

Endokrini disruptori u kozmetici: Zašto žene trebaju obratiti posebnu pažnju i kako se zaštititi?
U moru proizvoda za njegu i uljepšavanje, rijetko razmišljamo o tome što se zapravo krije iza savršeno dizajniranih ambalaža, mirisa i tekstura. Istina je da mnogi kozmetički proizvodi koje svakodnevno nanosimo na kožu, od šampona, pudera i dezodoransa do krema i parfema, mogu sadržavati tvari koje negativno utječu na naše zdravlje, posebno hormonalni sustav.
Te tvari nazivaju se endokrini disruptori (EDC-i), a njihovo djelovanje itekako zaslužuje našu pažnju, posebno pažnju žena. Ključne informacije o endokrinim disruptorima, njihovoj štetnosti i zdravijim opcija koje nam se nude, kroz razgovor nam je dala nutricionistica Lucija Drobac.

Što su endokrini disruptori i zašto su opasni?
Endokrini disruptori (EDCs) su tvari koje remete prirodni hormonski sustav oponašajući ili blokirajući djelovanje hormona, osobito estrogena, androgena, hormona štitnjače, inzulina i drugih ključnih regulatora. Oni mogu povećati ili smanjiti razinu hormona, blokirati receptore hormona ili promijeniti sintezu ili razgradnju hormona.
Najčešće ih nalazimo u plastici, pesticidima, ali i u kozmetici. U proizvodima za osobnu njegu pojavljuju se pod nazivima koje smo navikli viđati na etiketama, a to su: parabeni (npr. metilparaben, etilparaben), bisfenoli (BPA, BPF), triklosan, siloksani (D4, D5) i alkilfenoli.
Ove se tvari koriste kao konzervansi, mirisi, omekšivači, stabilizatori ili dolaze iz plastične ambalaže, a u organizam ulaze preko kože, najčešće svakodnevnom upotrebom proizvoda poput šampona, krema, pudera, dezodoransa ili ruževa.
Zašto su žene posebno izložene i ranjive?
Statistika pokazuje da su žene čak 5 do 10 puta više izložene EDC-ima nego muškarci, jednostavno zbog većeg broja proizvoda koje koriste. No, osim količine, važna je i životna dinamika žene. Tijelo prolazi kroz razne hormonski osjetljive faze: pubertet, trudnoću, dojenje, menopauzu… U tim trenucima narušavanje hormonalne ravnoteže može imati dugoročne posljedice poput neplodnosti, sindroma policističnih jajnika (PCOS), poremećaja štitnjače, inzulinske rezistencije pa čak i povećanog rizika od karcinoma dojke ili maternice.

Novorođenčad – tihi primatelji endokrinih disruptora
Možda najviše zabrinjava to što izloženost endokrinim disruptorima ne prestaje s kožom majke. Nedavno istraživanje iz Kine analizom preko 1000 uzoraka majčinog mlijeka i urina novorođenčadi, pokazalo je da se mnoge od ovih tvari mogu pronaći čak i u majčinom mlijeku, a među najzastupljenijima su metilparaben, etilparaben i triklosan.
U 40 % dojenčadi, razina unosa EDC-a premašivala je sigurnosne granice (HI > 1), osobito za triklosan i propilparaben. Budući da novorođenčad ima nezreli metabolizam i detoksikacijske mehanizme, tvari koje majka unosi preko kože, hrane ili zraka lako prelaze u mlijeko i izlažu dijete dodatnom riziku.

Kako dolazi do izloženosti kroz kozmetiku?
Kozmetika može sadržavati EDC-e i namjerno (kao sastojke) i nenamjerno (kao kontaminante iz ambalaže). Npr. parabeni se koriste kao konzervansi, bisfenoli i siloksani ulaze iz plastične ambalaže, dok se triklosan koristi u pastama, dezodoransima i antibakterijskim sapunima.
Ovi se spojevi najčešće koriste u šamponima, kremama za lice i tijelo, dekorativnoj kozmetici te losionima i parfemima.

Jesu li “prirodni” proizvodi rješenje?
Nažalost, ne uvijek. Oznake poput “prirodno” ili “organsko” nisu uvijek jamstvo sigurnosti jer nisu zakonski strogo definirane u svim zemljama. Ključ je u transparentnosti formule, izostanku rizičnih sastojaka i odgovornoj ambalaži.
Ključno je birati proizvode koji imaju dokazano odsustvo EDC-a, sadrže biokompatibilne sastojke te ne koriste plastičnu ambalažu koja ispušta toksine.

Novexpert: pionir čiste kozmetike bez kompromisa
Novexpert je francuski dermokozmetički brend koji je 100 % prirodan, veganski i bez endokrinih disruptora. Svi proizvodi su razvijeni u suradnji s liječnicima i znanstvenicima, a svaki sastojak je pažljivo biran da ne utječe negativno na hormonalni sustav.
Linije Novexpert proizvoda su osmišljene tako da ciljaju različite potrebe kože, a ne sadrže parabene, silikone, fenoksietanol, PEG-ove ni sintetske mirise. Čak su i ambalaže dizajnirane tako da ne otpuštaju štetne plastifikatore (poput BPA).


Kratki vodič kroz 9 linija Novexperta

Primjer ljetne rutine bez endokrinih disruptora – preporuka s Novexpertom
JUTRO:
- Čišćenje: Vitamin C pjena za čišćenje
- Booster: Vitamin C Booster – snažna antioksidativna zaštita + ujednačen ten
- Hidratacija: Repulp krema iz hijaluronske linije ili Velvety Hydro-Biotic fluid iz Magnezij linije (ovisno o tipu kože)
- Zaštita: SPF
VEČER:
- Čišćenje: Omega ulje za čišćenje iz linije s omegama + Hydro-Biotic mlijeko za čišćenje (za double cleanse) iz linije s magnezijem + Magnezijeva vodica za umirenje
- Booster: Pro-Collagen Booster ili Pro-Retinol Booster (ovisno o godinama i tipu kože)
- Njega: Omega bogata ili ekstra bogata krema za dubinsku obnovu (idealna čak i nakon sunčanja)
Svjestan izbor kojim štitimo hormone i zdravlje
Izbor kozmetike više nije samo pitanje estetike, već i zdravlja. U svijetu u kojem su EDC-i prisutni u zraku, hrani i proizvodima koje svakodnevno koristimo, svjesno biranje sigurnih formula postaje naša osobna i društvena odgovornost.
Brendovi poput Novexperta pokazuju da se inovacija, učinkovitost i zdravstvena sigurnost mogu spojiti bez kompromisa. Dok brinete da vaša koža dobiva zaslužuje njegu i zaštitu, budite sigurni da vaš hormonski sustav ostaje u ravnoteži.
Foto: Pexels, Dupe Photos, Novexpert