

Trudnoća je jedno od najposebnijih i najintimnijih putovanja koje žena može doživjeti. Ispunjeno je uzbuđenjem, neizvjesnošću, promjenama i trenucima čiste čarolije, ali i brojnim strahovima i trenucima sumnje i nelagode. Od trenutka kada test pokaže dvije crtice, pa sve do prvog plača novorođenčeta, svaka faza trudnoće nosi svoje izazove i radosti.
Upravo zato donosimo pregled trudnoće po mjesecima; kako biste bolje razumjeli što se događa s vašim tijelom i olakšali si neke tegobe, kako bi razumijeli kako se razvija vaša beba te saznali kako se pripremiti za dolazak novog života. Bilo da ste buduća mama, partner ili jednostavno želite znati više, ovaj naš mali vodič kroz trudnoću pomoći će vam da kroz svaki mjesec trudnoće koračate informirano.

Mali vodič kroz trudnoću: Što se događa u kojem mjesecu trudnoće?
Svaka trudnoća je jedinstvena
Iako postoji opći vremenski okvir i uobičajeni razvojni tijek trudnoće, važno je zapamtiti da je svaka trudnoća drugačija. Neke žene osjećaju simptome gotovo odmah, dok druge prolaze prve mjesece bez ikakvih tegoba. Kod nekih se javljaju intenzivne mučnine, umor ili emocionalne promjene, dok druge trudnoću proživljavaju gotovo bez nelagoda. Također, tijelo svake žene različito reagira na hormonalne promjene, rast maternice i fizičko opterećenje koje trudnoća nosi.
Moguće su i razne komplikacije poput visokog krvnog tlaka, gestacijskog dijabetesa, prijevremenih kontrakcija ili problema s posteljicom, no mnoge se od njih mogu na vrijeme uočiti i uspješno pratiti uz redovite kontrole. Ključno je osluškivati vlastito tijelo, otvoreno komunicirati s ginekologom i ne uspoređivati svoje iskustvo s tuđima, jer trudnoća je osobna i jedinstvena za svaku ženu.

Prvi mjesec trudnoće: 1.-4. tjedan
U ovom mjesecu mnoge žene još nisu svjesne da su trudne. Može se javiti lagano krvarenje prilikom implantacije embrija, a simptomi poput osjetljivih grudi, umora, promjene raspoloženja i lagane mučnine mogu biti prvi znakovi trudnoće. Beba je sada još mikroskopski mala, tek se formira zametak, a počinje se razvijati i posteljica.
Iako je još rano za prvi ultrazvuk, žene koje planiraju trudnoću mogu već napraviti kućni test ili provjeriti razinu hCG hormona u krvi.

Drugi mjesec trudnoće: 5.-8. tjedan
Većina žena tek u ovom periodu saznaje da su trudne. Kada žena sazna da je trudna, jedan od prvih i najvažnijih koraka je naručiti se na prvi ginekološki pregled. Liječnik će potvrditi trudnoću, procijeniti koliko je stara te uputiti na osnovne krvne i urinske pretrage i ultrazvuk. Vrlo je važno početi uzimati prenatalne vitamine, posebno folnu kiselinu, koja u prvim tjednima trudnoće značajno smanjuje rizik od oštećenja neuralne cijevi kod ploda.
U ranoj trudnoći normalno je osjećati umor, mučnine, osjetljivost na mirise, kao i emocionalne promjene. Moguće su i češće potrebe za mokrenjem te lagane promjene apetita. No ako se pojave jaki bolovi, obilno krvarenje ili povišena temperatura, važno je odmah se javiti liječniku.
Ovo je idealno vrijeme za informiranje o tijeku trudnoće, kroz razgovor s liječnikom, stručnu literaturu ili trudničke tečajeve, jer znanje pomaže budućim roditeljima da se osjećaju sigurnije i opuštenije. Potrebno je i prilagoditi životne navike, odnosno prestati pušiti, izbjegavati alkohol i smanjiti unos kofeina, a ako se uzimaju lijekovi, obavezno provjeriti s liječnikom jesu li sigurni u trudnoći. Preporučuje se i uravnotežena prehrana bogata željezom, kalcijem i vitaminima, te izbjegavanje kontakta s kemikalijama, ekstremnih fizičkih napora i visokih temperatura, poput sauna i toplih kupki.
Kod bebe se u ovom stadiju formira srce koje počinje kucati, razvijaju se mozak i leđna moždina, a pojavljuju se i pupoljci budućih udova.

Treći mjesec: 9.-12. tjedan
Mučnine i umor mogu biti i dalje prisutni, ali se kod nekih žena u ovom periodu počinju smanjivati. Hormonalne promjene mogu izazvati promjene raspoloženja, zatvor ili žgaravicu. Umor je i dalje vrlo prisutan, jer tijelo troši mnogo energije na rast posteljice i prilagodbu hormona. Moguće je primijetiti pojačanu osjetljivost dojki, tamnjenje bradavica i izraženije vene na prsima zbog povećanog protoka krvi.
Beba sada ima formirane sve vitalne organe, a lice i udovi dobivaju jasniji oblik. Na emocionalnoj razini, kraj trećeg mjeseca često donosi osjećaj olakšanja jer opada rizik od spontanog pobačaja, a mnoge žene tada prvi put dijele vijest o trudnoći s obitelji i prijateljima. To je i vrijeme kada se obično radi prvi kombinirani probir (ultrazvuk i krvni testovi), koji može pružiti prve informacije o zdravlju i razvoju bebe.

Četvrti mjesec: 13.-16. tjedan
Većina trudnica osjeća olakšanje jer mučnine jenjavaju, a energija se vraća. Počinje se lagano nazirati trudnički trbuščić. Koža može postati sjajnija, a kosa gušća zbog hormonalnih promjena. Beba brzo raste, kreće se iako to mama još možda ne osjeti.
Kod nekih žena mogu se javiti blage glavobolje, osjećaj zaštopanja u nosu (tzv. trudnički rinitis) ili slabosti zbog promjena u krvnom tlaku. Također, moguće je primijetiti tamnjenje kože na pojedinim dijelovima tijela, poput lica (melazma), bradavica i trbuha (linea nigra), što je posljedica hormonalnog djelovanja.
U ovom mjesecu se često radi kontrolni pregled kod ginekologa koji uključuje ultrazvuk, a u nekim slučajevima se već može naslutiti spol djeteta, iako to još nije uvijek 100 % sigurno. Također, trudnice koje žele dodatne informacije o zdravlju ploda mogu u ovom periodu napraviti neinvazivni prenatalni test (NIPT) iz majčine krvi, koji otkriva rizik od određenih genetskih poremećaja i često vrlo precizno može otkriti spol bebe. Mnoge žene se u ovom razdoblju počinju osjećati sigurnije, povezanije s trudnoćom i opuštenije, što četvrti mjesec čini jednim od ugodnijih razdoblja trudnoće.

Peti mjesec: 17.-20. tjedan
U petom mjesecu trudnoće, trudnica obično uživa u jednoj od najugodnijih faza trudnoće. Tijelo se stabiliziralo, energija se vratila, a trbuh je sada jasno vidljiv i sve više raste.
Fizički, mogu se pojaviti neki novi simptomi. Leđa mogu početi boljeti zbog promjene težišta tijela, a kako maternica raste, može se pojaviti osjećaj zatezanja u donjem dijelu trbuha. Koža na trbuhu može početi svrbjeti zbog istezanja, a kod nekih se žena javljaju i strije. Zbog povećanog volumena krvi, može doći do blagog oticanja nogu i laganih vrtoglavica. Također, mogu se pojaviti trudničke tegobe poput žgaravice, zatvora ili proširenih vena.
U ovom mjesecu beba intenzivno raste i razvija se. Tijelo joj se izdužuje, počinje prekrivati lanugo (sitne dlačice koje štite kožu), razvija se masno tkivo, a svi glavni organi već funkcioniraju. Beba počinje sve više reagirati na vanjske podražaje, osobito na zvuk i dodir.
Oko 20. tjedna obavlja se jedan od najvažnijih ultrazvučnih pregleda u trudnoći, morfološki (detaljni anatomski) ultrazvuk. Na njemu se detaljno pregledavaju bebin mozak, srce, kralježnica, udovi i unutarnji organi kako bi se isključile moguće razvojne anomalije. U ovom pregledu se najčešće sa sigurnošću može otkriti i spol bebe, ako roditelji to žele znati. Peti mjesec je vrijeme kada mnogi parovi počinju ozbiljnije razmišljati o pripremama za bebin dolazak; biraju opremu, razmišljaju o imenima i planiraju ostatak trudnoće s više sigurnosti i uzbuđenja.

Šesti mjesec: 21.-24. tjedan
Trudnica već jasno osjeća bebine pokrete. Mogući su grčevi u nogama, otečenost stopala i desni koje lako krvare. Trudnički trbuščić je vidljiv i raste brže.
Mnoge trudnice u ovom razdoblju mogu jasno razlikovati okrete, udarce i istezanja bebe, a ponekad i prepoznati njezin ritam budnosti i sna. To stvara snažniji osjećaj bliskosti između majke i djeteta, a partneri također često prvi put mogu osjetiti bebine pokrete dlanom na trbuhu.
U šestom mjesecu beba značajno napreduje u razvoju, počinje taložiti masno tkivo, mišići postaju snažniji, a koordinacija se poboljšava. Razvijaju se pluća, iako još nisu spremna za samostalno disanje, a mozak ubrzano raste. Beba čuje zvukove izvana i može reagirati na glazbu, glasove ili nagle zvukove pokretima ili promjenom pulsa. Koža joj je još uvijek crvenkasta i naborana, ali počinje se stvarati vernix, bijela masna tvar koja ju štiti u plodnoj vodi.
U ovom razdoblju često se radi test tolerancije na glukozu (tzv. OGTT) kako bi se isključio gestacijski dijabetes, osobito ako postoje rizični faktori. Liječnik može obaviti i dodatni ultrazvuk kako bi pratio rast bebe i količinu plodne vode. Šesti mjesec je za mnoge žene emocionalno stabilan, osjećaju se samopouzdano, povezano s trudnoćom i počinju konkretnije planirati porođaj i pripremu dječje opreme te razmišljati o trudničkim tečajevima i pripremi za porod.

Sedmi mjesec: 25.-28. tjedan
Započinje treće tromjesečje, razdoblje u kojem beba intenzivno raste, a trudnica sve više osjeća i fizičko i emocionalno opterećenje trudnoće.
Trudnica može osjećati pojačan umor, bolove u donjem dijelu leđa, zdjelici i nogama, a česti su i grčevi u listovima, osobito noću. Zbog pritiska maternice na unutarnje organe, mogu se javiti žgaravica, otežano disanje, češće mokrenje te poteškoće sa snom. Oticanje stopala i gležnjeva je uobičajeno, osobito na kraju dana. Emocionalne promjene ponovno mogu biti izraženije jer se miješaju uzbuđenje, iščekivanje i zabrinutost zbog poroda i roditeljstva. Mogu se javiti Braxton Hicks kontrakcije, bezbolne, ali ponekad neugodne „pripremne“ kontrakcije.
U sedmom mjesecu beba doseže težinu od oko 1 do 1,3 kilograma i duljinu od 35 do 40 centimetara. Počinje intenzivnije razvijati potkožno masno tkivo, a mozak brzo sazrijeva. Oči se otvaraju, a beba razlikuje svjetlo i mrak kroz trbušnu stijenku. Pluća još nisu u potpunosti zrela, ali proizvodnja surfaktanta, tvari koja im pomaže u širenju nakon rođenja, počinje, što znači da bi beba, u slučaju prijevremenog poroda, imala šanse za preživljavanje uz intenzivnu medicinsku skrb.
Sedmi mjesec često donosi novu svijest o blizini poroda, pa budući roditelji sve više razgovaraju o dolasku bebe, a trudnica postaje svjesnija svog tijela, njegove snage, ali i ograničenja.

Osmi mjesec: 29.-32. tjedan
Trbuh postaje velik i zaobljen, a svakodnevne aktivnosti poput obuvanja cipela, penjanja stepenicama ili dugog hodanja postaju sve izazovnije. Pokreti bebe su i dalje snažni, ali se mogu činiti rjeđima jer bebi postaje sve manje prostora, pa umjesto brzih udaraca, sada se češće osjete kotrljanja, istezanja i pomaci tijela.
Zbog pritiska maternice na okolne organe, česti su simptomi poput učestalog mokrenja, otežanog disanja, žgaravice i zatvora. Noge i stopala mogu nateknuti, a pojava proširenih vena i hemoroida je uobičajena. Mnoge trudnice osjećaju umor, ali i nesanicu – teško se udobno smjestiti, a bebine noćne aktivnosti dodatno ometaju san. Povećava se i osjetljivost na bol u leđima, zdjelici i preponama, jer se tijelo sve više priprema za porod, zglobovi postaju labaviji, a centar ravnoteže se mijenja.
U ovom razdoblju beba teži oko 1,5 do 2 kilograma i dugačka je oko 40 centimetra. Organi su razvijeni, a pluća sve zrelija, iako još nisu potpuno spremna za samostalno disanje. Mozak nastavlja brzo sazrijevati, a beba reagira na zvuk, svjetlost i dodir. Počinje razvijati i vlastiti imunološki sustav, koji dodatno jača zahvaljujući antitijelima koje prima od majke. Koža postaje glađa, a masno tkivo se i dalje nakuplja. Beba se obično postavlja glavicom prema dolje (što je idealna pozicija za porod), ali još uvijek ima prostora za promjene.
Poželjno je početi pripremati stvari za rodilište, a savjetuje se i planiranje poroda s liječnikom. Većina žena u ovom periodu dovršava pripreme za bebin dolazak, pripremaju dječju sobicu, odjeću i nabavljaju zadnje sitnice, što dodatno jača osjećaj blizine velikog trenutka.


Deveti mjesec: 33.-36. tjedan
Trudnoća ulazi u završnu fazu, a tijelo se intenzivno priprema za porod. Trbuh je sada velik, visok i zaobljen, a bebine kretnje mogu biti snažne, ali manje učestale zbog ograničenog prostora. Mnoge trudnice osjećaju pritisak prema dolje, osobito u području zdjelice i mjehura, jer se beba postupno spušta u porođajni kanal. To može uzrokovati neugodu pri hodanju, česte odlaske na toalet i osjećaj „težine“ u donjem dijelu tijela. Mogu se pojaviti trudnički hemoroidi i lažne kontrakcije.
Fizički simptomi mogu uključivati pojačane bolove u leđima, preponama i kukovima, nesanicu, oticanje nogu i umor koji se vraća kako se tijelo dodatno opterećuje. Disanje može postati otežano jer maternica pritišće dijafragmu, iako se nekim trudnicama disanje olakša ako se beba spusti niže u zdjelicu.
U ovom razdoblju beba teži između 2 i 2,5 kilograma i dugačka je oko 45 centimetara. Gotovo svi organi su razvijeni i funkcionalni, uključujući i pluća. U devetom mjesecu liječnik obično učestalije prati trudnoću, kontrole mogu biti svaka dva tjedna, a pred kraj i jednom tjedno. Provodi se CTG zapis, mjerenje fundusa maternice, krvni tlak, testovi urina, te se prati bebina pozicija (najčešće je već glavicom dolje). Ako beba nije u pravilnom položaju, liječnik može predložiti dodatne pretrage ili pokušaj okretanja.
Trudnice se sve više usmjeravaju na odmor, mentalnu pripremu i konačne pripreme za dolazak bebe. Mnoge žene u ovom razdoblju odabiru način poroda, definiraju plan poroda i komuniciraju sa zdravstvenim timom o svojim željama i očekivanjima.

Ulazak u termin za porod: 37.-40. tjedan
U desetom mjesecu trudnoće, koji obuhvaća 37. do 40. tjedan, trudnica ulazi u tzv. terminsku trudnoću – beba je sada potpuno razvijena i spremna za dolazak na svijet. Iako se često misli da trudnoća traje devet mjeseci, puni termin zapravo završava tek krajem četrdesetog tjedna. Svaki dan sada može biti „taj dan“, a tijelo trudnice intenzivno se priprema za porod.
Sada beba teži uglavnom između 3 i 4 kilograma i dugačka je oko 50 centimetra. Ima potpuno razvijena pluća, snažan srčani ritam, aktivne reflekse i sposobnost sisanja. Glavica je najčešće već duboko u porođajnom kanalu (ako je u pravilnom položaju), a pokreti su sve rjeđi, ali snažni – majka ih i dalje treba redovito osjećati.
Kontrole kod ginekologa postaju tjedne. Redovito se radi CTG, mjeri krvni tlak, bilježe trudovi i provjerava otvaranje cerviksa na vaginalnom pregledu. Ako se porod ne dogodi do 40. tjedna, trudnoća ulazi u „prenošenu“ fazu i ginekolog planira češće kontrole, a po potrebi inducira porod nakon 41. ili 42. tjedna, ovisno o zdravstvenom stanju majke i bebe.
Mnoge trudnice osluškuju svoje tijelo u potrazi za znakovima poroda: redoviti trudovi, pucanje vodenjaka, pojava sluznog čepa, bolovi u leđima ili pojava kontrakcija. U ovom razdoblju važno je pratiti bebine pokrete, puno odmarati, ostati smirena i pripremljena jer dolazak bebe sada može krenuti u svakom trenutku.

Foto: Pexels, Unsplash