Namirnice koje bismo trebale izbjegavati u vrijeme PMS-a

Namirnice koje bismo trebale
izbjegavati u vrijeme PMS-a

Iz mjeseca u mjesec žene diljem svijeta, a najviše one između 30-te i 40-te godine bore se sa simptomima predmenstrualnog ciklusa (PMS). Iako se s ovom pojavom suočavaju i adolescentice te žene u premenopauzi. Ponekad PMS može trajati i tjednima, što znatno narušava kvalitetu života žena. O tome koliko je to naporan period govore brojne zdravstvene studije, a kako bi se ženama olakšalo prolaženje kroz “one dane u mjesecu” na tržištu se mogu pronaći medikamenti, čajevi i biljne kapi za ublažavanje simptoma PMS-a.

Bolne, teške i osjetljive grudi, glavobolja, razdražljivost, tuga, odnosno česte promjene raspoloženja, problemi s crijevima i akne, samo su neki od simptoma koji su posljedica neuravnoteženih hormona u organizmu. Iako znanstvenici navode dvjestotinjak lakših i težih simptoma koji se u manjem ili većem intenzitetu javljaju kod žena, za jedan je poprilično sigurno da je zajednički svima. Riječ je o pojačanom apetitu. Ponekad nam se čini da bismo pojele apsolutno sve što nam dođe pod ruku, a i posebni prohtjevi su nezaobilazan “začin” PMS-u. Loša vijest je  da baš najgurmanskiji zalogaji i gutljaji su zapravo zabranjeni u vrijeme PMS-a. Stručnjaci naglašavaju kako je moguće ublažiti simptome PMS-a ukoliko pripazimo na naš jelovnik. Iz njega, preporučuju, izbacite kavu, slatkiše, crveno meso, alkohol, mliječne proizvode, slanu hranu i masnoće.

Kava

Poznato je da kofein sužava krvne žile, a kao posljedica će se vrlo često pojaviti i dehidriranost organizma. Uz to je vezana i glavobolja, nesanica i razdražljivost. To su sasvim dovoljni razlozi da se u vrijeme PMS-a ipak suzdržimo od kave i kofeina.

A post shared by Luiza Menezes (@luizamg) on

Slatkiši

Šećer će potaknuti grčeve koji ionako dodatno kompliciraju život tijekom PMS-a. Iako je tada potreba za slatkišimaa pojačana, ipak je pametnije pojačati samodisciplinu i unos šećera svesti na minumum. Dobra alternativa moglo bi biti voće i voćni sokovi.

Slana hrana

Čips, prženi krumpirići i ostale slane grickalice koje u nama izazivaju osjećaj sreće, na žalost nisu hrana koju bismo tijekom PMS-a trebale konzumirati. One instant popravljaju raspoloženje. Na duge staze samo će uzrokovati probleme; od dehidriranosti, nadutosti do grčeva.

A post shared by Luiza Menezes (@luizamg) on

Crveno meso

Zasićene masti kojima obiluje crveno meso, također će najčešće uzrokovati bolove pa je mudrije izbjegavati burgere i slične omiljene delicije u vrijeme PMS-a. Radije ih zamijenite bijelim pilećim ili purećim mesom te ribom kako biste izbjegli upale i bolove.

Mliječni proizvodi

Mliječni proizvodi su, i kada nije riječ o PMS-u, glavni krivci iz naše prehrane za nadutost, a u vrijeme PMS-a dodatno će pogoršati grčeve i probleme s probavom.

Alkohol

Kao jedna od vrlo neugodnih pojava tijekom PMS-a su problemi sa spavanjem, a alkohol tome može dodatno doprinijeti. Ukoliko baš morate popiti čašu vina, svakako se dovoljno hidrirajte i pijte puno vode kako alkohol ne bi narušio kvalitetu vašeg sna koji je vrlo bitan za zdravlje, ali i koncentraciju tijekom radnog dana.

Tekst: Dijana Ljubanović

Foto: Instagram, Unsplash

Učitati još
Zatvori