Idealna za hiperpigmentaciju: Upoznajte feruličnu kiselinu
Idealna za hiperpigmentaciju: Upoznajte feruličnu kiselinu

Idealna za hiperpigmentaciju:
Upoznajte feruličnu kiselinu

Sreća radi dolaska toplih sunčanih dana često splasne onaj trenutak kada počnemo primjećivati više hiperpigmentacijskih mrlja na licu. Ponekad, čak niti korištenje SPF-a nije dovoljno da spriječi njihov nastanak, a istovremeno iznimno je teško ukloniti ih – ili barem držati pod kontrolom.

Radi sve opasnijeg sunca i hiperpigmentacije su u porastu, a posebno su joj skloni oni koji eksperimentiraju aktivnim sastojcima u kozmetici na dnevnoj bazi. Upravo zato, proljeće je idealno vrijeme za ustabiliti rutinu njege koja će ukloniti postojeće hiperpigmentacije i spriječiti nastanak novih.

Zaštita od UV zračenja je obavezna u svakom slučaju, no što kada vam se više ne da isprobavati jednoteiste sastojke protiv mrlji? Možda vitamin C, azelaična kiselina ili alfa arbutin i nisu napravili promjenu kojoj ste se nadali… Utoliko, vrijeme je za pojačati antioksidanse – i kako god – uvrstiti feruličnu kiselinu u rutinu.

Što je ferulična kiselina?

Ferulična odnosno ferulinska kiselina je prirodni antioksidans, točnije organski spoj koji se dobiva iz biljnih stanica. Pripada grupi kiselina koje nazivamo hidroksicimetne kiseline te je sastojak koji se sve češće koristi u kozmetici zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti.

Ova kiselina je većinom pogodna za sve tipove kože, a njen najveći benefit je što boosta djelovanje ostalih antioksidansa i generalno sastojaka s kojima se sparuje. Primjerice, fantastičan je stabilizator za vitamine C i E.

Ferulična kiselina nalazi se u:

• Jabukama
• Artičokama
• Žitaricama
• Kavi
• Grožđu
• Peršinu
• Kikirikiju
• Rabarbari
• Špinatu
• Rajčici

Ferulična kiselina u hrani

Kako je fantastična za kožu topički, tako je fantastična i kao dio svakodnevne prehrane ili kao suplement – štoviše, i kao prirodan konzervans ili aditiv u hrani. Naime, otkriveno je kako je ferulična kiselina moćan antioksidans koji ima brojne benefite i na tijelo.

Kada se koristi kao dodatak prehrani, ferulična kiselina se preporučuje osobama koje žele poboljšati svoje opće zdravlje, ojačati imunološki sustav i smanjiti upalne procese u tijelu. Tako primjerice pomaže i u oporavku mišića nakon sportskih aktivnosti.

Međutim, kao i kod bilo kojeg dodatka prehrani, važno je pridržavati se preporučene doze i konzultirati se s liječnikom prije upotrebe; ne preporučuje se trudnicama i dojiljama, kao ni osobama koje uzimaju određene lijekove ili imaju određene zdravstvene probleme. Uzimanje suplemenata ferulične kiseline može pomoći u prevenciji raznih bolesti, poput srčanih bolesti, dijabetesa i raka.

Što ferulična kiselina radi za kožu?

Ovaj svestrani antioksidans doista ima pregršt benefita za kožu. Zgodno je znati kako je dovoljno već od 0,5 do 3% ferulične kiseline u proizvodu da je djelotvorna.

Obnavlja i štiti oštećene stanice kože

Ima anti-age svojstva koja pomažu u smanjenju starenja kože i sprečavanju pojave bora. Ova kiselina pomaže u stimuliranju sinteze kolagena, elastina i hijaluronske kiseline koji su važni za održavanje elastičnosti kože. Uz to, neutralizira djelovanje slobodnih radikala i pomaže zaštititi stanice kože od budućih oštećenja.

Štiti od UV zračenja

Ovo ne znači da zamjenjuje proizvod poput SPF-a, već kako je vrlo snažan antioksidans neutralizira slobodne radikale uzrokovane UV zračenjem. Time smanjuje fotostarenje.

Umiruje kožu

Istraživanja su pokazala kako ferulična kiselina djeluje i protuupalno, pa može smiriti upalu i pomoći kod liječenja akni, hiperpigmentacije i seboroičnog dermatitisa.

Potiče bolje djelovanje drugih sastojaka/tretmana

Najveći benefit ferulične kiseline jest što može pojačati djelovanje ostalih skincare sastojaka. Primjerice, vitamin C je fantastičan za hiperpigmentaciju, no radi svoje nestabilnosti može biti iritabilan, lako kvarljiv pa i slabo djelotvoran. Ferulična kiselina može stabilizirati vitamin C i pojačati njegovo djelovanje nalaze li se u istoj formuli!

Također, istraživanja su pokazala kako je fantastičan sastojak za korištenje uz mikroneedling jer pojačava proizvodnju kolagena i elastina, a pritom može pomoći i brže ukloniti hiperpigmentaciju.

Ujednačava ton kože

Ferulična kiselina može inhibirati proizvodnju enzima koji doprinose stvaranju melanina, što može posvijetliti kožu. Pomaže kod mrlji od sunca, melazme i postupalnog eritema.

Ferulična kiselina u skincare rutini

Ferulična kiselina se može nalaziti u pregršt tipova proizvoda, pa tako može biti i prikladnija za jutarnju ili večernju rutinu njege. Primjerice, u jutarnjoj rutini je sjajna sa SPF-om i vitaminom C, a u večernjoj s retinolom. Želite li naglasiti njeno djelovanje na hiperpigmentacije, možete je koristiti i u nekoliko tipova proizvoda. Primjerice u jutarnjoj rutini s vitaminom C, u večernjoj u kemijskom eksfolijantu s kiselinama, pa zatim u kremi koja hrani i obnavlja kožu.

S čime ne miješati proizvod s feruličnom kiselinom?

Iako je možete koristiti s većinom sastojaka ako je u istoj formuli – primjerice serum s vitaminom C i feruličnom kiselinom – ne preporučuje se u kombinaciji s drugim proizvodima koji koriste sljedeće sastojke:

Retinol – retinoidi mogu smanjiti stabilnost ferulične kiseline i tako utjecati na njenu djelotvornost
Vitamin C – skupa mogu biti iritativni za osjetljive kože, iako će ostalima odgovarati!
Kemijski piling – koristite proizvod koji sadrži oba sastojka inače je suviše iritativno
Benzoil peroksid – on također može smanjiti djelovanje ferulične kiseline

U svakom slučaju, uvijek je najbolje provjeriti s dermatologom prije upotrebe bilo kojeg proizvoda s feruličnom kiselinom, posebno ako imate osjetljivu kožu ili ako koristite druge proizvode za njegu kože koji bi mogli utjecati na njenu djelotvornost.

Postoje li nuspojave ferulične kiseline?

Ferulična kiselina se smatra generalno sigurnom za korištenje. Ipak, na svaki sastojak u kozmetici možete biti alergični. Iz toga razloga, preporučuje se isprobati svaki proizvod s feruličnom kiselinom na malom dijelu kože. Ako nakon 24 ili 48 sati nemate reakciju na proizvod, možete ga koristiti. Ovo je posebno bitno za osjetljive kože, kao i one koje imaju primjerice ekcem ili akne.

Također, imate li alergiju na namirnice s feruličnom kiselinom, trebali biste posebno pripaziti na njeno korištenje u skincareu. Može izazvati svrbež kože.

Treba imati na umu i da je ferulična kiselina razgradiva u doticaju sa svjetlom, pa je uvijek važno ulagati izričito u proizvode u tamnim bočicama ili spremnicima te je držati dalje od sunčeve svjetlosti.

Zaključak

Ferulična kiselina je prirodni spoj u biljnim stanicama. Njena antioksidativna svojstva mogu pomoći u borbi protiv slobodnih radikala, čak i kod poboljšanja tonusa kože i smanjenja znakova starenja.

Stručnjaci općenito smatraju feruličnu kiselinu sigurnom, no svatko s osjetljivom kožom bi joj trebao prići oprezno. Ovo je osobito važno za osobe s bilo kakvim kožnim oboljenjima ili alergijama na hranu koja sadrži feruličnu kiselinu.

Ferulična kiselina i najveći benefiti:

• Antioksidativna svojstva ferulične kiseline štite kožu od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima i UV zračenjem.
• Ferulična kiselina poboljšava učinkovitost drugih antioksidansa u proizvodima za njegu kože, kao što su vitamin C i E.
• Protuupalna svojstva ferulične kiseline smanjuju upalne procese u koži, što može pomoći u smanjenju crvenila, iritacije i akni.
• Ferulična kiselina može pomoći u smanjenju hiperpigmentacije i poboljšati tonus kože.
• Ova kiselina također ima svojstva koja potiču proizvodnju kolagena, što može poboljšati elastičnost kože i djelovati anti-aging

Foto: Instagram (@k.els.e.y, @annehathaway)

Učitati još
Zatvori