Prava ljetna događanja okupirat će vaše večeri sljedeći tjedan

Prava ljetna događanja okupirat će
vaše večeri sljedeći tjedan

U tjednu pred nama čekaju vas odlični koncerti, festivali i slavljenje dolaska ljeta! A na koji koncert vas i vodimo, saznajte u nastavku!

Projekt Ilica

Danas pođite na posljednji dan Projekt Ilica, na nedjeljni šušur i druženje sa susjedima, uz finu kavu, izlaze i vlasnici brojnih trgovina. Barista Nik Orosi zasvirat će s bendom, a frizeri će osmišljavati frizure, dok će se slastičarna pobrinuti za slatke trenutke na našoj špici. Izdavačke kuće ZnanjeMozaik knjigaFraktura,  Stilus knjigaAlgoritam, blog Čitaj knjigu i gospodin Branko Matijašević osigurali su za buvljak brojne primjerke knjiga.

Razmjena i prodaja knjiga, umjetnina, second hand odjeće i accessoriesa, ali i modnih detalja i dizajnerskih komada Barbare Jugovac i Emartdesign by Mirka učinit će Ilicu najpoželjnijom shopping destinacijom, a sjajni glazbeni izvođači osigurat će sjajnu atmosferu u dnevnim i večernjim satima.
U nedjelju će program ovogodišnjeg projekta nastupom zatvoriti Valerija Nikolovska Quartet.


Film u vrtu: The Death of Stalin

Nedjeljne filmske projekcije Vintage Industrial Bar seli u Ljetni vrt i otvara drugu filmsku sezonu kina pod zvijezdama večeras u 21 sat. Nedjelju otvorenja filmskih projekcija započet će s hvaljenim redateljem Armandom Iannucciem i njegovim posljednjim uratkom The Death of Stalin.

Interni politički život Sovjetskog saveza tijekom 50-ih godina dobiva crnohumornu formu u novom filmu dobitnika nagrade Emmy i za Oscara nominiranog scenarista i redatelja Armanda Iannuccija.

U danima nakon Staljinovog konačnog pada, njegovi ministri tuku se za kontrolu: neki žele pozitivne promjene u Sovjetskom savezu, drugi imaju mračnije motive. Međutim svi dijele jedan zajednički motiv: očajnički žele preživjeti.

Film „Smrt Staljina“ kombinira komediju, dramu i političke intrige u najnovijem filmu proslavljenog scenarista i redatelja televizijske serije „Potpredsjednica“ i filma „In The Loop“.

Kobeiagi Kilims

U ponedjeljak 10.06. zagrebački Botaničar ugošćuje fantastičnu novu izložbu! Riječ je o brandu Kobeiagi Kilims iza kojeg stoje dvije autorice, Ivana Blaž i Nina Mršnik, koje tradicionalnom ručnom tkanju ćilima u Bosni i Hercegovini pristupaju modernim dizajnom.

“U doba eksploatacije globalizirane radne snage u tekstilnoj industriji i masovne proizvodnje jeftinih sagova, arhitektica Ivana Blaž iz Bosne i dizajnerica-ilustratorica Nina Mršnik iz Slovenije odlučile su revitalizirati izumiruću praksu staroga obrta i osnovati svoj brend ćilima Kobeiagi Kilims. Iza ovog regionalnog brenda stoji suradnja s malom ženskom radionicom ćilima pod vodstvom gospođe Lejle u mjestu Visoko u središnjoj Bosni. Tamo je, za razliku od velikog dijela Bosne i Hercegovine, tradicionalan zanat ručnog tkanja prirodnim materijalima još uvijek živ.

Na taj način, a s ciljem repopularizacije bosanskih ćilima i očuvanja tradicije, Kobeiagi Kilims predstavlja ne samo ćilime visoke kvalitete, suvremenim dizajnom adaptirane modernim interijerima, nego i vrijedne ženske zajednice okupljene oko tkalačkog stola.

Hrvatska premijera filma Nebeska tema o Vladi Divljanu

Film o najvećem džentlmenu rokenrola i autoru bezvremenskih pjesama Vladi Divljanu bit će premijerno prikazan u Hrvatskoj 11.06. u Velikoj dvorani Vatroslava Lisinskog u 20 sati.

Ulaznice su već u prodaji i mogu se kupiti na blagajni Dvorane Lisinski i online – https://www.ulaznice.hr/web/event-browse/1/31390

„Vlada Divljan je jako voleo Zagreb i Zagreb voli Divljana. Naši zagrebački prijatelji su odigrali ključnu ulogu u tome da se ovaj film dogodi. Srećan sam što ćemo 11. juna zagrebačkoj publici predstaviti Nebesku temu. Ekipa filma, učesnici i ja ćemo im se predstaviti u velikoj dvorani Lisinskog. Sa velikom radošću očekujem taj susret“, izjavio je ovim povodom reditelj i scenarista filma Mladen Matičević.

Film „Nebeska tema“ sa velikim uspjehom trenutno igra u kinima u Srbiji, a premijera filma, koja se održala na rođendan Vlade Divljana, 10. svibnja u beogradskom Sava centru, bila je rasprodana kao i premijera u Novom Sadu.

“Nebeska tema” scenarista i redatelja Mladena Matičevića je dugometražni dokumentarni film sa elementima igranog filma. U njemu sudjeluju najznačajniji autori ex-Yu prostora, koji su specijalno za ovu priliku snimili (i u filmu izvode) nove verzije pjesama Vlade Divljana. Ovakav autorski pristup i veliki broj atraktivnih sudionika čini ovaj film jedinstvenim projektom kakav još nije viđen na našim prostorima.

Fanfare Ciocarlia – Motovun Film Festival 2019 Launch Party

Romska brass atrakcija Fanfare Ciocarlia stiže u Zagreb zagrijati nas za ovogodišnji Motovun Film Festival!

Po mnogima najbolji romski brass orkestar na svijetu nakon sedam godina ponovo je u Zagrebu! Naravno, radi se o 12 romskih virtuoza iz Rumunjske koji se kriju iza imena Fanfare Ciocarlia. Koncert će se održati u utorak, 11. lipnja u Vintage Industrial Baru. Ulaznice se mogu kupiti po cijeni od 110 kuna u Dirty Old Shopu, na dan će koštati 140 kuna.

Fanfare Ciocarlia su daaavne 2002. održali svoj drugi nastup u Hrvatskoj baš na Motovun film festivalu! U Vintageu ćete između ostalog na MFF info pultu moći popiti motovunsku bisku, teran ili medicu, saznati sve o festivalu, podružiti s nekim od aktera, kao i kupiti festivalske ulaznice po povoljnijoj cijeni. Više o festivalu koji će se održati od 23. do 27. srpnja pronađite na Motovun Film Festival #22!

Fanfare Ciocarlia (“ševina pjesma”) nastali su prije 23 godine u selu Zece Prajini na sjeveroistoku Rumunjske gdje je živjelo osamdesetak romskih obitelji. Orkestar je inače okupio Nijemac Henry Ermst koji je često putovao Rumunjskom u potrazi za tradicionalnim sviračima iz ruralnih krajeva, a njihova suradnja traje sve do danas. Svirali su po cijelom svijetu što je rezultiralo s gotovo 2500 koncerata, pojavljivali su se u brojnim filmovima kao što je npr. “Borat”, kao i obradama poznatih tema iz filmova (prije svega James Bond) ili rock klasika kao što je “Born to be Wild”. Puno puta su proglašavani najboljim world music bendom, a njihovi albumi zasjeli su na vrhove world music top lista.

Ovom će prilikom promovirati aktualni album “Onwards to Mars!”, ali bit će tu i klasika poput “Đurđevdana”, neizostavne “Djelem Djelem” te brojnih drugih pjesama koje krase romsku glazbu. Ako volite glazbu preko 200 bpm-a, ovaj koncert naprosto ne smijete propustiti.

The Black Lips

U srijedu 12.06.2019. THE BLACK LIPS – kraljevi pshodeličnog underground garage rocka, vraćaju se u Zagreb, ovaj put u Vintage Industrial prateći tragove velikog Jona Spencera.

Nabrijani peterac vraća se u Zagreb nakon 12 godina, a sa sobom donose diskografiju sa osam studijskih albuma i preko 10-ak dodatnih raznih izdanja.

Osnovani su 1999. godine kada se dogodio i veliki incident u Coloradu u školi Columbine – sigurno se sjećate dokumentarca ‘Bowling for Columbine’ čuvenog redatelja Michael Moorea koji opisuje taj incident, a školstvo je nakon tog incidenta postrožilo sigurnosne mjere gdje su glazbenici iz Black Lips navedeni kao ‘subkulturna opasnost’ i time izbačeni iz škole.

No, to im je dalo samo još dodatne energije da sve što rade, rade još bolje. I dalje uporno čuvaju i njeguju divlju energiju srednjoškolskih propaliteta koju su uspjeli pretvoriti u estetiku, nadograđenu fantastičnim izuzetno filmičnim spotovima.

Njihovi su koncerti prava orgija egzibicionizma, tinejdžerski tulum začinjen pljuvanjem jedan drugome u usta, žvaljakanjem, uriniranjem, paljenjem istrumenata, tučnjavama s publikom i grozomornim dozama alkohola i droge.

Glazba im, međutim, nikada nije bila u drugom planu i svaki od osam regularnih albuma podjednako je zanimljiv. Koliko god to otrcano zvučalo, Black Lipsi doista na vlastiti, originalan način reintepretiraju ostavštinu 60-ih. Tu su plengave prljave gitare na rubu raštimanosti, tu su plemenski vokali, vrištanje, deranje, falšanje i sve ostalo što garage rock i dalje čini zanimljivim.

Rolin Humes – Akustika u vrtu

U četvrtak 13. lipnja ne propustite Rolin Humes – jedno od glazbenih osvježenja na regionalnom tržištu koji su prošle godine izbacili svoje treće izdanje pod imenom ‘Hit Face’. Ovog puta, imate priliku čuti šefa bend Roberta Jamesa Hudulina u solo izdanju. Ovaj čovjek zna pjevat, a zna i svirati tipke. Osigurajte si večer u četvrtak 13.06. u Ljetnom Vrtu Savske 160.

Imate ćete jedinstvenu priliku poslušati glazbu inspiriranu Kovačićevom ‘Jamom’ u izvedbi pijaniste i pjevača Roberta Jamese Hudulina

https://www.youtube.com/watch?v=isyLcOWbYkM

Kovačićeva ‘Jama’ vjerojatno je najpotresnije djelo hrvatske književnosti. Ispjevana u najcrnjim danima Drugoga svjetskoga rata, zloslutno nagovještavajući pjesnikov kraj, ‘Jama’ je istinski bolno svjedočanstvo preživjele žrtve zločina, strahoviti krik nad užasima rata i ljudske netrpeljivosti, rekvijem kolonama mrtvih prošloga stoljeća, svevremenska misao o odnosu dobra i zla,stilska i formalna harmonija na temu smrti. Remek – djelo.

Pop/rock/blues kvartet Rolin Humes nastao je 2011. godine tijekom blues sessiona u riječkom jazz klubu Tunel. U godinama iza sebe imaju popriličan niz nastupa i nagrada na glazbenim natjecanjima i festivalima. Bend u 2013. samostalno izdaje svoj prvi album ‘Rolin Humes welcomes you to the Penultimate Supper 6/8’. Pjesme s istog albuma doživjele su zapažen uspjeh na stranim radio postajama i raznim top ljestvicama, najviše u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Sjedinjenim Državama, Australiji… Drugi su album, ‘Rolin Humes presents Rolin Blues’, objavili 2015. Godine, a prošle godine i genijalno izdanje ‘Hit Face’.

Ganz nove Perforacije i Noć performansa u Rijeci 2019.

U dva dana programa u Filodrammatici pogledajte predstavljanje međunarodne produkcije, novocirkusku izvedbu i performanse.

Program:
14.6. od 20h
Bruno Isaković i Silvio Lang: Conferencia de putas [PREDSTAVLJANJE]
Malicia!: Dobrodošli u raj, ako ga možete istrpjeti [WORK-IN-PROGRESS]

15.6. od 21h
Noć performansa: Dora Brkarić, Marko Jović, Nika Rukavina

Bruno Isaković i argentinski kazališni redatelj i koreograf Silvio Lang će predstaviti projekt Conferencia de putas, predstavu koju zajedno stvaraju te koja će imati premijeru u sklopu programa EPK 2020. U Rijeci će sa zainteresiranom javnošću voditi razgovor na temu seksualnog rada i propitivanja problematika koje se nameću u Hrvatskoj te na koji se način društvo odnosi prema seksualnom radu na našim prostorima i u Argentini. Trenutno se bave teorijskim istraživanjem i prikupljanjem podataka kroz intervjuiranje pravnika, aktivista, antropologa te seksualnih radnika, a praktičan rad na predstavi kreće sredinom kolovoza ove godine.

Silvio Lang argentinski je redatelj posvećen teorijskim istraživanjima, nastavi i umjetničkoj suradnji u suvremenom plesu, performansu, dramaturgiji i kazalištu. Predavao je u raznim nezavisnim prostorima i kulturnim i sveučilišnim institucijama u Argentini i Latinskoj Americi. Stvorio je i koordinirao program obuke za smjer i scensko stvaralaštvo Škole za umjetnost i obrt argentinskog kazališta La Plata. Bio je producent i akademski suradnik Mundi Reading programa Nacionalnog sveučilišta San Martín. Sudjeluje u skupini kulturnog aktivizma Politička scena, feminističkoj zbirci Las Insumisas de las Finanzas i militantnoj istraživačkoj skupini Lobo Suelgo. Koordinira Školu kolektivnih tehnika i kolektiv Scenic Research-ORGIE.

Gallery Party – 8. rođendan Laube

LAUBA – KUĆA ZA LJUDE I UMJETNOST otvorena je prije točno 96 mjeseci. Od lipnja 2011. godine pa do danas organizirali smo ukupno 67 izložbi, 475 kreativnih radionica za djecu Laubica, 36 filmskih projekcija, 11 audio-vizualnih performansa, 24 koncerta, 2 umjetnička sajma Nesvrstani – Boutique Art Fair i objavili 11 publikacija.
Svake godine privučemo više od 20 000 posjetitelja.

Hvala vam što ste pratili i podupirali naš rad u proteklih osam godina. LAUBA ostaje vjerna sebi u želji da istraži drukčije pristupe umjetnosti, ostane mjesto doživljaja, učenja i zabave.
Proslavite s nama 8. rođendan LAUBE – KUĆE ZA LJUDE I UMJETNOST uz Gallery Party i otvorenje velike retrospektivne izložbe Edite Schubert (14.6.-22.8.2019.).

Izložba će javnosti predstaviti upravo djela koja kreativno mišljenje i stvaralački opus ove hrvatske umjetnice smještaju u sam vrh europske umjetnosti zadnje četvrtine 20. stoljeća. Izložbu prati dvojezični katalog s tekstovima autorice i kustosice izložbe dr. sc. Leonide Kovač, te kataloškim popisom i fotografijama svih izloženih radova.

Midsommar – švedski doček ljeta

Midsommar je jedan od najvećih švedskih blagdana, koji označava početak dugo priželjkivanog ljeta nakon mračnih i hladnih zimskih dana.

Slavlje započinje ubiranjem raznovrsnog cvijeća od kojeg se izrađuju vijenci za glavu, te se polaže na veliki stup od zelenila i cvijeća (midsommarstång), koji simbolizira plodnost i buđenje prirode, a oko kojega se tijekom dana pleše i pjevaju tradicionalne pjesme. 

Legenda kaže da oni koje traže ljubav trebaju tog dana ubrati kiticu od sedam različitih vrsta cvijeća, te je položiti ispod jastuka na večer Midsommara, a onda će im se u snu te noći pojaviti njihov idealni partner/ica.

Midsommar obilježava druženje uz puno smijeha, plesa, tradicionalne švedske hrane i glazbe. Tijekom dana slavi se umjerenije, s fokusom i na najmlađe, dok navečer kreće prava proslava kada se uz pjesmu i ples oko Midsommar stupa nazdravlja žestokim pićima.

Veleposlanstvo Švedske i Švedski Poslovni Klub (SBC) će u subotu, 15. lipnja 2019., na livadi kod Vidikovca u Parku Maksimir organizirati javnu proslavu Midsommara pod nazivom ’’Švedski doček ljeta’’.

Proslava započinje u 15h uz kavu i švedske kolače, tzv. fika – inače poznati švedski koncept pauze tijekom koje se svi zaposlenici, neovisno o rangu, druže uz kavu i kolače kako bi se opustili i zbližili.

Nakon fike slijedi program za djecu od 3+ godine koji se sastoji od radionice izrade vjenčića za glavu od cvijeća, bojanja drvenih švedskih konjića, čitanja švedskih knjiga za djecu, te plesanja oko stupa s cvijećem na tradicionalne švedske pjesme. Detalje oko prijave za radionice pratite na eventu.

Nakon dječjeg programa slijedi natječaj u ploggingu – novom fitness trendu koji potječe iz Švedske, a uključuje sakupljanje smeća u prirodi tijekom joggiranja. Sudjelovati mogu svi zainteresirani, a prijaviti se možete na ovom linku.

Večernji program uključuje chillanje na Midsommar pikniku uz švedsku glazbu, te projekciju filma Mamma Mia! Here we go again, tijekom koje vas pozivamo na ples i pjevanje uz vječne ABBA hitove.

Nit vodilja koja se proteže kroz cijeli event jest održivost i briga za okoliš, vrijednosti koje su zajedničke svim švedskim kompanijama u SBC-u, te od velike važnosti švedskoj državi, a time i Veleposlanstvu.

Partneri projekta su Mali Plac i Mali Piknik, koji će za ovu prigodu imati posebnu švedsku notu. Kao i uvijek na svojim događanjima, dio dekica za piknik osigurat će organizatori, no potičemo uzvanike da ponesu i svoje kako ih ne bi manjkalo. Lokalni OPG-ovi s Malog Placa nudit će pregršt eko proizvoda na prodaju tijekom cijelog večernjeg eventa.

Laibach na Ljeto u MSU

Nastali su 1. lipnja 1980. godine u slovenskom industrijskom gradu Trbovlju. Ime su uzeli po njemačkom nazivu za Ljubljanu.

Laibach je prvi koncert održao u siječanju 1982. u Ljubljani. Iste godine na smotri “Novi rock” u Ljubljani događa se incident, jer je njihovog frontmena, Tomaža Hostnika, netko pogodio bocom u lice. Tomaž je krajem iste godine počinio samoubojstvo. Još jedan provokativan nastup imali su u Zagrebu, kada su na platnu tijekom koncerta prikazali lik J. B. Tita i muški spolni organ. Poznata je njihova provokativna scenografija (crne vreće iz kojih su virile ruke i noge lutaka) u kultnom disko klubu FV-u koja se poklopila s zrakoplovnom nesrećom Adria Airwaysa na Korzici.No, nisu se previše obazirali na to pa ubrzo kreću na veliku turneju s engleskim sastavom Last Few Days. Ta je turneja izazvala veliku pozornost europskih medija, koji nisu očekivali provokativne nastupe benda koji dolazi iz socijalističke zemlje.

Nakon europskog uspjeha počinju upotrebljavati znakovlje Trećeg Reicha, što izaziva burne prosvjede u cijeloj zemlji. U početku su pjevali na njemačkom jeziku, ali su se kasnije opredijelili za engleski jezik. 1984. godine preselili su se u London, a glume čak i u filmu Stanleya Kubricka, Full Metal Jacket.

Svoj prvi album objavili su 1985. godine, ali zbog zabrane na ploči nije bio ispisan naziv grupe, već samo njihov simbol. Kasnije potpisuju ugovor s engleskom producentskom kućom, Mute Records, koja izdaje njihov album “Opus Dei”. Zbog uporabe tog naziva tužila ih je istoimena katolička institucija, ali je Laibach dobio spor.

Desetogodišnjicu postojanja obilježili su prvim koncertom u rodnom gradu 21. prosinca 1990. Tom su prilikom objavili osnivanje vlastite utopijske države koja ima svoju zastavu, novac i putovnicu. Svoja viđenja događanja na prostorima SFRJ početkom 90-ih, izdaju na albumu “NATO”, na kojem se nalazila i tema “Marš na Drinu” kojom su provocirali zagrebačku i sarajevsku publiku.

Za 27 godina postojanja, Laibach je često mijenjao članove, ali nikada se nisu služili osobnim imenima, već su svaki od njih bili Laibach. Sami sebe ne smatraju kontroverznima iako su njihovu cijelu karijeru obilježili skandali i incidenti.

Ljeto u MSU-u dovodi ih 15. lipnja na već poznati koncertni krov u Zagrebu.

Sretnik ili sretnica moći će osvojiti po dvije ulaznice za koncert The Black Lips pošalju li svoje ime i prezime te adresu na ifeellucky@journal.hr s predmetom e-maila THE BLACK LIPS do 11. lipnja u 8 sati, kada ćemo objaviti sretnog dobitnika i/ili dobitnicu. Također, kako biste bili u prilici osvojiti ulaznice, ispod Facebook objave ovog članka u komentarima morate označiti prijateljicu, prijatelja ili blisku osobu koja bi isto voljela sudjelovati u darivanju.

Učitati još
Zatvori