Ovo su filmovi i serije koje možete pogledati ako pratite situaciju u Americi

Ovo su filmovi i serije koje možete pogledati
ako pratite situaciju u Americi

Diljem Amerike šire se prosvjedi zbog ubojstva Georgea Floyda i mnoge su svjetske zvijezde i organizacije stale u obranu ljudskih prava. Problem mržnje i rasizma ukorijenjen je u američku kulturu pa je zato godinama tema brojnih redatelja i scenarista. Složili smo listu serija i filmova koje možete pogledati ako pratite kakva je situacija u Americi.

Dear White People

Dear White People serija, nastavlja se točno gdje je istoimeni film stao 2014. Problem rasizma u Americi prikazan je kroz satiru. To nikako ne umanjuje ozbiljnost problema, već na zanimljiv način upravo na njega ukazuje. Serija se vrti oko grupe afroameričkih studentica i studenata na sveučilištu koje pohađa većinom bijela populacija. Ova serija u kratkom roku postala je miljenica i publike i kritike.

When They See Us

When They See Us serija, napravljena je prema potresnoj istinitoj priči o pet dječaka koji su bez dokaza optuženi za strašan zločin. Rasizam i nepravda isprepliću se u priči o nesretnom događaju koji se dogodio 1989. u Central Parku u New Yorku. Trisha Meili bila je uspješna poslovna žena koja je brutalno napadnuta, silovana i ubijena dok je džogirala u parku. Za taj zločin optuženi su dječaci – svi Afroamerikanci, muslimani, Meksikanci. Iako nije bilo nikakvih dokaza, natjerani su i iznuđeni da priznaju krivicu. Serija prati događaje od osude, mučki izazvanog priznanja, suđenja i zatvora te na kraju raspleta 10 godina kasnije.

LA 92: The Riots

Dokumentarac koji će vas duboko potresti. U proljeće 1991., Rodneyja Kinga, crnog motorista, u Los Angelesu brutalno su pretukla četiri bijela policajca. Incident je snimljen, policajcima je suđeno, ali oslobođeni su, nakon čega su u gradu izbili najveći neredi u povijesti SAD-a. Situacija u Americi danas, nažalost, poprilično je slična.

Blindspotting

Jedan od nezavisnih filmova koji se predstavio na Sundanceu jasno govori o rasnim problemima u Americi koji su aktualni i dan danas. Poseban je naglasak na problem policajaca koji olako potežu oružje na crnce. Film je specifičan, zato kod publike ima podijeljena mišljenja, ali njegova kvaliteta je neupitna. Radnja prati crnačkog predstavnika Colina (Daveed Diggs) koji na početku filma izlazi iz zatvora i njegovog najboljeg prijatelja, bijelca Milesa (Rafael Casal), klasičnog nepromišljenog “troublemakera”.

A Time to Kill

Sudačka drama i borba za pravdu usred uzburkane javnosti i rasnih predrasuda. Velik problem rasizma javlja se u gradiću na Mississippiju gdje teror vrše članovi Ku Klux Klana. Marševi aktivista, medijsko ludilo i brutalni neredi. Okosnica radnje prati dvoje mladih pravnika koji odlučuju spasiti oca kojeg su osudili na smrt jer se osvetio za zlostavljanje svog djeteta. Odličnu glumačku postavu čine Matthew McConaughey, Samuel L. Jackson, Sandra Bullock, Kevin Spacey. Ova drama zadire duboko u problem rasizma i u to kakva je situacija u Americi po tom pitanju dan danas.

Green Book

Green Book je dobitnik tri Oscara među kojima je i onaj za najbolji film 2019. godine. Kada 1962. godine Tony Lip (Viggo Mortensen), izbacivač talijansko-američkog podrijetla koji nije završio niti osnovnu školu, dobije posao vozača Dr. Dona Shirleyja (Mahershala Ali), svjetski poznatog pijanista (ujedno i Afroamerikanca), njih dvojica moraju se koristiti „Zelenom knjigom za crnce koji se nalaze na putu kroz američki jug“ kako bi im ona ukazala na nekolicinu mjesta koja se smatraju sigurnima za Afroamerikance. Rasizam i opasnost ali i humanost i humor – obilježit će njihovo putovanje života.

BlacKkKlansman

Još jedan film o rasnoj diskriminaciji rađen prema istinitom događaju, producirao je Jordan Peele. Drama s teškom temom s elementima komedije pokušava prikazati koliko Amerika danas i Amerika iz sedamdesetih i nije puno drugačija, barem kada je rasizam u pitanju. Ron Stallworth, prvi afričko-američki policajac u Colorado Springsu, u želji za dokazivanjem, infiltrira se u lokalni Ku Klux Klan uz pomoć svog židovskog kolege Filipa Zimmermana. Dvojac započinje tajni zadatak s ciljem da zaustave zloglasnu organizaciju i stanu na kraj pokretima mržnje.

Malcolm X

Američka epska biografska drama o afroameričkom aktivistu Malcolmu X-u kojeg je sjajno odigrao Denzel Washington, a producirao ga je Spike Lee. Nakon izlaska iz zatvora Malcolm će u Chicagu upoznati svog idola, promijeniti ime u Malcolm X i posvetiti se borbi protiv diskriminacije svojih sunarodnjaka vjerujući da je to moguće isključivo uz pomoć islama.

Get Out

Debitantsko je ostvarenje redatelja Jordana Peelea koji na nov i svjež način kroz crnohumorni horror film progovara o rasizmu i problemu istog u Americi.

To Kill a Mockingbird (1962)

Jedan od filmova koji je snimljen u crno bijeloj tehnici namjerno kako bi prizvao taj osjećaj tridesetih. Definitivno jedan od filmova koji se slobodno mogu uvrstiti na listu najboljih filmova koje bi trebali pogledati barem jednom u životu. Ovo remek-djelo svjetske kinematografije prati siromašnog crnca na američkom jugu koji je optužen za ubojstvo lokalne djevojke. Njegov odvjetnik Atticus (Gregory Peck) jedini vjeruje u njegovu nevinost. Ova uloga donijela mu je i Oscara.

12 Years a Slave

Film 12 Years a Slave, redatelja Stevea McQueena, je zapravo adaptacija memoara Solomona Northupa i toliko je sjajan da je pobrao hvalospjeve filmske kritike, a nekoliko medija proglasilo ga je najboljim filmom 2013. godine. Priča ima sirovu moć i služi kao podsjetnik na nepravdu i koliko čovjek pod krinkom legalizma ili prirodnih zakona može opravdavati zlo. S vremena na vrijeme je tako brutalan da je neke scene teško gledati, ali je uvjerljiv i autentičan jer vas tjera da gledate do kraja.

Hidden Figures

Još jedan izniman film je ‘Hidden Figures’ iz 2016. godine. Biografska drama temelji se djelomično na istoimenoj knjizi Margot Lee Shetterly o ženama matematičarkama koje su radile za NASA-u. Film je zaradio dvije nominacije za Zlatni globus (Octavia Spencer za sporednu ulogu i za originalnu glazbu) te tri nominacije za Oskara i to za najbolji film, sporednu ulogu za Octaviju Spencer i adaptirani scenarij.

Mudbound

‘Mudbound’ film je o povratku dvojice muškaraca kući nakon što su služili u Drugom svjetskom ratu. Radeći na farmi u ruralnom predjelu Mississippija bore se s rasizmom, netrpeljivošću, klasnim šovinizmom te se pokušavaju prilagoditi na život nakon užasa rata.

The Color Purple

Utemeljen na romanu okrunjenom Pulitzerovom nagradom, The Color Purple’ prati događanja od 1909. do 1949. i donosi nam život Celie (Whoopi Goldberg), crnkinje s juga koja gotovo da je prodana kao sluškinja svom nasilnom mužu, farmeru Albertu (Danny Glover). Celie izražava svoje najintimnije misli u pismu njezinoj sestri Nettie (Akousa Busia), no Albert skriva pisma koja joj Nettie vraća, uvjerivši tako Celiu da je Nettie mrtva. Napokon, Celie pronalazi uzor i heroinu u odlučnoj Sofiji (Oprah Winfrey), ženi Albertovog sina iz prošlog braka.

Foto: IMDb

Učitati još
Zatvori