Zimski piknik kao savršena prilika za pečeno pile

Zimski piknik kao savršena
prilika za pečeno pile

zimsko pile

Roštiljanje zimi, zašto ne!

Piknik u snjegu? Kada u prijepodnevnim trenucima zamiriše po pečenom piceku, zaboravimo na sve obveze i pomislimo da će dan sigurno biti savršen. Ovom prilikom razbijamo mitove o možda za neke, nemogućem zimskom pikniku.

MIT 1: Meso na žaru zimi nema okus kao kada ga spremamo u piknik sezoni

Uživajući u svježem zraku i snježnoj atmosferi, meso sa zimskog roštilja je savršeni razlog za okupljanje i druženje u prirodi, neka vas hladnije vrijeme ne odbija od uživanja u aktivnostima kao što je piknik.

MIT 3: Raditi roštilj zimi traje cijelu vječnost

Prava ikona među roštiljima je Weber kojeg je 1952. godine osmislio George Stephen, rodom iz okoline Chicaga, kraja poznatog po oštrim zimama i orkanskim vjetrovima. Roštilj pod zatvorenim poklopcem zimi postaje neophodan, jer bez njega bi bilo kao da hranu u kuhinjskoj pećnici pečete s otvorenim vratima.

perutnina-ptuj

MIT 4: Po zimi ne možeš napraviti pravu atmosferu za piknik

Uz miris svježe pečenog mesa, prohladnog zraka i smjeha najmilijih uz malo mašte svoj vrt pretvorite u pravu zimsku oazu. Dekice, svijeće i toplija odjeća neka budu prilika za dobru fotku uz ugodno druženje. Napravite svoju zimsku idilu i organizirajte piknik već ovog vikenda!

MIT 5: Nije pravo vrijeme za mesne delicije

Često se pitate odakle dolazi meso na vaš tanjur? Perutnina Ptuj svoje male farme raspoređuje u prirodnom okruženju Slovenije. Svaki korak od njive do vilice odrađuje se na domaćem tlu u suradnji s obiteljskim farmama. Prva u Sloveniji uvela je novi standard uzgoja pilićima ugodan rast i razvoj. Pod imenom NATUR PREMIUM uvjerite se u kvalitetu okusa.

MIT 6: Kupljeni proizvodi puni su raznih aditiva

Proizvodi Perutnine Ptuj sadrže minimum dodataka, a svaki od njih je upotrijebljen s tehnološki odobrenog razloga i u najmanjoj mogućoj količini, koja garantira sigurnost i trajnost proizvoda. Novost je i piknik linija bez E-jeva i aditiva čime su posebno ponosni.

pile

RECEPT za pile sa začinima u vlastitom soku

Vrijeme pečenja cca 1 sat i 30 minuta

Metoda pripreme: indirektno, upotreba postolja za pečenje pileta, temperatura roštilja 180-200 C

Sastojci:

1 komad piletine (1,5kg)
Sol, papar,maslac
0,1 l bijelog vina
Svježi začini (timijan, ružmarin, peršin, korijander)
0,1 kg luka šarlotka (mali slatki luk)
0,1 kg celera
0,1 kg mrkvice
ulje
1kg mladog krumpira

Priprema:

Cijelo pile operemo s hladnom vodom i odstranimo ostatke perja. Prstima malo odvojimo kožu s pilećih prsa i onda  maslacem namažemo pile izvana i iznutra. Začinimo sa solju i paprom i u unutrašnjost pileta stavimo malo luka, celera, mrkvice i mariniramo cca 2 do 4 sata u hladnom prostoru. Pile položimo na pekač za pečenje premažemo s malo ulja  i stavimo na zagrijan roštilj. Pečemo ga indirektno na 180-200 C. Ako imate ubodni termometar položite sondu u najdeblji dio pileta između leđa i nogu i namjestite temperaturu na 70C.

Reguliramo protok zraka i s tako dobivenom željenom temperaturom na roštilju ostavimo pile da se kružno rotira i peče. Između pečenja možemo slobodno malo podlijevati sokom od pečenja. Pečeno pile razrežemo i poslužimo. Kao prilog odlično ide mladi pečeni krumpir, koji je najbolje peći zajedno s mesom.

Savjeti: Prije nego serviramo, meso ostavimo 3 do 5 min da malo odleži kao bi se svi sokovi u mesu umirili i tako zadržali bogatu sočnost mesa.

Foto: Perutnina Ptuj

Učitati još
Zatvori