Opasna i prekrasna: Vodimo vas na putovanje Južnom Afrikom
Opasna i prekrasna: Vodimo vas na putovanje Južnom Afrikom

Opasna i prekrasna: Vodimo vas na
putovanje Južnom Afrikom

Često smo u potrazi za egzotičnim i jedinstvenim destinacijama. Prošli put Patricia Lacković, strastvena putnica te vlasnica obrta za edukaciju i savjetovanje Pa3CIA, odvela nas je na Krf, a ovoga puta s nama je podijelila iskustvo s putovanja u Južnu Afriku. U nastavku donosi što sve vrijedi posjetiti, ali i na što valja pripaziti.

Putopis: Republika Južna Afrika

Sasvim neplanirano, prije par godina, nabasala sam na jeftine aviokarte za Johannesburg. Povratni let iz Pise do Johannesburga s presjedanjima, koštao je 200 EUR! Bila je to odlična ponuda koja se ne propušta! Kad sam kupila karte, počela sam skupljati ekipu. Uspjelo se skupiti nekoliko prijateljica avanturistica, ali pridružile su mi se tek kasnije u Cape Townu, tako da sam se na put otisnula sama.

Republika Južna Afrika (RJA) je točan naziv, no često ćete čuti i Južnoafrička Republika (JAR). Država je to na samom jugu Afrike, a graniči s Namibijom, Bocvanom, Zimbabveom te Mozambikom i Svazijem (Kraljevina Eswatini). Zanimljivo je i da je Neovisna kraljevina Lesoto potpuno okružena južnoafričkim teritorijem. Područje RJA smatra se kolijevkom čovječanstva, tu su pronađeni ostaci Australopithecusa stari više od 3 milijuna godina i nalaze se pod zaštitom UNESCO-a.

Johannesburg_foto_Wirestock_iStock-1841988202

Površine je 1 221 037 km² (oko 21 put veća od Hrvatske!) i ima oko 60 000 000 stanovnika. Neobično je što ima više glavnih gradova, zbog kompromisa između više kolonija koje su se ujedinile pa je tako Cape Town – sjedište parlamenta, Pretoria – sjedište izvršne vlasti, a Bloemfontein – sjedište sudbene vlasti. Valuta je južnoafrički rand (ZAR), a na svakoj novčanici nalazi se Nelson Mandela (aktivist za ljudska prava i prvi predsjednik). Ima čak 11 službenih jezika. Uglavnom je sušna zemlja pa su i nas dočekali natpisi da se tuširamo kratko da štedimo vodu ili da se tuširamo s prijateljem (?)

Južna Afrika (9)

Koliko je opasno?

Kad sam počela istraživati i planirati svoje putovanje, shvatila sam da je internet prepun negativnih stvari o toj državi – riskantno, kriminal, ubojstva, otmice, pljačke, ma sve najgore. Ipak, naišla sam i na nekoliko pozitivnih iskustava te odlučila vjerovati da će sve biti u redu!

Koliko je situacija ozbiljna shvatila sam čim me vozač Ubera nije htio ostaviti u četvrti gdje je bio moj smještaj (Couchsurfing). Kao, preopasno je, ovo je geto četvrt! Spazila sam da svi imaju ograde, bodljikave žice, lokote, a tek kad je čovjek došao pred mene i vozač se uvjerio da sam na sigurnom, tek tad je otišao.

Južna Afrika (10)

Sama u Johannesburgu

Johannesburg je površinom i brojem stanovnika najveći grad u Južnoj Africi. Ima oko 6,3 milijuna stanovnika, a smješten je na 1740 m n/m, na visoravni. Jedan je od najvećih svjetskih gradova koji nisu smješteni na moru ni većoj rijeci, a dobio je ime po Johannesu Meyeru i Johannesu Rissiku, koji su u vrijeme zlatne groznice bili zaduženi za geodetske poslove u brzorastućem naselju.

Bila sam smještena kod lokalca i on mi je rekao da nije tako strašno, ali da treba biti na oprezu! Nikako ne smijem biti vani čim padne mrak jer to znači da tražim nevolju. Za strance javni prijevoz nije siguran i preporučljivo je koristiti Uber. To sam i radila te posjećivala turističke atrakcije i prva lokacija bila je Muzej aparthejda. Za ulazak u muzej dobiješ ulaznicu na kojoj piše crnac ili bijelac i to određuje smjer obilaska cijeloga kompleksa. Muzej je priča za sebe; potresan, moderan, velik, ima se što za vidjeti i doživjeti. Posjetila sam i Constitution Hill, danas također potresan muzej, a nekad zatvor u kojem su između ostalih bili zatočeni Mahatma Gandhi i Nelson Mandela. Zanimljiv kompleks i na mahove te prođe neka jeza dok osvijestiš što se sve tu događalo.

Johannesburg_foto_EunikaSopotnicka_iStock-1213753088

Upoznala sam prijateljicu svog domaćina, koja me povela u obilazak bjelačke četvrti Sandton, Trga Nelsona Mandele i najviše zgrade u Africi – Carlton Centra (Top of Africa) s koje pucaju odlične panorame. Domaćin Billy me vodio u četvrt Soweto (gdje se nikako ne preporučuje ići bez lokalca) i posjetila sam rodnu kuću Nelsona Mandele, a u istoj ulici je rođen i Desmond Tutu, što je čini jedinom ulicom na svijetu u kojoj su rođena dva nobelovca.

Johannesburg_foto_Cristian Lourenço_iStock-2160576626

Što posjetiti?

  • Muzej aparthejda, Constitution Hill, Maboneng, Carlton Centre – WeOriginate, Soweto (South-Western Townships), Rodna kuća Nelsona Mandele, Orlando Towers, Lions & Safari Park.

Budući da je njihov najpoznatiji Safari Park Kruger daleko i nisam imala kako doći do tamo, odlučila sam se za alternativu i otišla u Lions & Safari Park. Bio je to moj prvi safari, zaista nezaboravno iskustvo, a pogotovo zbog interakcije s bebama lavićima. Vidjela sam žirafe, lavove, pume, hijene, geparde, gazele, merkate i još mnoge životinje u njihovom prirodnom staništu.

Cape Town (Kaapstad)

Cape Town ima oko 5 000 000 stanovnika, treći je najveći grad i tu se već osjetila drugačija atmosfera. Cape Town je drugi najposjećeniji grad Afrike, nakon Kaira. Naravno i tu treba biti na oprezu, ali nekako je ‘turističkiji’ i osjećala sam se ugodnije i sigurnije. Nakon samostalnog istraživanja, konačno su mi se pridružile i prijateljice pa je bilo lakše i zabavnije.

Posjetile smo centar grada i pitoresknu četvrt Bo-Kaap. Otišle smo na turu do Rta dobre nade, koji se često (i pogrešno) spominje kao najjužnija točka Afrike iako je to zapravo Rt Agulhas, zatim do plaže Boulders, gdje smo gledale pingvine, na usputnim stajanjima smo hranile morževe, a često smo se divile prirodnim ljepotama. Posjetile smo i botanički vrt Kirstenbosch. Penjale smo se na Lion’s Head i Table Mountain i uživale u uistinu fenomenalnim panoramama na Cape Town. Počastile smo se i afričkim pletenice te posjećivale lokacije gdje su snimani poznati spotovi i filmovi.

Ronjenje s morskim psima

Odlučile smo se i za nezaboravno iskustvo – ronjenje s morskim psima! Prvo se dobro najedeš, potpišeš formulare da si svjestan opasnosti, pa obučeš ronilačko odijelo, sve svoje stvari staviš u vodonepropusnu torbu, ukrcaš se na brod i voziš se! Po 4 osobe ulaze u kavez, a djelatnici ti signaliziraju kad trebaš roniti! Nije ti baš svejedno kad psina prodrma kavez i prođe nekoliko centimetara od tebe! Zastrašujuće, ali fascinantno, once in a lifetime iskustvo!

Što posjetiti?

  • Table Mountain, Lion’s head, W&A Waterfront, Bo-Kaap, Kirstenbosch, Rt Dobre nade, Boulders beach, Ronjenje s morskim psinama

Bile smo na oprezu i sve je bilo super, sve do posljednjeg dana, kad nas je cimerica iz hostela pokušala opljačkati. Srećom, prijateljica je shvatila da joj nedostaju stvari, a kad smo s vlasnikom hostela dogovorili da cura otvori svoj ruksak, ostala sam začuđena jer nisam ni shvatila da su i neke moje stvari završile kod nje. Uspjele smo na kraju svaka dobiti svoje stvari nazad i naša afrička avantura tu je privedena kraju.

Što ponijeti kući?

  • Poznati afrički liker Amarula, Rooibos čaj, Kalahari sol, afričke maske, južnoafrička vina, ukrašena nojeva jaja…

Što probati?

  • Potjiekos, mashonzha, pap, chakalaka, kota, melktart, koeksister

Bilo je to jedno uistinu neprocjenjivo iskustvo i putovanje koje ću dugo pamtiti! Drago mi je što nisam odustala, nego slušala sebe! Iako sam se spremala za ono najgore, doživjela sam ono najbolje! Ne dajte da vas koče strahovi, živite punim plućima!

Foto: Patricia Lacković, iStock

Učitati još
Zatvori