

Tri stvari koje sam naučila kad sam uređivala stan s budžetom i što nikako ne smijemo propustiti
Kad sam prošle godine konačno preuzela ključeve svog stana, imala sam osjećaj da ulazim u najuzbudljivije poglavlje života. Stan od 52 kvadrata na četvrtom katu bez lifta bio je moj mali svemir slobode, ali i izvor konstantne brige kako sve urediti, a da mi ostane dovoljno novca za život. Prijateljice su mi govorile da nema goreg trojstva od riječi „stan”, „uređenje” i „budžet” u istoj rečenici. Sad, godinu dana kasnije, kažem “nije lako, ali se itekako isplati”. Ako planirate vlastitu avanturu uređenja ili makeovera doma, evo tri ključne lekcije koje sam naučila na teži (ali zabavan) način, uz savjet što nipošto ne biste smjeli propustiti.

1. Ništa nije važnije od dobrog plana (i hladne glave)
Bila sam uvjerena da će Pinterest i Instagram riješiti pola mojih problema. Sve dok nisam ušla u prvu trgovinu namještajem i shvatila da sofa iz snova košta više nego pola mog budžeta. Tada sam naučila prvo pravilo uređenja s ograničenim sredstvima: bez plana nema smisla ni gledati.
Plan ne znači samo popis stvari koje želimo. On mora sadržavati tri ključna elementa: što mi zaista treba, koliko košta i gdje ću to kupiti. Ja sam napravila tablicu u koju sam upisala svaku prostoriju, nužne komade namještaja i kućanskih aparata, željene boje i stil. Uz svaku stavku napisala sam najvišu cijenu koju si mogu priuštiti, a zatim sam danima istraživala opcije online i po dućanima. I otkrila čarobnu riječ: popusti.
Moj savjet? Čekajte rasprodaje. Uređenje nije utrka, čak i ako živite među kutijama nekoliko mjeseci. Ja sam svoju kuhinju platila 40 % manje jer sam čekala outlet akciju. I da, stalno sam preispitivala prioritete, možda trenutno ne trebate fancy luster ako ćete zbog njega jesti iz kartonskih tanjura.

2. Polovno je novo crno (i bolje od onog što mislite)
Ako mi je nešto spasilo budžet, onda su to bili online oglasnici, second hand trgovine i market-place grupe. Prije nego što sam krenula u avanturu uređenja, iskreno bih zgroženo dignula obrvu na pomisao da kupujem rabljeni komad namještaja. A onda sam pronašla predivan retro ormar za dnevni boravak za trećinu cijene i shvatila, polovno ne znači loše.
Drugi razlog zbog kojeg obožavam second hand opcije je karakter. Moj stan nije showroom iz kataloga, nego mješavina komada koji imaju priču. Pronašla sam starinske drvene stolice koje sam sama prebojala, mesingani okvir za ogledalo koji sad visi u hodniku, a najponosnija sam na komodu iz pedesetih koju sam pretvorila u TV stolić.
Jedini savjet: dobro provjerite stanje komada koji kupujete. Pogotovo kod tapeciranog namještaja ili tehnike. I budite brzi, dobre stvari planu u roku od nekoliko sati.
Osim uštede, u polovnim stvarima krije se ogromna održivost, manje otpada, manje industrijske proizvodnje, više stila. A i taj slatki osjećaj da ste nešto ulovili „za mali novac“ je neprocjenjiv.

3. Ne postoji „dovoljno sigurno“, a osiguranje nekretnine je najbolji komad koji možete imati
I sad dolazimo do lekcije koju nitko ne planira kad kreće u uređenje: nevolje se događaju upravo kad mislite da je sve sređeno.
Nakon mjeseci slaganja, farbanja zidova i zbrajanja svakog eura, jedno popodne me probudila grmljavina i kiša koja je ulazila ispod balkonskih vrata u dnevnu sobu. U roku od pola sata voda mi je uništila novi parket, sofu i komodu koju sam s takvim veseljem restaurirala. Taj osjećaj bespomoćnosti ne bih nikome poželjela.
I zato sam odlučila da više neću riskirati i naučila sam i treću, možda najvažniju stvar: osiguranje imovine nije luksuz, nego nužnost.
Ne pričam sad o starom, kompliciranom osiguranju zbog kojeg morate čekati po redovima u poslovnici i nositi brdo papira. Danas postoji nešto daleko jednostavnije, a to je LAQO Imovina. Digitalno osiguranje koje možete ugovoriti online, doslovno s kauča, i sve riješiti u nekoliko klikova. Čim sam doznala za njega, odlučila sam uzeti policu jer mi je važno da mogu sve obaviti brzo i bez stresa.

Kako funkcionira LAQO Imovina?
LAQO Imovina omogućuje potpuno digitalno osiguranje stana ili osiguranje kuće, bez papira i nepotrebnih kompliciranja. Ako se dogodi šteta, poput poplave, požara ili provale, možete sve prijaviti online. Novac vam sjeda na račun već za 48 sati od potpune prijave štete. To mi je nevjerojatno važno jer nisam osoba koja voli čekati mjesecima da nešto bude riješeno. A ono što me posebno oduševilo je fleksibilnost. Možete birati što osiguravate (samo građevinski dio, stvari u kućanstvu ili oboje), a nakon godinu dana policu možete otkazati kad god želite, bez dodatne naknade.
I cijela ta priča nije bila nešto što mi je bilo teško priuštljivo. Mjesečna rata je usporediva s cijenom dvije kave, a osjećaj sigurnosti vrijedi puno više. Pogotovo kad imate novi parket koji želite sačuvati od sljedeće kiše.
Što nikako ne smijete propustiti?
Ako planirate uređivati stan s budžetom, iz mog iskustva, nikako nemojte propustiti sljedeće: Napravite realan budžet i držite ga se. Napasti su svuda, ali ni najljepši dekor ne vrijedi financijskog minusa.
Dajte šansu polovnim stvarima. Uštedjet ćete dosta, a stan će vam biti jedinstven.
Osigurajte svoj dom na vrijeme. Bilo bi grozno da sve što ste s ljubavlju uređivali nestane u trenu. LAQO Imovina vam to može olakšati jer sve rješavate digitalno, brzo i jednostavno. I možete mirno spavati čak i kad se vani sprema nevrijeme.
Na kraju dana, moj stan možda nije iz časopisa, ali je moj. I sada, kad sjedim na onoj sniženoj sofi i gledam kako kiša opet udara po prozoru, mirna sam jer znam da, ovaj put, ništa ne može uništiti trud i ulaganje u moj dom. A to nema cijenu.
Želite više informacija o LAQO Imovina osiguranju? Posjetite www.laqo.hr ili preuzmite LAQO aplikaciju i provjeri koliko lako možete osigurati svoj dom.
Foto: Dupe photos, Unsplash