Novi sastojak za njegu i obnovu oštećene kose koji stručnjaci obožavaju
Novi sastojak za njegu i obnovu oštećene kose koji stručnjaci obožavaju

Novi sastojak za njegu i obnovu oštećene
kose koji stručnjaci obožavaju

Jedno je sigurno – živimo u eri obožavanja aktivnih sastojaka u proizvodima za njegu i higijenu tijela. I to ne mislimo samo u skincareu! Naime, retinoidi, vitamin C kao i kiseline, postali su sve češći i u proizvodima za tijelo zbog efekta zaglađivanja kože, proizvodnje kolagena, uklanjanja mrlji… No posljednji u nizu proizvoda s kiselinama koji nas je oduševio su – šamponi za kosu!

Kiseline u proizvodima za kosu i nisu neki novitet, no većinom su se zadržavale u proizvodima salonskih brendova koji su uz elaboriranu formulu imali i veću cijenu. Ono što je sada drugačije jest činjenica da šamponi za kosu s kiselinama dolaze i u drogerije i pristupačniji su no ikad – i to ne nauštrb kvalitete.

Možda vam se na prvu može činiti čudnim, no kiseline na kosu – točnije vlasište – djeluju kao i na kožu lica. Jednako tako, i s njima treba biti oprezan jer neće odgovarati baš svima. Saznajte zašto i kako se koriste kiseline kada je u pitanju njega kose.

Zašto se kiseline koriste u šamponima za kosu?

Baš kao i za lice, kiseline za kosu koristimo kako bismo temeljito očistili kosu, ali i samo vlasište. Kiseline poput limunske ili octene kiseline mogu imati blago kiselinsko djelovanje koje pomaže u uklanjanju nečistoća, sebuma i ostataka proizvoda za oblikovanje kose. Također, kiseline se mogu koristiti kako bi se postigao sjaj i glatkoća kose, jer pomažu u zatvaranju kutikula, što čini kosu glađom, sjajnijom i manje sklonoj elektricitetu.

Kiseline se koriste i za održavanje optimalne pH ravnoteže šampona. Normalna pH vrijednost kose je blago kiselkasta, obično između 4,5 i 5,5. Upotreba kiselina u šamponima pomaže održavanju tog prirodnog pH okruženja, što je važno za zdravlje kose i vlasišta. Održavanje odgovarajućeg pH ravnoteže može spriječiti probleme poput suhoće, iritacije vlasišta i lomljive kose.

Važno je napomenuti da kiseline koje se koriste u šamponima obično su blage i razrijeđene kako ne bi uzrokovale iritaciju vlasišta ili oštetile kosu. Utoliko, niži postotak ne znači nužno i manju učinkovitost. No, svaka osoba ima jedinstvenu kosu i vlasište, stoga je važno odabrati šampon koji odgovara vašem tipu kose i vlasištu.

Koje kiseline se najčešće koriste?

• Limunska kiselina – ovo je jedna od najčešće korištenih kiselina u šamponima za kosu. Koristi se zbog svojih blagih kiselinskih svojstava koja pomažu uklanjanju nečistoća i ostataka, a istovremeno pomaže u održavanju optimalne pH ravnoteže vlasišta i kose.
• Octena kiselina – ova kiselina ima fantastična svojstva čišćenja i uklanjanja ostataka. Otapa sebum, ostatke proizvoda za oblikovanje kose i drugih nečistoća, čime kosu čini čistom i svježom.
• Mliječna kiselina – baš kao i u skincare svijetu, mliječna kiselina ima svojstva pilinga, ali i hidratacije. Koristi se u nekim šamponima kako bi se nježno uklonile mrtve stanice kože s vlasišta, potaknula obnova stanica i hidratizirala kosa.
• Glukonska kiselina – ovo je blaga kiselina koja se koristi za održavanje pH ravnoteže u šamponima. Pomaže u održavanju optimalne kiselosti šampona, što može doprinijeti zdravlju vlasišta i kose.
• Salicilna kiselina – popularna beta-hidroksi kiselina sve češće se koristi u proizvodima za njegu kože i vlasišta, pa tako i u šamponima. Ima svojstva pilinga i čišćenja, pomažući uklanjanju mrtvih stanica kože, smanjenju peruti i čišćenju začepljenih pora na vlasištu.

Za čiju kosu nije prikladan šampon s kiselinama?

Osobe s osjetljivim vlasištem

Ako imate osjetljivo vlasište koje je sklonije iritacijama, svrbežu ili upalama, možda biste trebali izbjegavati šampone s kiselinama. Ove kiseline mogu biti previše stimulativne za osjetljivo vlasište i pogoršati stanje, osim ako nije riječ o primjerice mliječnoj ili PHA kiselini.

Suha i oštećena kosa

Ako imate suhu, lomljivu ili oštećenu kosu, šamponi s kiselinama mogu biti previše agresivni, prije svega jer kiseline mogu dodatno isušiti kosu.

Bojana kosa

Ako imate bojanu kosu, imajte na umu da kiseline u šamponima mogu brže izblijediti boju. One imaju svojstvo otvaranja kutikule kose što dovodi do bržeg ispiranja boje iz vlasi.

Tretirana kosa

Ako koristite neke posebne tretmane za kosu, poput keratinskog tretmana ili trajne, šamponi s kiselinama mogu ometati ili smanjiti učinak tih tretmana. U takvim situacijama, preporučljivo je koristiti šampone koji su formulirani posebno za održavanje i produženje trajanja tretmana koje koristite.

Važno je uzeti u obzir individualne potrebe i stanje kose prilikom odabira šampona. Ako imate bilo kakve posebne probleme s kosom ili vlasištem ili ste nesigurni oko upotrebe šampona s kiselinama, preporučuje se konzultacija s frizerom ili dermatologom kako biste dobili prilagođene preporuke za njegu kose.

Najpopularniji odabir? Salicilna kiselina!

U nekim studijama, znanstvenici su otkrili da salicilna kiselina sprječava gubitak kose, ali općenito, iznimno je dobra za vlasište. Štoviše, više za vlasište nego za kosu! Budući da mu je primarna namjena piling, rješava se mrtvih stanica kože i tako potpomaže održavanju mikrobioma vlasišta. Uz to, može očistiti vlasište od viška sebuma i tako normalizirati njegovu produkciju.

Prednost salicilne kiseline jest i ta što može ublažiti simptome psorijaze, ekcema, dermatitisa, ali i svrbež ili iritaciju uzrokovanu nakupljanjem proizvoda na vlasištu.

Koliko često možete koristiti šampon sa salicilnom kiselinom?

Ovaj šampon svakako ne biste trebali koristiti kao običan šampon za kosu. Dovoljno je njime oprati kosu jednom do dvaput tjedno kako biste vidjeli željene rezultate. Češća uporaba mogla bi dovesti do neželjene reakcije vlasišta ili pak oštećenja kose. No zapravo ćete tek nakon nekoliko pranja moći procijeniti koliko često vam pranje sa salicilnom kiselinom najbolje odgovara.

Također, dobra je ideja uvijek slijediti pranje s hidratantnim regeneratorom, sa sastojcima poput glicerina, hijaluronske kiseline ili ulja sjemenki jojobe kako biste izbjegli isušivanje.

kiseline

Što imati na umu kod šampona sa salicilnom kiselinom?

Postotak salicilne kiseline

Dok je za lice maksimalan dozvoljen postotak 2%, za kosu je preporučljiv i veći postotak. Štoviše, 3% se smatra najnižim djelotvornim postotkom. Ipak, djelotvorne formule mogu imati i manji postotak salicilne kiseline, kombiniraju li se s drugim kiselinama ili sastojcima za pročišćivanje vlasišta.

Imate li problema sa psorijazom ili dermatitisom, posavjetujte se s dermatologom oko korištenja proizvoda s višim postotkom salicilne kiseline.

Drugi sastojci

Hidratacija je ključna kada se radi o šamponima sa salicilnom kiselinom. Naime, kiselina bi trebala biti u pametnoj složenoj formuli koja istovremeno i hidrira, umiruje i obnavlja kosu i vlasište. Također, zgodno je izabrati proizvod bez sulfata i parabena, kako bi se smanjila vjerojatnost iritacije ili dodatnog isušivanja.

Osim hidratacije, salicilna kiselina se dobro slaže s drugim kiselinama, ali i sastojcima za pročišćivanje poput ekstrakta koprive, probiotičkih fermenta, kaolin gline, pirokton olamina…

Uzrok

Ako imate problema s prhuti, aknama, svrbežom, masnim vlasištem ili nakupljanjem styling proizvoda, šampon sa salicilnom kiselinom vjerojatno vam može pomoći u kvalitetnom čišćenju kose. Kiselina dopire do korijena većine problema prodirući duboko u pore i oslobađajući ih od prljavštine i ulja koji ih uzrokuju.

Foto: Instagram, Pexels, Unsplash

Učitati još
Zatvori