Poslastica od lisnatog tijesta kao iz napuljske pekarnice – donosimo recept za sfogliatelle
Poslastica od lisnatog tijesta kao iz napuljske pekarnice – donosimo recept za sfogliatelle

Poslastica od lisnatog tijesta kao iz napuljske pekarnice – donosimo recept za sfogliatelle

Ako ste ikada posjetili Napulj, znate da je u gradu nezaobilazna postaja neka od njihovih pekarnica koja u ponudi ima kultni talijanski kroasan – sfogliatelle. Slojevita i hrskava poslastica s kremom od ricotte navodno je nastala u samostanu Santa Rosa, a redovnice su godinama čuvale recept u tajnost. U 19. stoljeću tajna je otkrivena kad je recept nekako pronašao put do slastičara Pasqualea Pintauroa koji ih je počeo izrađivati i prodavati. Danas zato svako jutro u Napulju mirise na tek pečene sfogliatelle! Naravno, originalni recept se širio svijetom i nailazio na razne promjene. Tako, primjerice, u Americi ovu slasticu nazivaju lobster tail pastry, nešto je veća i duža od klasičnih sfogliatella, a nadjevi su razni i ne uključuju nužno ricottu već češće tučeno vrhnje zbog čega ‘jastogov rep’ dobije na volumenu.

Hrskave izvana, meke iznutra

Riječ sfogliatelle u prijevodu znači mali, tanki sloj, i doista će vam za pripremu trebati tanki slojevi tijesta zbog čega je dobro koristiti stroj za tjesteninu. Ova peciva najbolje je poslužiti topla iz pećnice jer će svoju prepoznatljivu hrskavost izgubiti za jedan dan. Priprema je poprilično složena, ali zašto se ne biste odvažili, kod kuće uživali u tradicionalnoj talijanskoj poslastici i mislima otputovali na jug Italije?

Sastojci:

500 g glatkog brašna
1 žličica soli
oko 175 ml vode
25 g meda

Nadjev:

450 ml mlijeka
100 g šećera
1 prstohvat soli
150 g talijanskog semolina brašna
500 g ricotte
1 jaje
1/2 žličice ekstrakta vanilije
1 prstohvat cimeta
50 g kandirane narančine korice

Priprema:

U zdjeli pomiješajte brašno i sol. Dodajte vodu i med pa umijesite tijesto i postepeno dodajte vode prema potrebi. Stavite tijesto na radnu površinu i mijesite ga dok ne omekša pa ga stavite u hladnjak na otprilike dva sata (a možete ga ostaviti i preko noći). Kad ga izvadite, podijelite ga na četiri jednaka dijela i provlačite ih kroz uređaj za tjesteninu. Presavijte tijesto i ponovite postupak dok od svakog komada ne dobijete tijesto tanko 1 milimetar. Komade tijesta premažite maslacem (ili svinjskom mašću). Smotajte prvi komad tijesta u kobasicu pa krenite s drugim listom oko nje.

U posudi zagrijte mlijeko, šećer i sol pa dodajte semolinu i miješajte dok ne dobijete gustu i glatku smjesu. Nakon što se ohladi, dodajte i preostale sastojke za nadjev pa je stavite u hladnjak.

Pećnicu zagrijte na 190° C. Izvadite roladu od tijesta pa je narežite na komade debljine jedan centimetar. Svaki komad namastite i oblikujte u blago udubljen oblik (poput malog korneta ili školjke) koji napunite nadjevom pa spojite na rubovima. Ponovite postupak pa stavite na lim za pečenje i pecite oko pola sata. Ostavite neka se malo ohladi pa pospite šećerom u prahu.

Foto: iStock

Učitati još
Zatvori