Kad planiramo putovanje po Italiji, često biramo klasike – Capri, Amalfi, Siciliju. Ali postoji jedan otok, tek nešto više od sat vremena plovidbe od Sicilije, koji se tiho, ali sigurno penje na popise onih koji znaju gdje stvarno treba ići. Zove se Lipari, najveći je i najživlji od Aeolskih otoka, ali još uvijek dovoljno skriven da se osjećate kao da ste ga upravo otkrili.
Aeolski otoci (poznati i kao Liparski otoci) su arhipelag od sedam vulkanskih otoka smještenih sjeverno od Sicilije, u Tirenskom moru. Svaki od njih ima svoj karakter, od divljeg Strombolija, preko chic Panaree do mirne Alicudije, ali Lipari je njihov kulturni, prometni i povijesni centar. Zahvaljujući redovitim brzim linijama i bogatoj ponudi, Lipari savršeno balansira između autentičnog lokalnog života i sve popularnijeg slow turizma. Također, idealan je za smještaj ako želite otkrivati otočiće u blizini.
Otok koji ima sve
Grad Lipari može se proći pješice u samo nekoliko sati, ali svaki kutak mami da zastanete. Prostire se između dviju luka, Marina Lunga i Marina Corta, spojenih glavnom šetnicom Corso Vittorio Emanuele. Iza svakog ugla skriva se nešto: rustikalni bar, lokalna trgovina rukotvorinama ili pogled koji oduzima dah.
Cijeli otok vas u jednom danu može odvesti s plaže prekrivene bijelom vulkanskom prašinom do rimskih termi, vinograda na vulkanskim padinama i zalaska sunca uz čašu vina s pogledom na otok Vulcano. I sve to uz onu opuštenu, toplu talijansku vibru koja se ne može naučiti, samo doživjeti.
Ako volite povijest, Lipari je riznica. Otok je naseljen od 5000. pr. Kr., a kroz stoljeća su se ovdje izmjenjivali Grci, Rimljani, Arapi i Normani. Ostatke njihove prisutnosti pronaći ćete u moćnoj citadeli iznad grada – to je pravi povijesni park koji uključuje rimske ruševine, crkve, srednjovjekovne zidine i impresivan Arheološki muzej Bernabò Brea. Posebno mjesto zauzima i katedrala sv. Bartolomeja, zaštitnika otoka, koja čuva relikviju, njegov “sveti palac”.
Plaže za hedoniste i pustolove
Obala Liparija je raznolika: bijele pješčane plaže na sjeveru, crne vulkanske uvale na jugu, skrivene stjenovite plaže dostupne samo pješice ili brodom. Preporuka?
-
Spiaggia Bianca – kultna bijela plaža do koje se dolazi samo morem.
-
Valle Muria – tamna, dramatična i savršena za one koji vole tišinu.
-
Acquacalda – autentična plaža s pogledom na Salinu, idealna za popodnevni aperitivo uz šum valova.
Trekking, scekking i priroda kao s razglednice
Za ljubitelje prirode, Lipari je mali raj – surov, mirisan i nevjerojatno fotogeničan. Ovdje svaka šetnja postaje mini ekspedicija: od laganog hoda kroz dramatične bijele kanjone nekadašnjih rudnika plovućca (lagane, porozne vulkanske stijene po kojoj je Lipari nekad bio poznat diljem Europe) pa do termalnih izvora San Calogero, najstarijeg lječilišta na Mediteranu.
Poseban doživljaj pruža zalazak sunca na vidikovcu Belvedere Quattrocchi, odakle puca pogled na susjedni otok Vulcano i zapanjujuće litice koje izranjaju iz mora, prizor koji izgleda kao da ste uskočili u razglednicu.
Za one željne dubljeg uranjanja u otočnu prirodu i povijest, preporuka ide vođenim turama lokalne udruge Nesos, koja nudi autentične geo-vulkanske šetnje, promatranje ptica, foraging (prikupljanje samoniklog bilja), ali i priče o otočnim mitovima i zaboravljenim stazama.
A ako želite iskusiti nešto posebno sicilijanski, okušajte se u scekkingu, jedinstvenom obliku trekinga na leđima magarca (scecco), kakav su nekoć prakticirali stari otočani.
Hrana, vino i noćni život
Lipari je pravi mali foodie kutak koji miriše na more, baziliku i pečeni limun. Dan započnite kako to rade lokalci – granitom iz Pasticceria D’Ambra. Riječ je o tradicionalnom sicilijanskom desertu, nešto između sorbeta i sladoleda, ali s kristalastom, rahlo smrznutom teksturom koja se topi u ustima. Najčešće se jede za doručak, uz slatki brioche col tuppo, koji se umače ravno u čašu. Pistacija, limun, badem ili kava? Uzmite dvije, nećete požaliti.
Za ručak rezervirajte stol u Da Filippino, kultnom restoranu s pogledom na gradski trg i stoljetnom reputacijom među ljubiteljima morske kuhinje. Navečer pak svratite u Osteria San Bartolo, gdje uz svježe lignje i čašu vina možete promatrati brodove kako se lagano ljuljaju u luci.
Ako ste za nešto trendi, Giardino di Lipari nudi pravi mediteranski lounge u vrtu – s koktelima, glazbom i ljetnim DJ setovima pod zvijezdama.
A za pravi slow moment, otiđite do vinarije Tenuta di Castellaro, smještene među vinogradima s pogledom na more i Etnu.
Gdje odsjesti
Bez obzira dolazite li po dozu luksuza, tišine ili inspiracije, Lipari ima smještaj koji savršeno odgovara vašem ritmu. Za one koji žele potpuni komfor, uz bazen, pogled na more i sve na dohvat ruke, hoteli poput Hotel Mea i Villa Enrica nude mediteranski ugođaj sa svim blagodatima boutique hotela. Bilo da ste na romantičnom odmoru ili ste se samo odlučili počastiti – ovdje ćete se buditi uz cvrkut ptica i doručak s pogledom na Eolski arhipelag.
Ako pak tražite tišinu, introspektivne trenutke i pokoji zalazak sunca u miru, Villa Paradiso na brdu iznad grada pruža točno to, zen momenti u srcu prirode, daleko od gužve, ali dovoljno blizu da vam sve ostane nadohvat.
Za one koji žele potpuni bijeg, ne samo od svakodnevice, već i od civilizacije – tu je Petricore, potpuno izolirana kuća na proplanku Monte Rosa, s pogledom od 180° na more, Kalabriju, Siciliju, otok Vulcano i – kad je nebo bistro – čak i na Etnu. Ovdje dolazite pješice, planinarskom stazom dugom 1,5 km, i ostajete samo ako vam tišina nije izazov, nego privilegij. Idealno za ljubitelje prirode i one koji žele živjeti “off-grid” barem na kratko. Do najbliže plaže vodi vas uska staza od 1 km – a do potpune detoksikacije svega suvišnog, samo nekoliko dubokih udisaja.
Lipari nije otok za žurbu. Provedite na njemu barem tri noći – kažu oni koji su ga posjetili.
Foto: iStock, Instagram (@kamelja)