Znate li što su sebacealni filamenti? Vrlo vjerojatno ih i vi imate
Znate li što su sebacealni filamenti? Vrlo vjerojatno ih i vi imate

Znate li što su sebacealni filamenti?
Vrlo vjerojatno ih i vi imate

Jedna od najvrućih tema na društvenim mrežama je istovremeno i vrlo polarizirajuća, a to su sebacealni filamenti. Iako najčešće živimo u uvjerenju kako imamo nos i bradu ispunjenu miteserima, pa tako i tretiramo kožu sastojcima koji bi trebali spriječiti njihovu pojavu – većina nas u stvari zapravo ima sebacealne filamente.

Upravo masna koža predstavlja jedan od najčešćih tipova kože koja je karakterizirana prekomjernom proizvodnjom sebuma, prirodnog ulja koje proizvode lojne žlijezde. Ovaj višak sebuma može rezultirati sjajnom kožom, proširenim porama i sklonošću prema pojavi mitesera, ali i sebacealnih filamenata. Kako nam se ljeto bliži, pa je normalno primijetiti jače lučenje sebuma čak i kod koža koje mu inače nisu sklone, bitno je prepoznati točno koji kožni problem imate kako biste ga mogli brzo riješiti.

Miteseri i komedoni – ima li razlike?

Komedonima možemo nazvati širu skupinu začepljenih pora koje se zatim dijele na otvorene i zatvorene komedone. Zatvoreni komedoni kolokvijalno znani i kao samo komedoni, u stvari su samo nakupine sebuma, mrtvih stanica kože i nečistoća u folikulu dlake koji ostaju zatvoreni pod tankim slojem kože. S druge strane, otvorene komedone znamo pod nazivom miteseri – i u stvari je riječ o istoj stvari, osim što ovdje folikul ostaje otvoren, a sadržaj radi oksidacije poprimi karakterističnu crnu “kapicu”.

Što su sebacealni filamenti?

Za razliku od ovih tipova začepljenja pora, sebacealni filamenti su prirodne strukture u folikulima dlake koje se sastoje od sebuma i mrtvih stanica kože. Oni nisu začepljenja pa ni upalno stanje kože, već njena prirodna komponenta. Najčešće se nalaze na nosu, bradi i oko usana, kao i komedoni, kako koža ovdje luči najviše sebuma. Ipak, prepoznat ćete ih po tome što kod pritiska kože vrlo brzo iskaču iz folikula kao tanke, skoro prozirne, ali bijele niti i zapravo se vrlo jednostavno “čiste”. Ipak, izbjeći da se vrate je puno kompleksniji proces.

Kako nastaju sebacealni filamenti?

Sebacealni filamenti nastaju kao rezultat prirodnih procesa u folikulima dlake i aktivnosti lojnih žlijezda na koži. Glavni razlog njihovog nastanka leži lojnim žlijezdama.

Lojne žlijezde smještene u folikulima dlake proizvode sebum, koji se zatim izlučuje na površinu kože kroz pore. Sebum je ključni sastojak koji održava hidrataciju kože, štiti je od gubitka vlage i čini je otpornom na vanjske utjecaje. Jednako tako, svakodnevno se koža obnavlja, a mrtve stanice se otpuštaju s površine kože. No kada dođe do miješanja sebuma i mrtvih stanica kože u folikulu dlake, tada se stvaraju sebacealni filamenti.

Sebacealni filamenti su u početku sasvim prozirni, no zahvaljujući oksidaciji lagano tamne pa poprimaju bjelkastu boju koja se stapa s bojom kože. Njih je moguće ukloniti, ali tek privremeno, kako se zapravo svakodnevno stvaraju. Nisu štetni i ne uzrokuju upalna stanja, ali nekima mogu biti estetski problem. Kako ne postoji način za trajno ih ukloniti, jedino što možete je prilagoditi rutinu njege kože kako bi smanjili njihovu vidljivost. To ćete postići biranjem probranih sastojaka koji će prazniti folikule dlake, ali i balansirati lučenje sebuma.

Koji sastojci pomažu ukloniti sebacealne filamente?

Salicilna kiselina – beta-hidroksi kiselina (BHA) prodire duboko u pore i pomaže u otapanju i uklanjanju viška sebuma, mrtvih stanica kože i nečistoća koje mogu uzrokovati stvaranje sebacealnih filamenata. Redovita upotreba proizvoda koji sadrže salicilnu kiselinu može pomoći u čišćenju pora i smanjenju vidljivosti sebacealnih filamenata.
Glikolna kiselina – ovaj tip alfa-hidroksi kiseline (AHA) pomaže u eksfolijaciji kože i uklanjanju mrtvih stanica kože koje mogu pridonijeti stvaranju sebacealnih filamenata. Redovita upotreba glikolne kiseline može poboljšati teksturu kože i smanjiti njihovu vidljivost.
Retinoidi – svi derivati vitamina A pomažu u poticanju obnove stanica kože i smanjenju proizvodnje sebuma. Redovita retinoida može pomoći u smanjenju vidljivosti sebacealnih filamenata i poboljšanju cjelokupnog izgleda kože.
Sumpor – ovaj sastojak djeluje lagano eksfolirajuće i pomaže balansirati lučenje sebuma.
Benzoilperoksid – sastojak najpoznatiji po djelovanju na suzbijanje akni, jednako je efektivan na sebacealne filament kako pomaže kožu površinski isušiti i limitirati proizvodnju sebuma, čime i smanjuje izgled proširenih pora.
Glina – različiti tipovi glina mogu imati pozitivan učinak na smanjenje sebacealnih filamenata kako istovremeno lagano suše površinu kože, pomažu izvući sadržaj iz pora. Dodatan benefit imaju gline bogate sumporom, kako tada djeluju i protuupalno.

sebacealni filamenti

Kako složiti rutinu njege koja kontrolira nastanak sebacealnih filamenata?

Jedini način kako možete smanjiti vidljivost sebacealnih filamenata jest da promijenite rutinu njege kože. Čišćenje je iznimno bitan korak jer ono smanjuje zadržavanje nečistoća na površini kože, sli i sprječava njegovo čahurenje u porama. Jednako tako, uspješno uklanja višak sebuma i mrtve stanice kože.

Nakon nježnog čišćenja, preporučuje se eksfolijacija. Redovita eksfolijacija pomaže u uklanjanju mrtvih stanica kože koje mogu uzrokovati začepljenje pora i stvaranje sebacealnih filamenata. Odaberite proizvod koji sadrži salicilnu kiselinu ili glikolnu kiselinu, jer će kvalitetnije očistiti pore od mehaničkog pilinga. Eksfolijaciju nije potrebno raditi češće od jednom do dvaput tjedno.

Osim ova dva koraka, možete birati između nekoliko različitih pristupa regulaciji sebuma. Primjerice, koristite jednom tjedno maske ili tretmane sa sumporom i/ili glinom. U svakodnevnu rutinu možete uključiti i niacinamidni ili retinoidni serum – a možete ih koristiti i skupa.

Hidratacija i SPF su itekako bitni

Za kraj, bitno je ne preskakati hidrataciju, ali joj vrijedi pristupiti pametno. Naime, obična hidratantna krema će super funkcionirati uz tretmanske serume. Međutim, ako koristite obični hidratantni serum i tek nekoliko puta tjedno koristite eksfolijaciju i specifične maske, praktično je koristiti hidratantnu kremu bez ulja sa sastojcima koji će balansirati lučenje sebuma. Ovakav proizvod će hidrirati, ali neće začepiti pore, a istovremeno će kožu i lagano matirati.

Istraživanja su pokazala kako dugotrajno izlaganje suncu proširuje pore, pa je bitno redovito koristiti i obnavljati zaštitu od UV zračenja. Ljeti doskočite tom problemu birajući SPF-ove koji balansiraju lučenje sebuma i sprječavaju nastanak prištića. Većina ih ujedno nudi i lagano matiranje ili barem lijepi baršunasti izgled kože.

Foto: Unsplash, Pexels, Instagram (@evarankiin)

Učitati još
Zatvori