Upoznajte ‘R-beauty’ – hit skincare trend za hidratiziranu i zdravu kožu u 2022.

Upoznajte ‘R-beauty’ – hit skincare trend za hidratiziranu i zdravu kožu u 2022.

Još od vremena Jane Birkin i Brigitte Bardot, okretale smo se Francuskinjama za savjete o ljepoti vezano uz sve, od jednostavnih načina za stiliziranje šiški do odabira najbolje nijanse crvenog ruža za usne. Iako volimo francuski smisao za estetiku, vrijeme je da upoznamo tradiciju, filozofiju i proizvode koji potječu i iz drugih zemalja, primjerice Rusije. Ova zemlja ima brojne R-beauty savjete i trikove koji koži pomažu da ostane nahranjena i zdrava tijekom cijele godine.

R-beauty, kako se kolokvijalno zove Russian beauty, još uvijek je relativno nepoznata potrošačima, unatoč bogatoj povijesti. Tradicionalno, Ruskinje su se oslanjale na potpuno prirodne sastojke i kućne lijekove za njegu svoje kože, no odnedavno se okreću i kreiranju različitih proizvoda za široku prodaju. Zanimaju li vas koje su tajne za njegu kože Ruskinje koristile kako bi njihov ten izgledao blistavo, blistavo i hidratizirano (unatoč često niskim temperaturama)? Sve o R-beautyju, hit skincare trendu za 2022., otkrijte u nastavku.

Povijest ruske ljepote

Iako koncept ‘glamura’ nije postojao u Rusiji veći dio 20. stoljeća, za Ruskinje je uvijek bilo važno da svoju kožu održavaju hidratiziranom i zdravom. Nekolicina domaćih brendova koji su tada postojali nisu nudili previše opcija, a uvoz je bio skup i teško ih je bilo nabaviti. Stoga su se mnoge žene okretale prirodnim sastojcima i domaćim lijekovima. Ruskinje i danas koriste mnogo recepta koje su naslijedile od svojih predaka.

Primjerice, za opekline od sunca tradicionalni lijek je kiselo vrhnje. Za probleme s kosom, to je maska ​​od mladog luka. Za masku za lice tu su pasirane jagode. Snažna veza s prirodom je u našem DNK. Povijesno gledano, većina Ruskinja nije imala pristup raznim kozmetičkim proizvodima koje možemo vidjeti u drogerijama i parfumerijama. Ono što im je bilo dostupno tijekom sovjetskih vremena nije bilo privlačno poput kozmetičkih proizvoda na koje je ostatak svijeta naviknut. Zato su prirodni, domaći sastojci i beauty recepti toliko rasprostranjeni u Rusiji.

Koji su popularni ruski beauty sastojci?

Sastojci tradicionalnih kućnih lijekova uključuju heljdu, blato iz ruskih jezera te sibirsko bilje i biljne ekstrakte. Kopriva, čičak, smilje, neven, ehinacea i kadulja su među najpopularnijim biljkama koje se koriste u domaćim lijekovima za kožu i kosu. Različak je još jedan popularan botanički sastojak poznat po svojim svojstvima za rješavanje problema natečenosti i hidratacije te se obično koristi za područje podočnjaka. Mnogi od tih tradicionalnih sastojaka ušli su i u moderne ruske proizvode za njegu kože. Na popis tradicionalnih sastojaka možemo dodati i sok od stabla breze, žumanjak, glog, peršin, limun i med. Ruskinje jako vole i biljne kupke koje su izvrsne za zaštitu, hranjenje i stimuliranje kože te opuštanje i jačanje tijela.

Moderne R-beauty prakse

Moderna ruska beauty scena ima mnogo više za ponuditi nego prije 15, 20 godina. Došlo je do pravog procvata proizvoda za njegu kože u tijekom posljednjeg desetljeća. Međutim, Ruskinje i dalje slijede istu filozofiju i mnoge koriste prirodne botaničke sastojke i lijekove kao dio svoje rutine. Stoga se i mnogi suvremeni brendovi okreću prirodi kada razvijaju svoje formule, koristeći tradiciju koju kombiniraju s najnovijim tehnologijama. Ovaj holistički pristup njezi kože ključna je karakteristika R-beautyja. Općenito, Ruskinje troše puno novca i vremena na tretmane i proizvode za njegu kože. No, one također puno ulažu u svoj osobni razvoj pohađajući razne tečajeve – duhovne, financijske, one povezane s fitnesom i slično.

R-beauty savjeti za njegu kože tijekom zime

Ako postoji nešto što svi obično prvo povezuju s Rusijom, to su hladnoća i snijeg. Rusima hladno vrijeme nije strano. Tamo temperature mogu pasti i do -20 ili -30, a u nekim gradovima na sjeveru padaju još niže, na -50 i manje. To objašnjava zašto su mnogi ruski proizvodi za njegu kože formulirani s intenzivno hidratantnim sastojcima dizajniranim da štite kožu od hladnoće podržavajući prirodnu barijeru kože.

Maglice za lice su najbolje prijateljice svake Ruskinje

Među najpopularnijim proizvodima nalaze se nježni proizvodi za čišćenje lica i hidratantni proizvodi na bazi ulja, kao i jedinstvena kategorija maglica zvanih hidrolati. Hidrolati se dobivaju procesom destilacije prirodnih biljaka s parom. Biljke ispuštaju kapljice pare koje kondenziraju sve najbolje od biljke u sitne čestice ili hidrolate. Oni obično dolaze u obliku maglica, a radi se o fenomenalnim multitaskerima koji se mogu koristiti na licu, tijelu i kosi.

Alternativne temperature vode

Kada je hladno, Ruskinje lice naizmjenično umivaju toplom i hladnom vodom. Kontrastne temperature ‘treniraju’ krvne žile kože da se brže stežu i šire, čime se sprječava da hladnoća nanese štetu koži. Nikada se ne tuširaju vrućom vodom, nego umjesto toga koriste mlaku vodu kako bi izbjegle dodatno isušivanje kože.

Uzimaju si vremena za skincare rutinu

Postoje određena pravila kada je u pitanju briga o koži u ruskoj zimi. Vani je hladno, a u zatvorenim prostorima je toplo i suho. Stoga se preporučuje nanošenje hidratantnih i zaštitnih proizvoda za njegu kože minimalno sat vremena prije izlaska iz kuće, kako bi imali vremena upiti se u kožu i dobro hidratizirati i zaštititi prije izlaganja temperaturama ispod nule.

Redovito posjećuju Banyu

Ova dugogodišnja ruska tradicija za muškarce i žene je u biti sauna ili parna soba. To je važan element njege kože, kao i mentalnog i fizičkog zdravlja. Banya temperature često prelaze 93 stupnja Celzijevih, a prije ulaska u saunu ili parnu sobu oni stavljaju šešire od filca ili vune kako bi zaštitili glavu od intenzivne vrućine. Osušene grane i lišće bijele breze, hrasta ili eukaliptusa obično se koriste za masažu i za olakšavanje prijenosa topline s vrućeg zraka na tijelo. Tijekom Banye Ruskinje najčešće obavljaju piling i koriste maske i hidratantne kreme za njegu lica i tijela. Radi se o najčešćem i najomiljenijem ritualu ljepote u Rusiji.

Ledene kupke za snažniji imunitet i dobru cirkulaciju

Nakon Banye, uobičajeno je skočiti u ledeno hladan bazen. Ovo se može usporediti s krioterapijom jer se na taj način jača imunitet i poboljšava cirkulacija krvi. Tako je i zaleđivanje kože još jedan popularni ruski ritual njege kože. Tehnika zaleđivanja, koja je navodno bila među omiljenim tretmanima ljepote ruskih monarha, usko je povezana s tradicijom ledenih kupki nakon saune. Korištenje kockica leda na licu pomaže u uklanjanju natečenosti i energiziranju kože, poboljšava izgled pora i doprinosi odmornijem, osvježenom i mladolikom izgledu.

Foto: Instagram, Pexels

Učitati još
Zatvori