
Rijetki se mogu nazvati jutarnjom pticom. Rano buđenje za većinu je ispunjeno zabrinjavajućim brojem alarma koje nakon kratkog gunđanja uz namrgođeni pogled kroz poluzatvorene oči gasimo i okrećemo se na drugu stranu uživajući u nekoliko dodatnih minuta sna. Nakon što konačno napustimo slojeve deka i savršeno namještene jastuke, za mnoge je potreban sat ili nekoliko njih ne bi li konačno mogli započeti dio dana u kojem se osjećaju zapravo budno i produktivno.
Ako se prepoznajete u ovom opisu, što biste rekli na činjenicu da postoji nekoliko jednostavnih koraka primjenom kojih ne samo da ćete se buditi lakše, već će iritantna melodija vašeg omraženog alarma biti stvar prošlosti? Znanstvenici tvrde kako je za naviku poput buđenja bez alarma većini potrebno oko 66 dana kako bi je usvojili tako da su se upornost, samokontrola i disciplina još jednom nametnule kao ključ uspjeha. Kako bi usvojili ovu, potrebno je u svakodnevnicu uvesti pet jednostavnih navika i šestu uvijek imati kao rezervu na koju se možete osloniti.
DOSLJEDNOST, DOSLJEDNOST, DOSLJEDNOST
Uvijek kada je vaš konačni cilj usvajanje navike, u ovom slučaju navike buđenja bez alarma, svakodnevno ponavljanje istih stvari nezaobilazan je korak koji vašem mozgu omogućuje da s vremenom sam automatski odrađuje taj posao za vas. No, prije nego što stvari prepustite mozgu, red je na vama da uspostavite određeni raspored buđenje i odlaska na spavanje. Svako jutro, još uvijek uz zvuk alarma, budit ćete se u isto vrijeme. Kako bi dobili potreban broj sati sna, od zadanog vremena za buđenje oduzmite sedam do devet sati i dobili ste vrijeme kada bi trebali leći. Za one koji rade buđenje će najčešće biti između 6 i 8 ujutro, što znači da bi negdje između 22 sata i ponoći bilo idealno vrijeme za početak vašeg počinka. Bitno je da se rasporeda držite svaki dan, čak i vikendom što, iako će prvih nekoliko tjedana biti tortura, uskoro će postati dragocijeni dio vašeg dana i vikenda.