste nanijeti balzam kako bi se isušivanje spriječilo u samom začetku.

Takav tip proaktivne hidratacije može se održavati okluzivnim balzamima za usne koji će zaštitnim slojem zadržati hidrataciju unutra. Već oštećene usnice preferirat će balzame s dodatkom emolijenata, pa i hidratora, kako bi se što prije oporavile.

Pro tip:
Isprobajte slugging za usne! Nanesite serum ili tekući balzam za usne i povrh njega vazelin ili sličan okluzivan proizvod kako bi usne dobile pojačanu priliku za samoobnovu uz sastojke koji će tako ujedno i bolje penetrirati.

Također, ne zaboravite na balzam za usne sa SPF-om izlažete li se suncu. To je jedini način za izbjeći UV oštećenja na usnama.

Najbolji sastojci u balzamu za usne

• Pčelinji vosak
• Shea maslac
• Ulje sjemenki suncokreta
• Kokosovo ulje
• Ulje jojobe
• Maslinovo ulje
• Skvalan
• Peptidi
• Vitamin E
• Aloe vera
• Hijaluronska kiselina
• Glicerin
• Vazelin

Kakve balzame izbjegavati ako imate ispucale usne?

I dok jednima neće smetati bojila i mirisi u balzamima za usne, drugima hoće – štoviše, mogu izazvati i dermatitis. Stoga, imate li osjetljive usnice birajte jednostavne i hranjive balzame za usne bez boja i mirisa.

S druge strane, na već oštećene usne ne preporučuje se stavljati česte mirisne sastojke poput citrala, geraniola, ulja peperminta, cimeta ili mentola. Također, preporučuje se izbjegavati balzame za usne s česticama za piling ili salicilnom kiselinom.

Ovakvi proizvodi nisu nužno loši, ali na već oštećenim usnama samo će pojačati problem. Osim što mogu otvoriti rane, dat će neugodan osjećaj peckanja i zatezanja.

Kako pravilno njegovati ispucale usne?

Naoružajte se strpljenjem i balzamima za usne s hranjivim i hidratantnim sastojcima. Preporučuje se usne mazati svaki tren kada osjetite suhoću, posebice kod izlaska iz kuće i prije spavanja. Tada možete isprobati i hranjive maske za usne.

Ako prve ljuskice primjećujete primjerice nakon nošenja suših ruževa za usne, preporučuje se nakon skidanja ruža napraviti lagan šećerni piling kako bi se skinula suha koža. Nakon toga će i balzam odraditi kvalitetniji posao.

No ako se vaše usnice ne oporavljaju ni nakon nekoliko tjedana, preporučuje se otići na dermatološki pregled kako bi se utvrdila dodatna njega ili potencijalan lijek.

Dodatni savjeti za njegu usana

1. Održavajte tijelo hidriranim

Generalno, hidrirano tijelo imat će manje problema s hidratacijom na svim poljima.

2. Isprobajte ovlaživač zraka

Ovo je posebice bitan korak tijekom zime, kada radi grijanja imamo suši zrak no uobičajeno. Dodavanjem vlage u zraku kroz ovlaživač, manje ćemo vlage gubiti iz kože, pa tako i iz usnica.

3. Izbjegavajte ljutu i kiselu hranu

Privremeno pravilo – ali ipak vrijedi! Izbjegavajte hranu koja bi mogla dodatno oštetiti već osjetljivu kožu usana. Primjerice, vrlo slana, kisela, začinjena i ljuta hrana pridonijet će iritaciji.

4. Izbjegavajte mat ruževe

Ako su vam usnice već lagano suhe, preskočite nošenje mat ruževa nekoliko dana. Najbolji odabir su ulja ili sjajila za usne.

Foto: Unsplash, Instagram, Instagram ( @matildadjerf), Pexels

Učitati još
Zatvori