Jeste li znali da kosa može opadati od premalo pranja?
Jeste li znali da kosa može opadati od premalo pranja?

Jeste li znali da kosa može
opadati od premalo pranja?

Jedno od pitanja na koje uporno ne možemo dobiti jednoznačan odgovor jest koliko često bismo trebali prati kosu. Već godinama nam je objašnjavano kako je zdrava kosa ona koja se rjeđe pere, dok u posljednje vrijeme sve češće znamo čuti kako je kose s masnim vlasištem uistinu uredu – i jednako zdravo – prati svakodnevno.

Vjerujemo kako je iskustvo i vama pokazalo različite rezultate, bilo da ste pobornik jedne ili druge teorije. No bez obzira na to oko jednoga se možemo složiti: bilo kakav ekstrem ne može biti dobar.

Koji su plusevi rjeđeg pranja kose?

• Trošite manje proizvoda za pranje i njegu kose
• Kosa vam je manje ovisna o proizvodima za temeljito čišćenje vlasišta
• Kosa se manje isušuje pa i manje puca

A koji su minusi?

• Osjetljiva vlasišta mogu početi neugodno svrbjeti
• Nakupina proizvoda za styling i prljavštine mogu dovesti do oslabljivanja pa i pucanja vlasi
• Može doći do začepljenja pora ili peruti
• Radi češćeg nošenja gumice za kosu može doći do pucanja kose na mjestu gdje je često vežete
• Neugodni mirisi

Perete li kosu često jer imate osjećaj da nikada nije čista?

Onaj osjećaj škripavosti kose nije nužno odlika čiste kose – baš kao i što se ne preporučuje na dnevnoj bazi čistiti kožu do tog osjećaja. Ipak, vaša kosa može djelovati masno, beživotno, sivo i ispucalo čak i nakon pranja s vrlo kvalitetnim proizvodima za njegu. U čemu je stvar?

Kosa koja nakon pranja nema prirodan sjaj i nedostaje joj lepršavosti je najčešće kosa koja se prečesto šamponira ili i dalje ima nakupinu prljavštine i proizvoda koji nisu ispravno uklonjeni. Kosa koja i dalje odaje dojam masnoće je najčešće ili tretirana s previše uljastim ili voskastim proizvodima za svoj tip kose ili nije dovoljno temeljito očišćena, a kosa koja je presuha i nakon adekvatne njege, vjerojatno je previše isušena čestim pranjima pa se prirodna ulja nisu niti mogla spustiti po dužinama i zaštititi ih od isušivanja.

Što predlažu dermatolozi?

Zaboravljamo kako je vlasište ekstenzija kože te da ga se treba čistiti i njegovati adekvatno. Iz toga razloga, imate li kakvih problema s kosom, postoji i velika mogućnost da imate problema upravo s vlasištem.

Prosječna preporuka za pranje kose jest dvaput do triput tjedno, no to će prije svega ovisiti o vašem tipu kose, kao i o životnim navikama! Kovrčave kose najčešće rjeđe trebaju pranje od ravnih kosa, a idete li redovito u teretanu, vrlo vjerojatno ćete i češće imati potrebu za pranjem kose.

Masnoća na kosi i nije loša stvar ako se na njoj zadržava kratko. Zadaća sebuma jest spustiti se po vlasima i zaštititi ih od isušivanja, do čega ne može doći perete li kosu prečesto. Ipak, manjak sebuma moguće je nadoknaditi kvalitetnom njegom za kosu u obliku krema, maski, leave-in proizvoda…

Još jedno pravilo za pranje kose jest naprosto promatranje kose; osjetite li svrbež, izgleda li vam kosa masno, ako ste više od dva dana zaredom koristili šampon za suho pranje ili slične proizvode za styling i osjetite li neugodan miris – apsolutno je vrijeme za pranje kose!

Posljedice premalo pranja kose

Vrlo vjerojatno ste čuli kako prerijetko pranje kose može uzrokovati svrbež, prhut, začepljene pore i prištiće. No jeste li znali kako može uzrokovati opadanje kose? Naime, pod prevelikom nakupinom prljavštine i ostataka proizvoda, sama vlas se otežava i s vremenom puca, ali se i dodatno isušuje kako se ne može samostalno ovlažiti. S druge strane, nakupine na vlasištu još su problematičnije jer mogu zagušiti vlasište i tako dovesti do opadanja kose s vremenom.

Pranje kose prema teksturi

Kovrčave kose – jednom do dvaput tjedno. Naime, ovakve kose se ne mogu kvalitetno samostalno ovlažiti jer se niz njih teže spušta sebum. Iz toga razloga, preporučuje se prati je samo kada vidite da je prljava ili osjetite nakupljanje proizvoda. Istovremeno, to ne uključuje znoj i malo sebuma koji će vašoj kosi, odnosno dužinama, zapravo i dobro doći! Preporučuje se da kosu perete hranjivim šamponima. Koristite li puno proizvoda za styling da napravite i piling vlasišta ili detoks šampon barem jednom mjesečno.
Ravne ili blago valovite kose – 2 do 3 puta tjedno. Ideja je sačuvati prirodna ulja i ne prečesto prati kosu, ali pronaći proizvode za njegu i styling koji će dati teksture kosi kako ne bi samo beživotno padala uz lice. Odličan izbor za sve koji češće peru kosu, radi specifičnog životnog stila, su njegujući šamponi koji se ne pjene, jer će kosu dobro oprati, a pritom je neće isušiti.

pranje kose

Vlasište i potrebe pranja kose

Suha vlasišta se preporučuje prati svakih 3 do 4 dana kako se ne bi dodatno isušivalo i svakako se preporučuje korištenje hidratantne maske i/ili ulja. Ako je vlasište vrlo suho, dovoljno ga je prati jednom tjedno. Ovakvo vlasište može biti oštećeno radi gljivične infekcije ili izloženosti UV zračenju, može imati i kakav hormonalni problem… Ono je ljuskavo pa može brzo izgledati neuredno, ali se preporučuje njegovati ga i pustiti da se navlaži i prirodnim putem prije pranja.

Masna vlasišta se mogu prati i svaka 2 do 3 dana, dok se super masna vlasišta mogu prati i svaki drugi dan. Posebice ako je riječ o dugoj i ravnoj kosi koja se najbrže zamasti po cijelim dužinama. Ovakvim vlasištima se preporučuje korištenje detoks šampona i pilinga svaka dva tjedna kako bi vlasište ostalo čisto. Također, pomoći će im nemasni i lagani proizvodi za njegu i zaštitu kose.

pranje kose_Pexels

Pranje kose nakon stylinga

Koristite li redovito proizvode za styling kose, poput puno šampona za suho pranje, trebali biste uložiti u kvalitetan proizvod za dubinsko čišćenje vlasišta i kose. Nakupina suhog šampona može oštetiti kosu i pridonijeti njenom opadanju.

Ako vam se nakuplja masnoća od, primjerice, gelova i lakova za kosu, imajte na umu da češće perete kosu. Ovakva nakupina na kosi i vlasištu može dovesti do oštećenja kose i gubljena elastičnosti radi čega će brže pucati. Dovoljno je jednom do dvaput mjesečno koristiti kakav dobar šampon za detoks, odnosno za dubinsko čišćenje kose i vlasišta.

U slučaju da nosite ekstenzije, najčešće ni nećete primijetiti kako vam se kosa zamastila, osim na vlasištu. Ipak, trebali biste je svejedno prati barem jednom tjedno. Kosa se može dodatno oštetiti ekstenzijama, pa je bitno ne pogoršavati joj stanje nakupljenom prljavštinom i ostatkom proizvoda. Kod pranja kose fokusirajte se upravo na temeljito pranje vlasišta, dobro ga izmasirajte i potrudite se da operete detaljno i oko svih spojeva.

Foto: Unsplash, Pexels, Instagram

Učitati još
Zatvori