Izbjegnite negativne posljedice antibiotika koje mnogim ženama zadaju glavobolje

Izbjegnite negativne posljedice antibiotika koje mnogim ženama zadaju glavobolje

Antibiotici su spasonosni kad su u pitanju oboljenja uzrokovana bakterijama poput bakterijske upale pluća ili infekcije urinarnog trakta.

No, kao i svi drugi lijekovi i antibiotici imaju određene nuspojave poput proljeva, nadutosti i vaginalne gljivične infekcije – koje nam mogu zadati dodatne glavobolje i neugodnosti.

Srećom, vrlo je jednostavno spriječiti neugodne nuspojave.

Probavne smetnje poput proljeva javljaju se u pet do čak 30 posto slučajeva, ovisno o vrsti antibiotika i duljini terapije.

A čak 75 posto žena dobije gljivičnu infekciju

Neugodan svrbež intimnih dijelova tijela tijekom života, na žalost, u jednom trenutku upozna čak 75 posto žena. Iako je sastavni dio vaginalne mikroflore, za vaginalnu gljivičnu infekciju ‘kriva’ je bakterija Candida, odnosno njeno nekontrolirano razmnožavanje do kojeg može doći iz više razloga poput promjene razine hormona, spermicida, spolnih odnosa, ali i uporabe antibiotika. Ravnoteža se narušava u svim dijelovima tijela, koži, ustima, ali je najuočljivija u crijevnoj, odnosno vaginalnoj sredini, upravo zbog anatomske građe žena.

Žene koje su osjetljivije na vaginalne tegobe, također su podložnije razmnožavanju gljivica tijekom ili nakon uporabe antibiotika.

Koliko god su antibiotici učinkoviti u liječenju bolesti, podjednako su štetni za dobre bakterije u našem tijelu, uključujući i laktobacile. Nestankom laktobacila, smanjuje se kiselost rodnice i stvara savršeno okruženje za razvoj gljivica.

Uobičajeni simptomi gljivične infekcije su bjelkasto-žućkasti, sirasti vaginalni iscjedak,peckanje, crvenilo, neugodan osećaj i svrab.

Posljedice antibiotika javljaju se i mjesecima kasnije

S obzirom na to da je oko 70 posto imunološkog sustava smješteno u našim crijevima, zdrava crijevna mikroflora iznimno je važna jer se u njoj zapravo gradi naš cjelokupni imunitet.

Na žalost, po potrošnji antibiotika Hrvatska je iznad europskog prosjeka. Preko devedeset posto antibiotika trošimo izvanbolnički na većinom blage, samoograničavajuće bolesti.

Antibiotike ne bismo trebali uzimati na svoju ruku ni mimo uputa liječnika te bi uz njih svakako bilo dobro koristiti i probiotike, kako bismo na vrijeme spriječili pojavu negativnih nuspojava – proljeva, nadutosti i gljivičnih infekcija. Negativne posljedice mogu nas mučiti od samog početka uzimanja terapije, no mogu se pojaviti i dva do čak osam tjedana nakon prestanka uzimanja antibiotika.

Pravilno uzimanje probiotika

Probiotici kakve možemo kupiti u ljekarnama zapravo su dobre bakterije koje se nalaze u našem organizmu. U trenutcima kad ih antibiotici uništavaju, potrebna im je mala pomoć izvana.

U Hrvatskoj od svih probiotičkih pripravaka na tržištu, jedino Linex® Forte ima status OTC lijeka, dok su svi ostali proizvodi dodaci prehrani. To znači da je Linex® Forte jedini probiotik čiji je klinički dokazan učinak temeljen na kliničkim studijama. On pomaže u liječenju proljeva ali i ostalih probavnih tegoba nastalih zbog poremećaja ravnoteže mikroflore.

Probiotike poput Linex® Forte najbolje je početi uzimati s prvim danom terapije antibioticima, no tek nekoliko sati nakon što smo uzeli kapsulu antibiotika. S obzirom da probiotici sadrže žive mikroorganizme, ne smije ih se uzimati ni s vrućim napitcima ili alkoholom jer će tako izgubiti svoja korisna svojstva.

Foto: Linex

Učitati još
Zatvori