Upoznajte riječku pastry cheficu Lorenu Mihelčić i isprobajte njen prefini čokoladni tiramisu

Upoznajte riječku pastry cheficu Lorenu Mihelčić i isprobajte njen prefini čokoladni tiramisu

Put do otkrivanja svojih pravih strasti i poziva ponekad nije brz i lak, ali na kraju nas uvijek pronađe. To može potvrditi i riječka pastry chefica Lorena Mihelčić, koja je sasvim slučajno odlučila zaroniti u svijet slastica. Istraživala je, učila, pekla – ubrzo je strast prerasla u blog, a zatim i u posao. S Lorenom smo popričale o njenom blogu, prekvalifikaciji, omiljenim slasticama i novom projektu koji sprema. Za kraj nas je iznenadila i receptom za čokoladni tiramisu!

Pastry chefica Lorena Mihelčić

  • Za početak, reci nam nešto o sebi – za one koji nisu upoznati tobom i  blogom “Daj kolačić” – od kud si, čime se baviš, kako je i kada krenula priča s blogom?

Moje ime je Lorena, imam 33 godine i živim u Rijeci. Majka sam dvoje djece i sretno udana. Što se tiče samog bloga Daj Kolačić, krenulo je, kao i mnoge druge stvari, iz čiste ljubavi prema slatkome. Oduvijek sam obožavala lijepe glazirane kolače u raznim bojama koji blistaju u vitrinama slastičarnica i strašno me zanimalo kako bih mogla kod kuće takvo što napraviti.

Cijela priča je krenula prije otprilike 4 godine dok sam bila trudna s drugim sinom. Osim što sam bila obuzeta trudničkim željama, većinu vremena sam provodila upravo istražujući online tečajeve kako bih se pobliže upoznala s modernim vrstama biskvita, krema i mousseova, a zatim silikonskih kalupa u kojima bi ih prezentirala. Za jednog početnika to je izgledalo poput znanstvene fantastike. Znalo je biti jako frustrirajuće, no po prirodi sam toliko uporna da nisam odustajala dok ne bih dobila zadovoljavajući rezultat. I to je postalo nešto poput ovisnosti.

Nisam se ni okrenula, a ormari su bili puni kalupa raznoraznih oblika, izrezivača za biskvite i kekse, obruča, a ja sam danonoćno visila za pećnicom. Kad sam upoznala sve sastojke i njihovo ponašanje u slasticama, tada je nastupila kreativnost i s lakoćom sam počela kreirati vlastite deserte.

Gastro blog Daj Kolačić

  • Tvoj je blog prava slatka oaza za čitatelje. Kada je blog postao popularan?

Svaki novi kolač sam počela fotografirati i objavljivati na svom Instagram profilu, što je izazvalo veliki interes mojih pratitelja, a njihov broj se svakim danom povećavao. Sljedeći logičan korak je bio pokretanje gastro bloga gdje sam, uz fotografije, objavljivala i recepte za pojedine slastice. Bila sam jako ponosna i oduševljena kada bi pojedinci napravili nešto po mom receptu. Srce mi je bilo kao kuća! Svaki „share“ na društvenim mrežama mi je nosio nove pratitelje istih interesa i tako se, pomalo ali sigurno, publika širila. Vrlo rado razgovaram s čitateljima i dijelim sve što znam.

  • Gdje si naučila sve što znaš i danas uspješno primjenjuješ u poslu?

Nažalost, ovo je posao gdje se najbolje uči metodom pokušaja i pogrešaka i drago mi je da mogu prenijeti dragim ljudima pokoji koristan savjet. Ta ljubav je vrlo brzo prerasla u potpunu prekvalifikaciju i promjenu zanimanja. Od diplomiranog ekonomista prošle sam godine službeno postala slastičar upisavši srednju školu na Narodnom Učilištu u Rijeci.

Iskreno Vam mogu reći da mi je to bila najbolja odluka u životu i tek sam sada istinski sretna sa svojim poslom. Doslovno uživam u svakoj minuti svog radnog dana. Više se ne mogu ni zamisliti kako sjedim u uredu okružena papirima.

  • Što te najviše veseli u ovom poslu? Je li to sama izrada slastica, pisanje bloga, komunikacija s čitateljima?

Ono što me posebno veseli u poslu je isključivo izrada deserata. Želim pretočiti sve svoje ideje, teksture i okuse u lijepi kolač ili tortu koji će oduševiti moje klijente. Pritom uvijek pazim da se sve radi od ukusnih, čistih i pažljivo biranih sastojaka.

  • Koja je tvoja filozofija u kuhinji? Držiš li se nekih određenih pravila i koncepata?

Odbijam koristiti polugotove proizvode i „prahove“, već isključivo radim od nule i s velikom pažnjom. Želim se posvetiti i ljudima koji imaju zdravstvene probleme poput celijakije ili intolerancije na određene sastojke, tako da u ponudi imam bezglutenske slastice i sa smanjenim udjelom šećera. Kako sam i sama dijabetičar, ne volim preslatke kolače, te želim s lakoćom i bez grižnje savjesti pojesti nešto ukusno. Zato volim kontrolirati što stavljam u slastice, jer znam krajnji ishod i utjecaj na zdravlje, stoga većinom koristim fruktozu umjesto šećera i namirnice organskog podrijetla od lokalnih OPG-ova.

Dolazi i slastičarnica

  • Čuli smo da spremaš neke uzbudljive nove stvari. Možeš li nam otkriti o čemu se radi?

Trenutno radim na realizaciji svoje ideje u obliku slastičarnice. Riječ je o malom objektu u Rijeci gdje ću napokon moći proizvoditi i prodavati vlastite kolače. Radit će na principu „dark kitchen“  bez uslužnog prostora, a narudžbe će ići isključivo putem web kanala i društvenih mreža, te isporuka dostavom. Jako se radujem novitetima koje spremam i nadam se da ću naići na uspjeh i pozitivne recenzije kupaca.

  •  Koje su tvoje omiljene slastice – koju najviše voliš raditi, a koju jesti?

Od svih modernih i luksuznih slastica, iskreno Vam mogu reći da najviše uživam u toploj maminoj voćnoj štrudli uz kuglicu sladoleda od vanilije ili dobrom cheesecakeu.

Recept za čokoladni tiramisu

Keksi:

  • 2 žutanjka
  • 3 bjelanjka
  • 140 g fino mljevenih badema
  • 60 g šećera po izboru (eritrit, brezin šećer)

Pećnicu ugrijemo na 180 stupnjeva, a pleh za pečenje obložimo silikonskim podloškom ili papirom za pečenje.

Najprije u čistoj posudi tučemo bjelanjke dodajući šećer u tri navrata dok ne dobijemo čvrsti, sjajni snijeg. Zatim dodamo dva žutanjka i dobro umiksamo. Bademovo brašno prosijemo da odstranimo veće komadiće, te dodamo istučenim pjenastim jajima, pa sjedinimo špatulom kružnim pokretima. Prilikom miješanja smjese moramo biti pažljivi i lagano miješati, pazeći da ne izgubimo zrak.

Kada su svi sastojci ukomponirani, napunimo smjesu u slastičarsku vrećicu s običnim širokim okruglim nastavkom. Istiskujemo ju u obliku štapića dužine 5 cm. Imajte na umu da će se prilikom pečenja i raširiti malo, pa pazite na razmak.

Kada smo sve istisnuli, dobro ih pospemo eritritom u prahu i stavimo peći 10 minuta. Nakon isteka vremena, pećnicu smanjimo na 100 stupnjeva i uključimo ventilator, pa pečemo daljnjih 7-8 min. Moraju ostati svijetli, a skroz posušeni. To je bitno da nam se ne raspadaju kada ih natopimo kavom. Moraju držati formu.

Za namakanje keksa

  • 150 ml espressa ili jake kave
  • alkohol po želji (rum, marsala, amaretto itd.)

Kavu skuhamo i ostavimo da se ohladi, pa zatim dodamo količinu alkohola po želji. Promiješamo I ostavimo sa strane do slaganja deserta.

Krema:

  • 125 g mascarpone sira
  • 230 g mliječnog vrhnja za šlag (36% m.m.)
  • 75 g tamne čokolade sa (70%)
  • 40 g šećera po izboru (eritrit, brezin šećer)
  • 60 g žutanjaka (3 komada)

Žutanjke i šećer miješamo pjenjačom u posudi iznad pare dok smjesa ne dostigne temperaturu oko 82 stupnja. To radimo kako bi pasterizirali jaja. Dobro je tijekom ovog postupka koristiti termometar kako bismo bili sigurni da je sve napravljeno kako treba. Kuhanu smjesu od jaja stavimo u posudu za miješanje, pa počnemo miksati dok se ne udvostruči i ne prohladi. Zatim dodajemo žlicu po žlicu mascarponea sobne temperature, te nastavljamo miksati dok se lijepo ne poveže.

Čokoladu otopimo na pari ili najslabijoj snazi u mikrovalnoj pećnici, i polako dodajemo u smjesu mascarponea i žutanjaka. Na kraju špatulom nježno umiješamo srednje čvrsti šlag. Svu kremu prebacimo u slastičarsku vrećicu, te odmah počnemo puniti posudice ili dekorativne čaše za posluživanje deserta.

Na dno stavimo malo kreme, a zatim keks namočen u kavu, potom opet krema. Postupak ponavljamo koliko god je potrebno. Završimo nezaslađenim kakao prahom ili dekoriramo po želji.

Foto: Lorena Mihelčić

Učitati još
Zatvori