5 načina kako postići čiste i sužene pore

5 načina kako postići čiste
i sužene pore

Provodimo sve više vremena razmišljajući o svojim porama. Više nego ikad prije želja za glatkom i savršeno pravilnom kožom prožima beauty svijet, a korištenje Photoshopa i drugih aplikacija pomoću kojih lako možete sakriti nepravilnosti svoje fotografije postalo je sastavni dio svake objave na Instagramu. Vremena su se promijenila i srećom, možemo zaboraviti na one crne maske za lice čija svrha je uklanjanje prljavštine iz pora i trakice za uklanjanje mitesera – koliko je to razočaravajuće znalo biti, zar ne?

Nije pretjerano reći da znamo biti opsjednuti tim sitnim detaljima na našim licima, a ima ih oko 20 tisuća i dolaze u različitim oblicima i veličinama, baš poput nas. Veličina pora određena je genetikom, ali nakupljanje ulja ili prljavštine na koži mogu uzrokovati njihovo povećanje. Kad dođe dozačepljenja, koža oko pora se širi. Ljudi s prirodno masnijom kožom najčešće imaju veće pore jer su njihove uljne žlijezde aktivnije. Isto tako, veličina pora određena je genetikom. Što ste stariji, tim manje vaša koža stvara kolagen, a to uzrokuje smanjenu elastičnost i proširene pore.

Koža je prva linija obrane tijela od zagađenja, bakterija i drugih vanjskih agresora poput sunca, stoga nije ni čudno da često dolazi do začepljenja pora, a na nama je da to spriječimo. Čišćenje je prvi i najvažniji korak u režimu njege kože, ali se često zanemaruje. Ako se koža ne čisti redovito i pravilno, ako se ne ukloni sva prljavština, šminka, mrtve stanice kože i višak sebuma pa se sav taj sadržaj dugotrajno zadržava na površini kože, pore će se začepiti i tada je vaša koža podložna izbijanju prištića.

Kako točno voditi računa o tome da se vaše pore ne začepljuju? Pomoću ovih pet jednostavnih savjeta spriječite izbijanje prištića i osigurajte si besprijekoran i blistavi ten.

Pravilno čišćenje lica

Jednostavno čišćenje kože vašeg lica, ujutro i navečer, može vam pomoći u održavanju vaših pora čistima. Sve što trebate je pronaći sredstvo za čišćenje koje je istovremeno nježno i učinkovito. Poželjno je koristiti neku vrstu hranjivog sredstva za čišćenje koje hidratizira i istovremeno odstranjuje prljavštinu s površine kože. Mnogi u posljednje vrijeme vjeruju kako je dobro kožu očistiti barem dva puta zaredom, pogotovo navečer. Na taj način možete odstraniti sve ostatke šminke s lica, a onda zaista dubinski očistiti kožu. Uvijek možete isprobati i korejsku ‘7 skin’ metodu.

Korištenje kiselina, ali s oprezom

Kiseline kao što su fitinska, mliječna i mandelična, imaju obnavljajući efekt na kožu. Djeluju kao piling i zaglađuju teksturu kože. Mliječna kiselina je, primjerice, prepoznatljiva po svojim nježnim, hidratizirajućim svojstvima, pogotovo pri liječenju kože oštećene suncem. Salicilna kiselina doslovno odčepljuje pore pa je izvrsna za masnu kožu. Toliko je učinkovita da se koristi u otopinama za uklanjanje bradavica, a bez obzira na to još uvijek ju bezbrižno mogu koristiti i oni koji imaju kožu sklonu pigmentaciji. Budući da je salicilna kiselina povezana s aspirinom (acetilsalicilnom kiselinom), ona ima i protuupalna svojstva.

Također, važno je znati da ne bi trebali miješati kiseline za lice. Nemojte istovremeno upotrebljavati salicilnu kiselinu s bilo kojom drugom kiselinom jer se mogu pojaviti ekstremne iritacije kože. Također, izbjegavajte korištenje salicilne kiseline u kombinaciji s proizvodima koji sadrže niacinamid. Isto tako, ne upotrebljavajte glikolnu ili mliječnu kiselinu u kombinaciji s askorbinskom kiselinom (vitamin C). To će uzrokovati nestajanje svih dobrobiti askorbinske kiseline i prije nego što počne djelovati. Važno je zapamtiti da nikada ne smijete miješati AHA kiseline i retinol jer je kombinacija ovih dvaju sastojaka preagresivna čak i za onu kožu koja nije osjetljiva.

Nemojte zaboraviti na vitamin A

Za učinkovitu borbu protiv smanjene proizvodnje kolagena dobro je ojačati i zaštititi kožu vitaminom A, peptidima i omega masnim kiselinama. Vitamin A, odnosno retinol, pomalo je čaroban sastojak, a pomaže i u postizanju zdravijeg izgleda kože, stoga je više nego dobro uvrstiti ga u svoju rutinu.

Mehaničko čišćenje lica je uvijek dobra ideja

Ako su začepljene pore problem s kojim se susrećete svakodnevno, razmislite o posjetu dermatologu koji može primijeniti intenzivnije tretmane poput kemijskih pilinga, mikrodermabrazije ili čak terapije LED svjetlom.

Upotrebljavajte nekomedogenu podlogu

Možda zvuči očito, ali mnogi ne shvaćaju da make-up proizvodi koje svakodnevno nose uvelike doprinose začepljenju njihovih pora. Podloga je najčešći i glavni krivac, a ako su pore već sklone začepljenju, najbolje je potražiti neku nekomedogenu opciju. Najbolji izbor su podloge koje ne sadrže ulja, koje su hipoalergene i nježne.

Tekst: Matea Salopek-Koncul

Foto: Unsplash, Pexels

Učitati još
Zatvori