INSTA(NT) TRAVEL: Vietri sul Mare je talijanski gradić poznat po keramici i prava je galerija na otvorenom
INSTA(NT) TRAVEL: Vietri sul Mare je talijanski gradić poznat po keramici i prava je galerija na otvorenom

INSTA(NT) TRAVEL: Vietri sul Mare je talijanski gradić poznat po keramici i prava je galerija na otvorenom

Ako planirate putovanje duž Amalfijske obale, nemoguće je zaobići Vietri sul Mare, prvi biser na tom bajkovitom potezu koji se proteže od Salerna prema zapadu. Ovaj slikoviti gradić s oko 7 tisuća stanovnika često ostaje u sjeni poznatijih Amalfi ili Positana, ali upravo ga to čini savršenim za one koji traže autentičniji, mirniji doživljaj juga Italije, s jednako spektakularnim pogledima i bogatstvom kulture.

Prva stanica Amalfijske obale koju vrijedi istražiti

Ono po čemu je Vietri najpoznatiji, i što ga odmah izdvaja od ostalih mjesta na obali, njegova je keramička tradicija. Ovdje keramika nije tek suvenir – ona je doslovno posvuda. Fasade kuća, crkveni tornjevi, klupe u parkovima i prolazi u starom gradu okićeni su šarenim majolikama, tradicionalnim ručno izrađenim pločicama koje stoljećima definiraju vizualni identitet mjesta. Centar grada, centro storico, pravo je slikarsko platno na kojem se smjenjuju boje, teksture i oblici. Šetnja ovim dijelom Vietrija je poput kretanja kroz živu galeriju na otvorenom, s malim dućanima koji nude ručno rađene tanjure, zdjele i dekoracije koje jedva čekaju pronaći put do neke kuhinje.

Vietri-sul-Mare
Vietri sul Mare_Unsplash

Keramika je srce i duša ovog grada

Posebna je i Fabbrica Solimene, ne samo zbog bogate ponude, već i zbog zgrade u kojoj se nalazi. Djelo arhitekta Paola Solerija iz 1950-ih, ova keramička tvornica izgleda poput apstraktne skulpture, spoj industrijskog dizajna i umjetničkog zanosa. Ljubitelji keramike ovdje će izgubiti pojam o vremenu.

Za one koji žele dublje uroniti u povijest i značenje ove umjetnosti, idealna postaja je Muzej keramike u vili Guariglia, u naselju Raito. U njegovim prostorima čuvaju se predmeti nastali od 18. do 20. stoljeća, među kojima su i radovi njemačkog umjetnika Richarda Dölkera. On je, zajedno s drugim mitteleuropskim umjetnicima, 1920-ih godina pronašao dom upravo u Vietriju, gdje je lokalna keramika dobila i suvremeniju dimenziju.

Keramika u Vietriju nije rezervirana samo za interijere i umjetničke postave. Ona je živa i prisutna u svakodnevnom životu – osobito u crkvama. Najpoznatija među njima, San Giovanni Battista, smještena na uzvisini iznad grada, poznata je po svojoj upečatljivoj kupoli prekrivenoj šarenim keramičkim pločicama. Njena silueta postala je zaštitni znak grada, poput simboličnog svjetionika između umjetnosti i duhovnosti.

Galerija pod vedrim nebom

Još jedno mjesto koje u potpunosti odražava duh Vietrija je Villa Comunale, javni park smješten na litici iznad mora. Pogled s nje na Tirensko more je zapanjujuć, ali prava čarolija leži u detaljima: keramičke stepenice, zidovi prekriveni mozaicima i razigrane boje koje podsjećaju na Gaudíjev Park Güell u Barceloni. Ovdje je lako provesti sat vremena sjedeći na keramičkoj klupi i gledati kako se brodovi pomiču kroz plavetnilo ispod vas.

Vietri-sul-Mare

Nova atrakcija Vietrija

Jedna od najnovijih atrakcija koja privlači poglede je trg Piazza Amendola, koji je nedavno doživio potpuni makeover. Smješten u srcu povijesne jezgre, ovaj mali trg sada izgleda poput mozaika pod vedrim nebom. Arhitekti Alessandro Rosolia i Giancarlo Solimene kreirali su pravo umjetničko djelo koristeći tradicionalne tehnike i motive, uključujući sirene inspirirane radovima poznatog keramičara Guida Gambonea. Dekoracije izrađene u tehnici cotto cocciopesto pretvorile su trg u panoramsku terasu koja gleda na zaljev Salerna – spoj umjetnosti, krajolika i lokalne baštine koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Tamo gdje legende izranjaju iz mora

Kada se poželite spustiti do mora, čeka vas Marina di Vietri, gradska plaža podijeljena na dvije uvale koje razdvaja potok Bonea. Ovdje dominiraju i I Due Fratelli, dvije gotovo identične stijene koje izranjaju iz mora, a oko kojih kruže brojne legende. Najpoznatija priča govori o dvojici pastira koji su se bacili u olujno more kako bi spasili djevojku, a bog mora Posejdon, ganut njihovom žrtvom, pretvorio ih je u stijene kako bi zauvijek ostali u krajoliku koji su voljeli.

Osim Marine, Vietri nudi i druge plaže koje vrijedi istražiti: La Baia, popularna i prostrana, savršena za obitelji; intimna Crestarella, smještena pod stijenama i s pogledom na srednjovjekovnu kulu; te Marina di Albori, skrivena uvala u jednom od najljepših sela Italije – Alboriju. Upravo je ta ravnoteža između lokalnog života, povijesti i prirodne ljepote ono što Vietri čini neodoljivim.

S okusom juga…

Gastronomija Vietrija, naravno, prati mediteranski duh mjesta. Na meniju su scialatielli s plodovima mora, fileti inćuna punjeni i prženi “panza a panza”, polpete od hobotnice, svježi dnevni ulov i nezaboravne linguine allo scoglio. Neizostavna je i mozzarella, ponekad servirana potpuno svježa, a ponekad na pizzi s visokim, zračnim rubovima – tipičnoj za regiju Kampaniju. Za kraj – nešto slatko: delizia al limone, tortica s limunovom kremom, te čašica limoncella koja zatvara dan s notom svježine.

Vietri sul Mare savršen je odabir za one koji žele autentično iskustvo juga Italije bez prevelikih gužvi, idealan za vikend putovanje, romantičan bijeg ili inspirativno solo lutanje. Ako vas put nanese na Amalfijsku obalu, nemojte ga samo „proći“ na putu prema poznatijim mjestima. Usporite. Zaustavite se u Vietriju. Uzmite espresso na trgu, kupite tanjur koji će vas zauvijek podsjećati na to ljeto i pogledajte more s Ville Comunale. 

Foto: Instagram (@davide_meroni100, @_vietri_sul_mare) iStock, Unsplash

Učitati još
Zatvori