Tips & tricks: ideje za dekoraciju najljepših uskrsnih jaja

Tips & tricks: ideje za dekoraciju
najljepših uskrsnih jaja

Bojanje uskrsnih jaja uvijek je zabavna proljetna tradicija u kojoj uživaju svi, koliko god godina imali. Ove godine odlučili smo podići ljestvicu i pronaći malo “drugačije” načine bojanja i ukrašavanja pisanica. Od efekta mramornih, tie-dye pisanica, pisanica u ombréa nijansama raznih boja, ukrasnih pisanica posutih šećerom i šarenim mrvicama – sve što vam treba za najprivlačnija jaja sezone donosimo u nastavku.

Mramorne pisanice

Jedna od najpopularnijih tehnika bojanja jaja ujedno je i kids friendly, zabavna aktivnost. Nekoliko posuda napunite pjenom za brijanje (poslužit će i šlag), nakapajte po nekoliko kapi od dvije različite tekuće boje za hranu po posudi. Prvu boju sasvim pomješajte sa pjenom/šlagom, a s drugom bojom se igrajte – čačkalicom ili štapićem napravite “swirlove“. Bilo bi idealno da koristite bijela jaja kako bi tie-dye efekt i konačan rezultat bio što bolji. Kuhana i osušena jaja položite u posude s pjenom/šlagom i bojama te ih lagano zarolajte i ostavite u boji 15-20 minuta. Kada ih izvadite, nježno maramicom obrišite višak pjene i boje. Dobit ćete prekrasne “mramorne” pisanice u bojama po vlastitom odabiru!

Voštane pastele i vodene bojice

Ako imate mališane, onda sigurno imate i vodene boje i pastele. Pastele su idealne za bojanje jaja zbog masne teksture koju sadrže. Skuhajte jaja, a dok su još vruća počnite crtati po njima. Pastelna boja će se topiti, a vi ćete koristeći različite nijanse kreirati upečatljiva i sasvim drugačija jaja. Vodene bojice još su jedan način na koji možete dizajnirati personalizirana jaja, a potrebni su vam tanki kistovi i malo truda.

Ombre pisanice

Pisanice mogu biti “ombre” na dva načina; ili u odnosu na druga jaja u kutiji ili prema nijansama na jednoj pisanici. Ako želite napraviti ombre kutiju jaja, držat ćete ih kraće ili duže u vodi s bojom, dok postepeno ne postignete nijanse boje koje želite. Ako pak želite da je svaka pisanice ombre, tada u plitku posudu usipajte par žlica jestive boje po želji. Jaje primite u ruku i donji dio umočite u boju te držite oko jednu minutu ili po potrebi dulje. Izvadite jaje pa ulijte duplu količinu vode te ponovno umočite pisanice do dna kako bi dobili drugu nijansu.

Minimalizam

Nemate vremena za višesatnu akciju farbanja, a zatim i čišćenja stola i posuđa? Ne volite pretjerivanje s bojama i ukrasima? Imamo idealno rješenje – na tvrdo kuhana jaja samo tankim crnim markerom nacrtajte nasmješena lica te im dodajte trakicu s cvijećem. Dobit ćete preslatka, elegantna, girly uskrsna jaja bez imalo gnjavaže i pretjerivanja.

Akrilne boje

Akrilne boje još su jedna zanimljiva opcija ukrašavanja, odnosno oslikavanja pisanica. Mašti na volju; možete naslikati što god želite, od uskrsnih motiva do apstraktnih kreacija.

Fabergé jaja

Petar Karl Fabergé, ruski zlatar koji je u svojoj zbirci dizajnirao oko 50 uskršnjih jaja za ruske careve, danas se nalaze u muzejima i privatnim kolekcijama. Postoji nekoliko metoda kako možete napraviti vlastitu inačicu glamuroznih jaja u Fabergé stilu. Plastična, drvena, cijela ili šuplja jaja, izbor je na vama. Najjednostavniji način je da koristite pištolj s vrućim ljepilom. Izaberite podlogu i željenu boju pisanice te ju osušite. Pažljivo istisnite količinu ljepila pa na jaja aplicirajte pamučne trakice, perle i druge ukrase.

Salvete i bjelanjak

Ovu tehniku sigurno ste isprobali kao djeca. Jednostavne, a drugačije pisanice dekorirajte uz pomoć salvete sa željenim uzorkom i bjelanjkom tako što ćete list salvete s ukrasom odvojiti. U međuvremenu umutite bjelanjak te prekrijte jaje salvetom i namažite bjelanjkom kako bi se salveta zalijepila te ostavite da se osuši.

Bojanje sprejevima

Zlatne i srebrne pisanice izgledaju elegantno, a s dekoriranjem ste gotovi u kratkom roku. U specijaliziranim dućanima širok je asortiman boja od kojih su posebno tražene one metalik jer jajima daju starinski, a svečan štih.

Foto: Instagram

Učitati još
Zatvori