

Kuća za odmor nedaleko od Šibenika ima vrt u kojem bismo rado provodili lijena ljetna popodneva
U malom, pitoresknom mjestu u blizini jezera, nedaleko od grada Šibenika, smjestila se Casa Casolare. Kuća je to koja na svega 40 kvadratnih metara uspješno objedinjuje visok stupanj funkcionalnosti, promišljenu estetiku i intimnu povezanost s prirodom.
Casa Casolare dio je odmarališnog koncepta The Residence, iza kojeg stoji bračni par – dugogodišnji profesionalci u području turizma i upravljanja smještajnim kapacitetima, što jamči visoke standarde usluge, estetike i korisničkog iskustva.



Casa Casolare
Riječ je o pažljivo promišljenom i prostorno oblikovanom interijeru i eksterijeru čiji dizajn potpisuje arhitektica Sanja Bralić iz šibenskog studija Fronta +.
Njezina vještina oblikovanja prostora, zajedno s preciznom obradom materijala, proporcija i detalja, jasno su izraženi u svakom aspektu, stvarajući prostorno iskustvo koje spaja toplinu tradicijskog izraza sa suvremenom udobnošću.
Tlocrtno, kuća je organizirana oko otvorene dnevne zone s kuhinjom u rustikalnom stilu, izvedenom po mjeri, u kojoj dominiraju autentični prirodni materijali i svijetla paleta tonova – bijela, zemljane nijanse i toplo prirodno drvo, što prostoru daje osjećaj svježine, lakoće i smirenosti.











Pažljivo promišljen interijer
Spavaći je dio diskretno izdvojen od dnevne zone pomoću zida meke, zakrivljene forme, koji nenametljivo dijeli prostor, pritom zadržavajući njegovu protočnost i osjećaj prostorne lakoće.
U središtu sobe nalazi se veliki krevet izrađen po mjeri od punog drva, čiji oblik prati liniju zida i time se organski uklapa u arhitektonsku kompoziciju prostora.
Nasuprot ležaju, iznad komode, smješteni su TV uređaj i neprimjetna klima-jedinica, integrirani u zidnu plohu tako da se vizualno čitaju kao dekorativni elementi – gotovo poput slike.






Kupaonica je unatoč manjim dimenzijama, prostorno promišljena. Zakrivljeni zid nastavlja fluidnost prostora, dok umivaonik snažnog cilindričnog volumena unosi suvremeni kontrast u rustikalni kontekst interijera.
U zoni između kuhinje i kupaonice smješten je veliki garderobni ormar s ratan-frontama, koji ne samo da osigurava izdašan prostor za pohranu, već i stilski nadopunjuje teksturalni identitet interijera.


Suptilan prijelaz prema vrtu
Rasvjeta, kako unutarnja, tako i vanjska pomno je odabrana u skladu s ukupnom estetikom prostora. Topli, difuzni izvori svjetla dodatno ističu prirodne materijale i teksture, doprinoseći sveukupnoj atmosferi ugode, sklada i smirenosti.
Središnji arhitektonski element kuće svakako je velika staklena stijena u zoni spavanja, koja briše granicu između interijera i eksterijera, otvarajući pogled prema pomno dizajniranom vrtu. Vizura se nastavlja prema natkrivenoj terasi s vanjskom kuhinjom i roštiljem – ambijentom koji poziva na ljetna druženja i jutarnja opuštanja uz kavu na otvorenom.




Zone na otvorenom stvorene za opuštanje
Eksterijer je promišljeno artikuliran kroz niz prostornih sekvenci koje vode od sunčališta s ležaljkama do jacuzzija, smještenog u skrovitom kutku vrta – prave intimne wellness oaze na otvorenom.
Vrtni prostor obrubljuje zid s izraženom granuliranom teksturom, koji se u zoni jacuzzija oblikuje u polukružnu nišu s vanjskim tušem – funkcionalno i estetski besprijekorno integriranu u pejzažni koncept.






Mir u zagrljaju zelenila i bilja
S druge strane zida nalazi se vrt s raznolikim aromatičnim biljem, čiji mirisi i boje dodatno naglašavaju fasadu kuće u toplim zemljanim tonovima, stvarajući autentičan i gotovo meditativan ambijent.
Arhitektica Sanja Bralić posebnu je pažnju usmjerila na oblikovanje vanjskog prostora, gradeći ambijent u kojem se svaki element promatra kao sastavni dio pažljivo osmišljene kompozicije.



Boraveći u tom prostoru, gost stječe dojam da je zakoračio u skriveni svijet tišine, prirodnog ritma i ravnoteže, u kojem dizajn, priroda i mir ne samo da koegzistiraju, već se međusobno isprepliću stvarajući jedinstven doživljaj za sva osjetila.
Foto: Ana Kutija