Kuća u okolici Zagreba čiji dizajn savršeno spaja unutarnji i vanjski prostor
Kuća u okolici Zagreba čiji dizajn savršeno spaja unutarnji i vanjski prostor

Kuća u okolici Zagreba čiji dizajn savršeno
spaja unutarnji i vanjski prostor

Smatramo da pristup svakom prostoru, bilo da se radi o eksterijeru ili interijeru, zahtijeva pažljivo uzimanje u obzir niza faktora koji čine kontekst tog prostora. Takav pristup omogućava stvaranje specifičnih interijerskih elemenata koji su posebno prilagođeni karakteristikama upravo tog prostora. To dobro znaju i arhitekti koji stoje iza uređenje predivne obiteljske kuće u okolici Zagreba.

blagovaona i stepenice

Obiteljska kuća s puno svjetlosti

Projekt ove obiteljske kuće suradnja je između mladih arhitekata Anite Nedić (orastudio) i Ivora Pučara ( arte-fakt.hr).

Nakon zajedničkog studiranja, radili su nekoliko godina zajedno u jednom uglednom zagrebačkom arhitektonskom uredu, gdje su uočili da imaju slične prostorne senzibilitete i shvaćanja, što ih je potaknulo na suradnju u više arhitektonskih i interijerskih projekata.

blagovanje detalj
dnevni 5

Prostran dom

Kako su nam rekli, njihova filozofija leži u tome da prostor nije samo fizičko okruženje, već kompleksno tkivo koje uključuje funkcionalne, estetske i osjetilne aspekte. Prije nego što započnu bilo koji projekt, pažljivo analiziraju okolinu te potrebe i preferencije korisnika.

Ovisno o jedinstvenim karakteristikama svakog prostora, stvaraju interijerske elemente koji nisu samo vizualno privlačni, već i funkcionalni i taktilni. Kako je naglasio ovaj kreativan dvojac, teže tome da svaki detalj unutar prostora doprinese ukupnom doživljaju, stvarajući autentično okruženje koje odražava identitet prostora i potrebe njegovih korisnika.

Na kraju krajeva, ne treba se ograničavati stilovima ili trendovima, već aktivno tražiti nove načine interpretacije prostora, što je dobro vidljivo i u projektu ove obiteljske kuće.

dnevni 2
dnevni 6
dnevni crop

Svijetle boje i prirodni materijali

Kuća se nalazi na sigurnoj udaljenosti od gradske verve i užurbanosti, stoga je prava oaza mira. Na prostranih i ugodnih 230 m2 zatvorenog prostora i 50 m2 vrta idealno je cozy utočište za mladu obitelj kojoj je i namijenjena.

Cilj je bio revitalizirati postojeći dom iz 1997. godine, prilagodivši ga trenutnim standardima života. Prije adaptacije, kuću si činile male, skučene prostorije i nepovezani unutarnji raspored, što je rezultiralo neefikasnim korištenjem prostora. Također, tamne boje u interijeru dodatno su pridonosile osjećaju skučenosti i nedostatka svjetlosti.

Adaptacija je bila usmjerena na transformaciju kuće u funkcionalan, prostran i svijetao dom. Kroz pažljivo planiranje, male sobe su se proširile kako bi se stvorili prozračni prostori koji olakšavaju protok svjetlosti i omogućuju bolju povezanost prostorija.

Također, prostorom prevladavaju svijetle boje i materijale te se na taj način vizualno proširio prostor i stvorila ugodna atmosfera.

kuhinja 3

Pomno osmišljen dom do posljednjeg detalja

Rekonstrukcija je trajala oko godinu dana, a prostor je bio useljiv u rujnu prošle godine. U procesu je kuća potpuno ogoljena postojećih elemenata te su ostali samo postojeći gabariti i nosivi zidovi, svi ostali elementi su zamijenjeni ili potpuno ukinuti.

Prije početka građevinskih radova trajala je faza izrade projekta, od idejnog rješenja pa sve do detaljnih izvedbenih nacrta za izvedbu na gradilištu koju su pomno pratili Anita i Ivor.

kuhinja 1

Open space koncept

Glavni koncept interijera bio je tlocrtno povezati i otvoriti prostor, te maksimalno uvesti zelenilo i vrt u interijer.

Prirodno svjetlo je također bilo jedan od imperativa u projektiranju, pa tako sve prostorije po novom projektu imaju velike otvore i francuske prozore. Ovaj pristup ne samo da osigurava obilje svjetlosti, već stvara i prirodnu harmoniju između unutarnjeg i vanjskog prostora.

Neki karakteristični elementi u interijeru svoje oblikovanje crpe iz same arhitekture prostora – kuhinja i komoda u dnevnom boravku čiji su bridovi „smekšani“ i zaobljeni kako bi se naglasila fluidnost izduženog open spacea.

kuhinja-gif

Spoj bezvremenskog stila i modernih detalja

Kako naglašava ovaj dvojac, važno je bilo napraviti prostor koji će korisnicima biti ugodan za koristiti, koji će oplemeniti svakodnevicu, stvoriti oazu u koju se nakon radnog dana želiš vratiti provesti vrijeme s obitelji.

Isto tako u oblikovanju im je bilo bitno stvoriti bezvremenski interijer koji će odolijevati trendovima i koji će i dogledan broj narednih godina imati svjež i suvremen izričaj.

spavaca 3

Ravnoteža između snažnih materijala i suptilnih detalja

U kući prevladavaju prirodni materijali, poput masivnog drveta, talijanskog mramora i golog čelika, preuzimajući uloge akcenata u prostoru, dajući mu karakter i teksturu. U kontrastu s njima, ostali elementi su neutralni, suptilni u oblikovanju i bojama.

Ravnoteža između snažnih materijala i suptilnih detalja stvara harmoničan sklad unutar prostora.

Isti materijal, poput mramora, korišten je i kao radna ploha na kuhinji i otoku, ali i na umivaoničkom elementu u kupaonici, vizualno povezujući prostor u cjelinu.

djecja soba 2
teretana 2
kupaonica 4
spavaca 2
kupaonica 1
kupaonica 5

Staklena stijena koja krasi središte doma

Jedan od najljepših detalja na kući koji nam je zapeo za oko jest svakako ostakljeni dio dnevnog boravka kojeg čini klizna staklena stijena i stakleni krov u punoj širini kuće.

Ova impozantna staklena površina orijentirana prema sjeveru osigurava ne samo dovoljno svjetlosti već i izvanredan pogled na okoliš, stvarajući atmosferu prozračnosti i povezanosti s prirodom. S obzirom na sjevernu orijentaciju, prostor u ostakljenoj zoni ostaje ugodno temperiran, a obilje prirodnog svjetla dodatno naglašava otvorenost prostora.

Neočekivan detalj u prostoru je i čelični okvir ružičaste boje koji je statički preuzeo ulogu bivšeg zida te u novoj prostornoj ideji sada čini svojevrsni „okvir“ koji naglašava pogled prema vrtu.

Ovaj element ne samo da strukturira prostor već je i intrigantan i prepoznatljiv vizualni element koji pomaže definirati različite zone unutar open space koncepta, stvarajući tako dinamičnu i zanimljivu prostornu kompoziciju.

dnevni 1
spavaca krevet
spavaca detalj

Važnost kuhinje

Posebnost kuće čini i njena velika kuhinja koja se nalazi centralno u prostoru, te postaje „medijator“ između dnevnog boravka i blagovaonice.

No, ona je puno više od utilitarnog prostora za pripremu obroka – postala je središnje mjesto susreta, okupljanja i druženja. Kuhinja i otok ne samo da zauzimaju centralno mjesto u tlocrtnom rasporedu interijera već su i srce stvarnog života, često postajući glavno okupljalište kada se organiziraju druženja i kada dolaze gosti.

Sav ugradbeni namještaj je unikatan i rađen po mjeri kako bi maksimalno iskoristio prostor.

Fluidnost prostora se ogleda i u oblikovanju namještaja, zaobljene i mekane forme i linije karakteriziraju ugradbeni, ali i pokretni namještaj, stvarajući osjećaj harmonije i kontinuiteta između različitih zona unutar doma.

kuhinja otvoreno
kuhinja 2

Prostran vrt u intimnom okruženju

Jedna od iznimnih prednosti ove kuće neosporno leži u njezinu prostranom vrtu koji pruža potpunu intimu i osjećaj izolacije, unatoč tome što smo tek nekoliko minuta vožnje udaljeni od grada.

Vrt se koristi za opuštanje i druženje, dio mu je popločan i na njemu je smješten lounge uz koji se nalazi i kutak za roštilj, a dio je zazelenjen s naglaskom na mladi japanski javor.

S obzirom na potrebu za prostorom za pohranu, podrum kuće postao je multifunkcionalna prostorija. Osim što se koristi kao privatna teretana, prostor je osmišljen i kao dugačka fronta ugradbenih ormara, pružajući dovoljno mjesta za organizaciju i skladištenje potrepština mlade obitelji koja raste.

vrt 1

Foto: Petar Santini

Učitati još
Zatvori