

Kako najbolje zaštititi brušenu košu? Svi trikovi, savjeti i proizvodi za brigu o odjeći, cipelama i torbama
Opsesija brušenom kožom traje već sezonama – od torbi i jakni do balerinki i tenisica, ovaj luksuzni materijal dominira trendovima. I dok brušena koža izgleda sofisticirano i moderno, njezino održavanje može biti izazovno, posebno u promjenjivim vremenskim uvjetima koje sada doživljavamo. Već smo pisali o čišćenju brušene kože, a u nastavku donosimo sveobuhvatan vodič za zaštitu i njegu brušene kože, kako biste svoje omiljene suede komade očuvali što duže i možda čak prenjeli na sljedeće generacije.
Kako zaštititi brušenu kožu s proizvodima koje imate kod kuće?
Ako kod kuće nemate specijalizirane proizvode za održavanje brušene kože, postoje trikovi koje možete isprobati s onime što već imate. Primjerice, alkoholni ocat možete pomiješati s vodom u jednakom omjeru 1:1 i tom smjesom nježno obrisati mrlju mekom krpom, pritom slijedeći smjer vlakana materijala.
Kod masnih mrlja možete upotrijebiti bijelu školsku kredu – jednostavno je utrljajte na mrlju, ostavite preko noći i sutradan nježno očetkajte.
Ako vam se obuća od brušene kože smočila, na mokra područja pospite talk ili kukuruzno brašno, ostavite da upije vlagu tijekom noći, a zatim sve nježno očistite četkom.
DIY trik za zaštitu brušene kože
Za one koji vole uradi sam pristup, postoji jedan koristan DIY trik. On uključuje sredstvo za pranje delikatne odjeće. Potrebno ga je razrijediti u vodi u omjeru 1:10, napraviti pjenu i nanijeti na prljava područja. Rezultat će biti nježno očišćena površina bez oštećenja.
Naravno, ako ne želite riskirati s DIY metodama, uvijek možete kupiti impregnacijske sprejeve za brušenu kožu. Oni će ju zaštititi od vode, prljavštine, ali i masnih mrlja. Također, uvijek svoje cipele možete odnijeti postolaru i pitati može li vam pomoći sa zaštitom.
Kako zaštititi brušenu kožu tijekom kišnih dana?
Posebnu pažnju brušenoj koži treba posvetiti u kišnim danima. Prije nošenja, preporučuje se nanošenje vodootpornog spreja koji će stvoriti zaštitni sloj. Ako se komad ipak smoči, važno je da se suši prirodno, na sobnoj temperaturi, bez izlaganja izravnim izvorima topline poput radijatora.
Za mrlje nastale od vode, ponovno možete posegnuti za talkom ili kukuruznim brašnom. Dovoljno je nanijeti ga na zahvaćeno područje, ostaviti preko noći i zatim nježno očetkati.
Održavanje i skladištenje odjeće i obuće od brušene kože
- Redovito četkanje: Koristite specijaliziranu četku za brušenu kožu kako biste uklonili prašinu i nečistoće te održali teksturu materijala.
- Skladištenje: Pospremite komade od brušene kože u prozračne vreće ili kutije kako biste ih zaštitili od prašine i svjetlosti.
- Izbjegavajte plastiku: Ne spremajte brušenu kožu u plastične vrećice jer materijal treba disati.
Iako brušena koža traži malo više pažnje, uz prave proizvode i pravilnu njegu vaši će komadi zadržati svoj izgled i kvalitetu godinama. Ulaganje u kvalitetne zaštitne sprejeve i redovito održavanje osigurat će dugovječnost vaše omiljene obuće, torbi i odjeće od brušene kože. A zauzvrat ćete dobiti bezvremenski luksuz koji se nosi u svim sezonama.
Foto: Instagram (@beckybonnie @svedae)