Život bez muškaraca kao odgovor na patrijarhat – jeste li čuli za feministički 4B pokret?
Život bez muškaraca kao odgovor na patrijarhat – jeste li čuli za feministički 4B pokret?

Život bez muškaraca kao odgovor na patrijarhat – jeste li čuli za feministički 4B pokret?

Jeste li čuli za 4B? Ovaj radikalni feministički pokret nastao je u Južnoj Koreji 2019., a njegove zagovornice odriču se 4B – bihon, bichulsan, biyeonae, bisekseu, u prijevodu izlazaka s muškarcima, braka, seksa s muškarcima i rađanja djece. Sada kada ulazi u petu godinu postojanja, širi se cijelim svijetom, a postaje popularan i u SAD-u te Europi, što itekako možemo primijetiti na društvenim mrežama.

4B movement

Cijeli pokret startao je tada na Twitteru, no posljednjih dana izuzetno jača i na TikToku, društvenoj mreži popularnoj u “zapadnom svijetu”. Mlade feministkinje iz ove azijske zemlje distanciraju se od tradicionalnih oblika odnosa i očekivanja povezanih s brakom, seksualnošću i majčinstvom, a čini se kako ovaj trend postaje itekako popularan i u drugim krajevima svijeta. Pokret je nastao kao odgovor na javno mijenje koje se kreira u ovoj zemlji, a koje feminizam optužuje za demografski kolaps. Mlade djevojke nikako se ne slažu s takvim mizoginim stavovima i odgovor na tu tezu pružaju na radikalan način – 4B movementom.

Odgovor na južnokorejsku patrijarhalnu politiku

Imajući najnižu stopu nataliteta na svijetu, Južna Koreja se suočava s kompleksnom demografskom krizom usred intenzivnog rodno-zasnovanog sukoba, gdje su brak i podizanje djece postali politizirani. Kao odgovor na pronatalističke politike vlade usmjerene na jačanje demografskog stanja zemlje i sve veću ekonomsku nesigurnost među mladim Korejcima, radikalne feministkinje su zauzele politički stav protiv patrijarhalnih i konzervativnih očekivanja koja se stavljaju na žene u korejskom društvu. Okupljene oko pokreta 4B, one odbijaju seks, izlaske, brak i djecu, čime demografski trend u Južnoj Koreji nastavlja tonuti još više.

4b movement5
4b movement1
4b movement3

Život bez muškaraca

S obzirom da Južna Koreja nije jedina država u svijetu koja ima problem s patrijarhatom ne čudi kako ovaj trend doživljava velik rast u posljednje vrijeme. Ni Hrvatsku ne zaobilaze crne brojke, a nažalost svakodnevno smo suočeni s crnim brojkama nasilja nad ženama, mizoginijom, posljedicama patrijarhata i slično. Radikalni pokreti uvijek su tema za raspravu svih slojeva društva i onih koji se njima bave i proučavaju ih, no ono što se svakako može zaključiti da se šire velikom brzinom. Kada institucije ne mogu odraditi svoj posao, taj posao u ruke uzima revolucija, a ostaje nam vidjeti kako će se sve odraziti na ostale dijelove svijeta, jer granice Koreje odavno su pređene, a sada to možemo potvrditi i viralno jer se stanje na društvenim mrežama, osobito u Americi itekako zahuktalo.

Foto: Unsplash, Instagram

Učitati još
Zatvori