
Otvorenje Plana D
Jučer navečer svečano je otvoren festival Plan D, festival koji je od ove godine takorekuć naslijedio Dan D, no u većem i složenijem izdanju. Plan D tako danas donosi jako zanimljiva predavanja, a izdvojili bismo predavanje Tomislava Medaka Blackboxing politike – kako tehnosolucionizam prikriva društvani antagonizam i Darije Medić Crna kutija, bijela magija. U sklopu prvog izdanja Plan D festivala predavanje će održati i Bruce Sterling, međunarodno poznati pisac znanstvene fantastike, predvodnik cyberpunk žanra, publicist, urednik, teoretičar i futurist. Njegova književna djela, od kojih je najpoznatija zbirka Mirrorshades i The Difference Engine, u koautorstvu s Williamom Gibsonom, seminalna su žanrovska djela, čiji se utjecaj odražava u raznim područjima kulture – od glazbe do filma. Od publicistike objavio je niz djela u kojima obrađuje svoj širok raspon interesa – od hakerske kulture, futurološkog dizajna svakodnevnih materijalnih predmeta, do sudbina ljudi u post-svijetu i skrivenih tendencija tehnoloških imperativa.
Predavanja, izložbe i radionice
U petak slijedi predavanje Silvia Lorussa koji istražuje kako su tehničke i društvene transformacije utjecale na profesionalnu i kulturnu vrijednost grafičkih dizajnera. Razmatrajući učinak automatizacije, vizualnog relativizma i intelektualizacije, usredotočuje se na profesionalno i kulturno razvodnjavanje grafičkog dizajna prema internetskoj prilagodbi i stvaranju memeova. Lorusso se osvrće i na činjenicu da apstraktna dobročinska uzvišenost dizajnerskog obrazovanja često prikriva konkretniju financijsku i egzistencijalnu nesigurnost. U suprotnosti s tim, njegov je prijedlog da se dizajnerske škole osmisle kao privremene autonomne elite koje slave marginalnost dizajnera bez kvaliteta te služe kao osnova za emocionalnu kontrakulturu.
Izložba iz 2014., Taking a Line for a Walk, prikazana na 26. Međunarodnom bijenalu grafičkog dizajna u Brnu u Češkoj, istaknula je nešto što se često zanemaruje: zadatke kao pedagoške alate i verbalne artefakte dizajnerskog obrazovanja. S funkcijom proširenog kataloga izložbe, istoimena knjiga, koju je 2016. izdala kuća Spector Books Leipzig, predstavila je opsežniji pregled pisanih uputa. Na Planu D 2017., How to do Things with Objects promatrat će zadatke iz još jednoga kuta: kao usmene upute. Na predavanju Zadaci u dizajn edukaciji – od Taking a Line for a Walk do How to do Things with Objects, Nina Paim i Emilia Bergmark predstavit će svoje prijašnje suradnje i raspravljati o načinima i vrstama zadataka te mnogim oblicima i formatima koje oni mogu poprimiti.
Za detaljan program predavanja, termina i lokacija posjetite 2017.pland.hr. Također u svoj kalendar zabilježite i četiri izložbe te radionice koje se odvijaju na festivalu.
Foto: Tjaša Kalkan