

Glavni grad dobiva novo lice zahvaljujući brojnim novim građevinama javne namjene. Ako se gledaju isključivo aktualni novi projekti u Zagrebu svakako se ističu oni započeti radovi na bazenu Špansko, koji bi prve plivače trebao primiti 2026. godine. A kad smo kod sportskih objekata, svakako valja istaknuti i stadion u Kranjčevićevoj koji mijenja vizuru Trešnjevke, te ima tendenciju postati novo središte okupljanja. Njegovo otvorenje planirano je za jesen naredne godine.
Kapitalni projekt čija se realizacija čekala gotovo četiri desetljeća zasigurno je transformacija Paromlina, odnosno izgradnja suvremene multimedijalne Gradske knjižnice i društveno-kulturnog centra Paromlin. Također, započela je i obnova Kina Europa, o čemu ovdje doznajte više.
U nastavku vam otkrivamo još 10 projekata odgojno-obrazovne namjene čija je realizacija započela u Zagrebu.

Dječji vrtić Sesvetska Sela
Ovaj projekt objedinjuje vrtić Leptir i prostor mjesnog odbora Sesvetska Sela. Dječji vrtić će imati 6 odgojnih skupina, što znači da će moći primiti stotinjak djece, dok prostor mjesnog odbora ima oko 500m2. Ono što ovaj rad izdvaja među ostalim natječajnim rješenjima, prema obrazloženju, može se sažeti poznatim stihom: totalno drukčiji od drugih… Naizgled jednostavno, ali likovno profinjeno rješenje rezultiralo je snažnom urbanističkom gestom koja je nedvojbeno obilježila novi javni prostor naselja.
Polazeći od dominantne tipologije postojeće školske zgrade, s kojom dijeli zonu javnih i društvenih sadržaja, novi prepoznatljivi volumen uspostavlja jasnu prostornu kompoziciju.


Otvoreni pred prostor nudi niz mogućnosti korištenja za najrazličitije susrete i druženja njegovih korisnika, te se kontinuirano nastavlja preko vanjske tribine i krova zatvorenih sadržaja mjesnog odbora do istočnog ruba lamele s pogledom na školska igrališta. Svi prostori za djecu smješteni su na jednoj razini, uključujući gospodarske prostore koji sasvim jednostavno funkcioniraju uz obližnje parkiralište.
Trgovi, brisoleji, ograde i natpisi obojeni u plavu boju, koja svojim karakterom odudara od prirodnog konteksta. Nekadašnja mala parcela, postala je veliki javni prostor, jer sve što je oduzeto programom nadomješteno je na novoj javnoj otvorenoj površini.


Dječji vrtić u Borovju
Prema najavama, novi vrtić u Borovju moći će primiti gotovo 200 djece u 14 dnevnih boravaka, a ukupna bruto površina zatvorenih prostora vrtića iznosit će 2.994 m2. Dječji vrtić će uključivati i višenamjenske ateljee i prostore za istraživanje, a jedna od posebnosti objekta je i mali zatvoreni bazen u kojim će se djeca igrati i učiti plivati.



Osnovna škola Borovje
Osim dječjeg vrtića, radit će se i na obnovi Osnovne škole Borovje, kojom će postojeća škola biti proširena za oko 2000 metara kvadratnih. U sklopu dogradnje planirano je deset novih učionica, kabineta, pratećih prostora te suvremenog kuhinjskog pogona i blagovaonice. Dogradnja će omogućiti prelazak u jednosmijensku nastavu.
Osim novih unutarnjih kapaciteta, projekt predviđa i vanjske prostore za nastavu na otvorenom, školski vrt, dvorište, park i vježbalište. Istovremeno, zadržat će se postojeći školski trg, sportski tereni i terase razredne nastave. Rok izvođenja radova je godina dana.


Dječji vrtić Sveta Klara
Po završetku radova na izgradnji, novi vrtić u naselju Sveta Klara imat će 12 odgojnih skupina, šest jasličkih i šest vrtićkih, te će moći smjestiti 200-ak djece.
Posebnost vrtića je njegov kružni dizajn i središnji atrij, oko kojeg su formirani višenamjenski prostor, kuhinja i blagovaona te tehnički blok i šest jasličkih jedinica s pratećim trijažama. Na katu je sličan tlocrt samo što je na ovom lebdećem dijelu prostor za upravu vrtića, a u ostatku šest vrtićkih jedinica s pratećim garderobama i sanitarijama. Izgradnja vrtića je u završnoj fazi.


Dječji vrtić Remetinec
Projekt obuhvaća rušenje postojećeg, 50 godina starog montažnog objekta te izgradnju novog, većeg vrtića, kapaciteta 12 odgojnih skupina. Novi vrtić u Remetincu bit će moderan objekt koji spaja funkcionalnost, estetiku, energetsku učinkovitost i održivost, istaknuto je na stranicama Grada Zagreba.

Dječji vrtić Prečko
Novi dječji vrtić u Prečkom bit će izgrađen na mjestu postojećeg dotrajalog objekta izgrađenog 1975. godine, koji će biti srušen. U novom vrtiću bit će smješteno 14 odgojnih skupina – po 7 jasličkih i 7 vrtićkih. Pobjednički rad predlaže atrijski koncept prizemne zgrade s logičnim prostornim rješenjem koje se skladno uklapa u kontekst parcele. Vanjski prostori vrtića raznoliki su te prilagođeni djeci različitih uzrasta, dok je ulazni trg oblikovno i funkcionalno povezan s okolnim prostorom.
Prostori se nižu postepeno, počevši od jasličkih jedinica prema starijoj dobi, oko zatvorenog vrta, dok se se starije skupine otvaraju prema vanjskom dijelu uređenog krajolika vrtića. U obrazloženju nagrade je istaknuto kako rad uspješno afirmira postojeće i stvara nove urbane vrijednosti kao i
novi identitet lokacije čime te stvara iznimno kvalitetno prostorno – oblikovno rješenje u odnosu na uži i širi urbani kontekst. Detalji projekta dostupni su na linku.


Umjetnička plesna škola Silvije Hercigonje
Na raskrižju Zagorske i Selske ulice planirana je gradnja prve, namjenski građene plesne škole u Zagrebu. Stara zgrada škole, izgrađena 30-ih godina prošlog stoljeća, oštećena je u potresu te je morala biti uklonjena.
Nova zgrada Umjetničke plesne škole Silvije Hercigonje, s gotovo 4.000 m2, bit će čak četiri puta veća od stare te građena prema najvišim standardima umjetničkog obrazovanja, čime će se osigurati suvremen, kvalitetan i funkcionalan prostor za buduće generacije plesačica i plesača.
Prema informacijama iz Grada Zagreba, nova škola imat će veliku produkcijsku dvoranu, suvremene plesne dvorane za vježbu, teorijske učionice i učionice individualne nastave, knjižnicu, spremište baletnih kostima, rekvizita i ukrasa i druge prateće prostore. Uz to, škola će dobiti i novo vanjsko sportsko igralište.

Osnovna škola Horvati
Započeli su i radovi na novoj zgradi Osnovne škole Horvati. Radit će u jednoj smjeni i imat će 17 učionica za 400-ak učenika, dvije sportske dvorane, kuhinju i blagovaonicu, knjižnicu s čitaonicom, kabinete i druge prateće prostore, vježbalište te veliko školsko dvorište.
Postojeća zgrada škole stara je 127 godina i dotrajala je u svakom smislu, stoga je u njezinoj neposrednoj blizini započela gradnja novog objekta.


Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Osnovna škola u Jakuševcu
U tijeku su i završni radovi na osnovnoj školi u Jakuševcu, koja nastaje na mjestu nekadašnje Waldorfske škole. Izgradnjom nove škole bitno će se rasteretiti postojeća I. OŠ Dugave u čijoj zgradi sada djeluje i Osnovna škola Frana Galovića čime će obje škole postati jednosmjenske. Novoplanirana škola moći će primiti oko 560 učenika u 20 razrednih odjela.
Škola će se prostirati na gotovo 7000 m2 imati prizemlje i jedan kat, dvije dvorane, dva košarkaška igrališta, igralište za rukomet i mali nogomet, vježbalište sa spravama, stazu za trčanje te zaletište za skok u dalj. Sportski sadržaji će, osim učenicima, biti na raspolaganju i lokalnom stanovništvu.

Dječji vrtić u Podbrežju
Krajem studenog prošle godine započela je i gradnja novog dječjeg vrtića u Podbrežju, za kojeg se ističe kako će biti primjer zelene gradnje i održivih rješenja. Planiran je prostor za 200 djece u 10 odgojnih skupina.
U bližoj budućnosti ovo bi plansko naselje trebalo biti obogaćeno i osnovnom školom, sportskom dvoranom te društveno kulturnim centrom.

Dječji vrtić Stenjevec
Dječji vrtić Stenjevec graditi će se na križanju Ulice Antuna Šoljana i Ulice Marije Radić. Projektiran je kao samostojeća građevina namijenjena za 10 skupina djece, na površini od 8.347 m2.

Foto: Grad Zagreb