Sve što vas je ikad zanimalo o pilingu

Sve što vas je ikad zanimalo o pilingu

A post shared by Carly Jade (@carjade33) on

Redoviti piling je ključna stvar u njezi kože lica i tijela. To je postupak kojim uklanjamo odumrle rožnate stanice kože, te je nakon njega koža glatka i spremna za daljnje tretiranje. Uklanjanjem mrtvih stanica kože potičemo rast novih zdravih stanica koje nam omogućuju ravnomjernije tamnjenje, pomažu prilikom borbe s celulitom te pospješuju upijanje ostalih preparativnih proizvoda.

Pilingom također djelujemo na urasle dlačice, smanjujemo hiperpigmentacije određenih područja, otvaramo i smanjujemo pore te ublažavamo ožiljke i bore. Piling je potrebno prakticirati jednom do dva puta tjedno što zavisi od područja koje tretiramo i stanja kože. U iznimnim situacijama kada tretiramo neko problematično stanje kože, piling se može raditi češće, ali isključivo pod stručnim nadzorom.

A post shared by frank body (@frank_bod) on

Obnova kože i rast novih zdravih stanica koje neposredno utječu na njezinu funkciju, strukturu i izgled, varira s našim godinama, a  prirodnim procesom starenja postaje sve sporija. Tako na primjer od 30. do 40. godine života proces obnove kože traje 28 – 45 dana,  od 40. do 50. godine 45 – 60 dana, a od 50. do 60. godine čak 60 – 90 dana!  S usporenom obnovom smanjuje se i broj novonastalih stanica i zato je pravovremeno potrebno započeti pravilnu njegu kože.

Vrste pilinga

Razlikujemo nekoliko vrsta pilinga i dijelimo ih na mehaničke, kemijske i enzimske, odnosno biološke. Neke možete sami napraviti tijekom vlastite beauty rutine, dok su ostali rezervirani za kozmetičke salone te dermatološke poliklinike. Važno je odabrati piling prema tipu kože i vrsti problema, no sam proces ne traje više od 5 minuta. Suha koža nema dobar zaštitni (hidrolipidni) sloj te se mrtve stanice kože lakše skidaju pa se osobama sa suhom kožom piling preporuča raditi rijeđe u odnosu na osobe s masnom kožom, koja ima ubrzani proces obnove stanica. Suhu kožu tretirajte 1-2 minute, masnu 4-5 minuta, kod mješovite kože više pažnje posvetite T- zoni i manje tretirajte obraze…

Afrodita mehanički piling

Afrodita mehanički piling

Mehanički piling

Mehanički pilinzi obično sadrže sitne čestice koje stvaraju trenje te na taj način mehanički uklanjaju odumrle stanice kože. Zrnca koja djeluju na kožu mogu biti plastika, sjemenke, pijesak, mljevene koštice badema ili marelice, brašno, šećer, sol te razno bilje i začini. Fina ili grublja zrnca se dodaju u mlijeko, gel, kremu ili ulje te nastaje gusta ili rijeđa smjesa.

Kako odabrati mehanički piling? Jednostavno! Za suhu kožu odaberite rijeđi piling na bazi mlijeka ili kreme, za masnu i mješovitu kožu odaberite gušći piling na bazi gela. Uljne pilinge s grubljim i većim česticama koristite za tijelo. Ukoliko želite postići jači efekt, piling možete utrljati koristeći četkicu, trljačicu ili rukavicu. Nanesite piling kružnim pokretima i nježno ga utrljavajte u istim pokretima. Isperite mlakom vodom. Ova vrsta pilinga ne preporuča se osobama sklonima kuperozi, osobama koje boluju od akni, herpesa te imaju bilo kakve rane na području koje žele tretirati.

piling2

Kemijski pilinzi

Kemijske pilinge primjenjujemo isključivo u salonima ljepote od strane educiranog osoblja ili u dermatološkim poliklinikama. Ova vrsta pilinga su ustvari kiseline – salicilna i voćna. Pokazuju iznimno dobre rezultate kod liječenja akni, ožiljaka od akni, hiperpigmentacija i bora. Rade se u kurama od 15-20 puta zaredom ili 2 puta tjedno – ovisno o problemu koji liječimo – i to isključivo u kasnu jesen ili zimu zato jer su pripravci na bazi voćne i salicilne kiseline fotoosjetljivi na sunce.

Voćnim (AHA) kiselinama uspješno riješavamo sljedeću problematiku: masnu kožu, akne, nečistoće, proširene pore, hrapavu i neujednačenu površinu kože, neujednačen ten, hiperpigmentaciju, bore, oslabljen tonus te umornu kožu. Najvažnije je napomenuti kako se osobe koje su na terapiji Roaccutanom ne smiju podvrgnuti ovim tretmanima. U salonima najčešće koristimo 10,4 % glikolnu kiselinu, čija je pH vrijednost 3,4 te slabiju kombinaciju glikolne i mliječne kiseline u postotku od 5,8%, čija je pH vrijednost 3,3. AHA kiseline se nakon izvjesnog vremena djelovanja uvijek moraju neutralizirati. Ključni aktivni sastojak neutralizatora je natrijev hidrogenkarbonat čija je pH vrijednost 8. Povećanjem pH vrijednosti prekida se djelovanje AHA kiselina i tako zaustavlja proces eksfolijacije izvan željenih rezultata.

Salicilna (BHA) kiselina idealna je za otapanje sebuma, te otvaranje i čišćenje pora. Ona djeluje antibakterijski i protuupalno te svojim adstrigenim djelovanjem dovodi do smanjenja nastanka prištića, akni i mitesera. U salonima koristimo 2% salicilnu kiselinu (ekstrakt hrasta i koprive), čija je pH vrijednost 3,4 te ju nije potrebno neutralizirati. Bitno je napomenuti kako se osobe alergične na lijekove sa salicilnom kiselinom ne smiju podvrgnuti ovim tretmanima.

Dobro je znati da se kemijski pilinzi mogu  upotrijebiti i za ublažavanje pigmentnih nepravilnosti na preostalim dijelovima tijela, a ne samo na licu (npr. na stražnjem dijelu ruku, leđa, ramena…). Proizvodi na bazi salicilne i voćnih kiselina nisu primjereni za vrlo tanku i kuperoznu kožu, trudnice, dojilje, kronične bolesnike te osobe oboljele herpesom. Također ih se ne smije koristiti i do tjedan dana nakon depilacije područja koje želite tretirati kiselinom, za vrijeme dermatoloških liječenja i sunčanja, mikrodermoabrazije i drugih pilinga. Kožu oko očiju i područja kože s permanentnom šminkom, tetovažama i madežima tijekom postupka njege treba prikladno zaštititi.

Ukoliko se odlučite na njegu kože kemijskim pilinzima koji odstranjivanjem rožnatog sloja privremeno povećavaju fotosenzibilnost kože, pogodnu samo za upotrebu u kasno jesensko, zimsko i rano proljetno doba, morate kožu primjereno štititi visokim zaštitnim faktorom.

piling4

Enzimski pilinzi

Enzimski piling prirodno ubrzava proces keratinizacije odnosno obnovu stanica, te je samim tim najnježniji piling koji možete upotrijebiti. Mogu ga koristiti osobe sa svim tipovima kože, ali posebno se preporuča za osjetljivu. Svojim nježnim djelovanjem smanjuje bore i čini kožu elastičnijom. Enzimski piling je piling u prašku koji se miješa sa tonikom te se nanosi uz pomoć kista. Sadrži proteine koji izazivaju kemijsku reakciju u koži te u ovom slučaju ubrzavaju regeneraciju tkiva te sintezu kolagena i elastina koji osiguravaju čvrstoću i elastičnost. Vlaga potiče rad enzima te je pripremljenu smjesu na licu potrebno održavati vlažnom tijekom tretmana.

piling3

Izbor je velik te je važno poznavati svoju kožu. Ukoliko niste sigurni što odabrati, posavjetujte se sa stručnjacima i educirajte se. Koža se stalno mijenja, kako s godinama, tako i s godišnjim dobima. Lako je moguće da proizvod koji ste koristili u veljači nikako neće odgovarati vašem licu ili tijelu u kolovozu ili listopadu i zato mudro birajte proizvode i osjećajte se dobro u svojoj koži.

 

Tekst: Dijana Kokot – specijalistica za njegu lica i tijela prema protokolu kozmetike Afrodita

Nokti.hr & Beauty Boutique

Učitati još
Zatvori