Dvorac, jezero i šumski mir: Vikend u skrivenom mađarskom gradiću odmor je za dušu i tijelo
Dvorac, jezero i šumski mir: Vikend u skrivenom mađarskom gradiću odmor je za dušu i tijelo

Dvorac, jezero i šumski mir: Vikend u skrivenom mađarskom gradiću odmor je za dušu i tijelo

Na granici gustih šuma i planinskih staza, u nacionalnom parku Bükk, smjestio se Lillafüred, mali šumski gradić koji spaja prirodnu raskoš, kulturnu baštinu i šarm nekih prošlih vremena. Iako još uvijek prilično nepoznat široj publici izvan Mađarske, domaći ga već godinama čuvaju kao idealnu lokaciju za vikend u prirodi, daleko od gužve i gradske vreve. Također, renomirani magazin Time Out uvrstio je Lillafüred među najljepša mjesta na svijetu, ističući ga kao idealnu destinaciju za planinare, speleologe i sve zaljubljenike u prirodu.

Srce mjesta čini Hotel Palota, izgrađen 1930. godine kao elitno odmaralište, a danas jedan od najposebnijih hotela u zemlji. Smješten tik uz jezero Hamori, zrcalno mirno i okruženo šumskim brdima, hotel izgleda poput dvorca iz bajke. Njegova raskošna fasada, viseći vrtovi i romantične terase, posvećene temama poput poezije i glazbe, čine ga ne samo smještajem već i znamenitošću samom po sebi.

Palace Hotel
Lake-Hamori_iStock-909275696
Jezero Hamori
Slap-Lillafured_iStock-1043130964
Slap Lillafured

Predivni pejzaži

Iza hotela, staze vode do najvišeg umjetnog slapa u Mađarskoj (Lillafüred Waterfall), visokom oko 20 metara, koji se ulijeva u jezerno podnožje i stvara umirujući soundtrack svakom prolasku. U blizini se nalaze i tri špilje, od kojih je najpoznatija Szent István špilja, otkrivena sasvim slučajno kada je pas tijekom šetnje propao kroz zemlju. Nekoć poznata kao „Pseća rupa“, danas je uređena za posjetitelje, s osvijetljenim prolazima i sigurnim pristupom.

Još jedna neobična atrakcija je špilja Kecske Lyuk, nekoć korištena kao prirodna štala, a danas poznata po populaciji – paukova. Iako nije za one slabijih živaca, pravi je dragulj za ljubitelje netaknute prirode, dok su šišmiši koji ovdje obitavaju dodatni podsjetnik na biološku raznolikost regije.

Szent István špilja_iStock-488850056
Szent István špilja

Žičara i vožnja čamcem

Lillafüred nije rezerviran samo za šetače i planinare. Ljubitelji sporijeg ritma mogu se provozati uskotračnom šumskom željeznicom koja povezuje Lillafüred s Miskolcom i okolnim selima. Riječ je o panoramskoj vožnji kroz guste šume, pokraj farme pastrva i uz obalu jezera. Za dodatnu dozu romantike, tu je i žičara koja vodi prema višim točkama parka s kojih se pruža pogled na dolinu i šumski krajolik.

Zimi jezero često smrzne, pa postaje prirodno klizalište, dok se ljeti nudi vožnja čamcem, jednostavna, ali vrlo efektna aktivnost za predah između planinarenja i istraživanja.

Ljubitelji lokalne kulture mogu posjetiti i muzej šumarstva, etnografske zbirke ili kuću Hermana Ottóa, poznatog mađarskog biologa koji je ovdje živio i radio. Na obližnjim punktovima moguće je kušati lokalne specijalitete, a šumske staze često kriju drvene kioske s kuhanim vinom, štrudlama i domaćim sokovima, što samo dodatno upotpunjuje iskustvo boravka u prirodi.

Kako doći do Lillafüreda iz Hrvatske?

Za one koji kreću iz Zagreba ili okolice, najjednostavnije je putovati automobilom – put vodi preko Goričana, zatim autocestom M3 prema Miskolcu, a posljednjih dvadesetak minuta vozi se lokalnim cestama do Lillafüreda. Ukupno putovanje traje oko 5 do 5,5 sati.

Alternativno, moguće je putovati vlakom do Budimpešte, a zatim presjesti na regionalnu liniju prema Miskolcu. Iz Miskolca do Lillafüreda vodi lokalni autobus ili – puno zanimljivija opcija – šumski vlak.

Učitati još
Zatvori