Pokrenut je program koji potiče odgovorno online ponašanje kod djece i mladih
Pokrenut je program koji potiče odgovorno online ponašanje kod djece i mladih

Pokrenut je program koji potiče odgovorno
online ponašanje kod djece i mladih

Od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se mjesec borbe protiv ovisnosti i raznim akcijama i programima nastoji se ukazati na ovisnost kao veliki problem današnjosti. Ono rizično ponašanje na koje u ovom članku stavljamo naglasak je rizično ponašanje adolescenata u online okruženju. Naime, benefiti koje nam je donio razvoj tehnologiji nemjerljivi su, no isti taj razvoj donosi i svoje rizike.

alati-modernog-doba4

Naše doba slobodno možemo nazvati digitalno doba, a tehnologiju našom svakodnevicom. Upravo zato iznimno je važno osigurati da djeca i mladi razumiju važnost odgovornog i sigurnog ponašanja na internetu. Istraživanja pokazuju da 30 posto učenika u Hrvatskoj koristi internet više od četiri sata dnevno, a mnogo njih jer barem jednom doživjelo neugodnu ili nelagodnu situaciju u online svijetu na koju nisu znali odreagirati. Pritom 50 posto adolescenata provjerava društvene mreže čim im stigne notifikacija, bez odgađanja i bez obzira što se događa u njihovom realnom okruženju. Jedan posto srednjoškolaca zadovoljava kriterije ovisnosti o internetu, a 20 posto ih već manifestira probleme povezane s prekomjernim korištenjem interneta, što bi značilo zabrinjavajućih četiri učenika po razrednom opredjeljenju. Također u porastu je i online nasilje, kao i zloupotreba podataka, fotografija i video sadržaja, stoga je iznimno važno našu djecu naučiti kako da se sama zaštite i prepoznaju neodgovarajuće ponašanje online.

alati-modernog-doba2

Program koji ulaže u razvoj socio-emocionalnih vještina za moderno digitalno doba

Hrvatski Telekom svojim brojnim društveno-odgovornim projektima ukazuje na razne probleme u društvu s konkretnim ciljevima i načinima kako na njih djelovati Tako su prepoznali iznimnu važnost odgovornog i sigurnog ponašanja na internetu kod djece i mladih kao jedan od prioriteta svoga djelovanja. Udružili su snage s Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu s kojim zajedno rade na programu „Alati za moderno doba“.

alati-modernog-doba3

Ovaj program nastoji djeci i mladima pružiti relevantno znanje, osnažiti njihove socio-emocionalne vještine, pomoći im u prepoznavanju potencijalnih rizika te ih zaštititi i osvijestiti kako odgovorno postupati online.

“Bespogovorno je uopće govoriti kako je internet pozitivno promijenio naše živote učinivši nam nevjerojatnu količinu znanja dostupnom na jedan klik. Ipak, taj razvoj su pratili i određeni rizici digitalnog svijeta. Pritom internet sam po sebi nije problem. Ono što je problematično jest rizično ponašanje kojeg nažalost ima sve više, a  zabrinjavajući je trend što je ono sve prisutnije kod osnovnoškolaca i srednjoškolaca i zato je ključno djelovati sustavno, a prije svega preventivno i baš u zadnjim razredima osnovne škole. Upravo to je i razlog nastanka preventivnog programa ‘Alati za moderno doba’ na kojem surađujemo s ERF-om. Kako bi od tehnologije dobili ono najbolje i korištenjem digitalnih alata ostvarili svoje potencijale važno je da se djeca koristite njima na odgovoran i siguran način, svjesni svih karakteristika digitalnog okruženja.” – kaže nam Igor Vukasović iz Hrvatskog Telekoma, te dodaje.

alati-modernog-doba1

“Oko 20% srednjoškolaca danas manifestira probleme povezane s prekomjernim ili neodgovornim korištenjem interneta, što bi statistički značilo svaki peti učenik/-ca u razredu. Ne radi se dakle o nekom bezličnom statističkom broju, nego o djeci i to je odgovor zašto su nam ‘Alati’, prijeko potrebni, a naša želja je provođenjem ovog programa napraviti potreban pomak i generacijama školaraca, ne samo onima u sedmom i osmom razredu omogućiti još sretnije i bezbrižnije školovanje i odrastanje.“ – zaključuje Vukasović.

alati-modernog-doba7

Rezultati istraživanja su zabrinjavajući

Istraživanja pokazuju da je čak 10 posto djece doživjelo neugodno iskustvo na internetu, a djeca koja doživljavaju nasilno ponašanje preko interneta češće doživljavaju i nasilno ponašanje u realnom okruženju. Također, svaki drugi mladi adolescent zaprimi sadržaj seksualne tematike i od poznatih i od nepoznatih osoba, a 20 posto ih je prosljeđivalo tuđi seksualni sadržaj bez pristanka te osobe. Čak dvije trećine adolescenata dopisivalo se s osobom koju su upoznali online, a trećina ih je pokazalo iznimno rizično ponašanje otišavši na susret s takvom osobom, bez znanja roditelja.

 „Neosporna je potreba za preventivnim djelovanjem u ovom području. Digitalne tehnologije izuzetno se brzo razvijaju, atraktivne su i u mnogočemu korisne za naš svakodnevni život. Istovremeno, poznati su i određeni rizici virtualnog okruženja koji mogu dovesti do ekscesivnog ponašanja, a koje svakako želimo prevenirati. Ovaj program razvijali smo nekoliko godina te on pokazuje obećavajuće učinke. Ulaganje u razvoj socio-emocionalnih vještina djece i mladih specifično u ovom području izuzetno je bitno jer upravno one predstavljaju temeljne kompetencije koje doprinose pozitivnim razvojnim ishodima i digitalnoj pismenosti. Sretni smo da je Hrvatski Telekom prepoznao vrijednost ovog projekta i spremnost na zajedničku suradnju kako bismo osigurali dugoročne, održive i sveobuhvatne preventivne intervencije na nacionalnoj razini. Interes i odaziv nastavnika i stručnih suradnika u školama je izniman, što nam potvrđuje da aktualno djelujemo prema rizicima koji obilježavaju njihove svakodnevne interakcije s djecom“, zaključio je prof.dr.scNeven Ricijaš, voditelj Projekta.

Neven Ricijaš_ERF

Alati za moderno doba

U 110 škola, 5 gradova i 17 županija krenut će program Alati za moderno doba. On je koncipiran tako da će učenici 7. i 8. razreda sudjelovati na 11 strukturiranih radionica na kojima će brusiti vještine o tome kako se odgovorno ponašati online, ali i dobiti sve informacije koje ih zanimaju kako bi se što bolje snašli u digitalnom funkcioniraju. Radionice će provoditi njihovi nastavnici i educirani stručni suradnici. Upravo njih sada (u prvom valu projekta) treba educirati kako bi se radionice mogle uvesti kao dio sustavnih preventivnih školskih aktivnosti.

alati-modernog-doba8

Počele prve edukacije nastavnika i stručnih suradnika

Na prvoj edukaciji sudjelovalo je 38 stručnih suradnika i nastavnika iz 19 osnovnih škola iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije, a koje su stručnjaci educirali kako provesti taj program u školama. U prvoj godini projekta edukacije za provedbu programa održat će se u Zagrebu, Osijeku, Rijeci, Varaždinu i Dubrovniku, a plan je obuhvatiti cijelu Hrvatsku jer svi uključeni slažu se – važan je cilj, a on je dobrobit djece.

Virtualni svijet ima svoja pravila

Iako nas tehnologija okružuje i gotovo je nemoguće danas odraditi bilo kakav posao bez poznavanja digitalnih osnova, pravila koja vrijede online, potpuno su drugačija od onih koje susrećemo u “stvarnom svijetu”. Zato je jako važno educirati najmlađe o tome kako svemu pristupiti. Program će tako naglasak stavljati na vještine razumijevanja sebe, svijesti o sebi, vršnjačkih odnosa, vještine rješavanja problema, odupiranja vršnjačkom pritisku, medijske pismenosti i bontona u online okruženju te ono što je vrlo bitno – kritičko razmišljanje’.

alati-modernog-doba9

Svaka radionica usmjerena je na razvoj ili unaprjeđenje neke od socijalno-emocionalnih vještina na koje je Program usmjeren, a koje su danas mladima itekako neophodne. Sve o programu možete čitati ovdje.

Foto: Unsplash

Učitati još
Zatvori