Anonimni autori aktivističke online platforme Grof Darkula danas su objavili novo, nadopunjeno izdanje svog hvaljenog knjiškog prvijenca “Priručnik za preživljavanje”. Knjiga se sastoji od 27 poglavlja, a kroz sedam novih autobiografskih priča glasno i bez cenzure progovara o temama kao što su femicid, hustle kultura, toksična muškost, nezdravi partnerski odnosi… Knjiga se sastoji od poglavlja kroz koje se autori osvrću na goruće probleme (balkanskog) društva poput partnerskog i obiteljskog nasilja, stigmatizacije mentalnih bolesti, kriminalizacije pobačaja, prava žena, LGBT populacije te manjina. Neke od priča duboko su potresne, tužne i uznemirujuće, ali ujedno i intimne, iskrene i edukativne. Svako poglavlje prati poruka ispisana preko fotografija iz privatne arhive autora, a u knjizi ćete pronaći i stranice predviđene za ispisivanje vlastitih bilježaka, misli i osjećaja koje ova knjiga p(r)obudi u vama.
Nepunih godinu dana nakon što je uskomešala duhove svojim literarnim prvijencem naziva “Priručnik za preživljavanje”, aktivistička online platforma Grof Darkula objavila je njegovo novo, nadopunjeno izdanje. U maniri prvog “Priručnika”, bez uvijanja, srama i cenzure, dvoje anonimnih autora, kroz sedam novih autobiografskih priča, iznova je progovorilo o svojim najintimnijim životnim iskustvima skrećući time pažnju na goruće probleme našeg društva. Novo izdanje moguće je naručiti na stranici Drugi Krak, a knjiga ima i humanitarnu notu. Svakom kupnjom knjige Grof Darkula će donirati 1€ Autonomnoj ženskoj kući Zagreb – Skloništu i Savjetovalištu za žene (i njihovu djecu) koje su preživjele rodno uvjetovano nasilje.
Svojom borbom za pravednije i inkluzivnije društvo, Grof Darkula u posljednje je tri godine kreirao jedinstvenu online zajednicu koja samo na Instagramu broji 55 tisuća pratitelja. Spremnošću da nepokolebljivo, beskompromisno i sa stavom progovara o temama o kojima bi se trebalo pričati glasno, no najčešće se šuti, hrabro je raskrinkavao mnoge nepravde, demistificirao tabue i poticao rasprave, dajući glas onima koji ga nikada nisu imali te postajući mjestom za povezivanje i podršku, edukaciju i kritiku. Ne ispuštajući iz vida viziju svijeta u kakvom bi voljeli živjeti, ali i svjesni da do njega društvo nikada neće stići ako ne adresira probleme koji ga sa svih strana tište, potkraj 2022. godine autor i autorica Grofa Darkule objavili su prvo izdanje “Priručnika za preživljavanje” koje je u rekordnom roku osvojilo publiku. U želji da stanu na kraj običaju guranja problema pod tepih, prekidajući tako šutnju koja razara i traje generacijama, autori su se u dvadeset autobiografskih priča dotaknuli brojnih tema, od duboko ukorijenjenih normi patrijarhalnog društva, homofobije, stigmatizacije mentalnih bolesti, nedostižnih standarda ljepote i mnogih drugih.
“Priručnik za preživljavanje knjiga je za sve one koji se žele educirati o aktivizmu, feminizmu, borbi za pravedniji i inkluzivniji svijet te temama o kojima nam je u hrvatskim obiteljima zabranjeno pričati jer smo ih naučili generacijski gurati pod tepih. Isto tako, knjiga je to za sve one koji se osjećaju izgubljeno, neshvaćeno, neprihvaćeno i usamljeno zbog određenih osobnih odluka, načina života, izgleda, obiteljskih problema, drugačije ljubavi i drugačijeg načina razmišljanja”, objašnjavaju autori. “U Priručniku ne postoje sram i cenzura. Ništa se ne uljepšava, a istina ovih autobiografskih priča može vas zaboljeti, uznemiriti, protresti i potaknuti na razmišljanje. No bez obzira na neugodne emocije koje ove priče u vama mogu izazvati, nakon čitanja doživjet ćete čudan osjećaj nade, ohrabrenja i vjere u pravednije i bolje društvo. Možda vas priče iz Priručnika ohrabre da ispričate svoju priču i istinu koju živite, a koju ste godinama skrivali od drugih ili sebe samih. Možda shvatite da šutnja nikada nije bila zlato te da je otvoreno progovaranje o temama iz Priručnika prvi korak ka promjeni,” zaključuju autori te navode kako je smisao “Priručnika” edukacija, ali i podrška, utjeha da u svojim borbama ipak nismo sami.
Ako se pitate koja je glavna poruka ove knjige, autori ističu da ona stane u samo jednu riječ.
„Aktivizam je najsitnija i najveća radnja koju je neka osoba emocionalno i fizički sposobna proizvesti u datom trenutku, kako bi pomoću nje mijenjala stvari do kojih joj je u društvu i politici stalo. Za nekoga će to biti organiziranje velikog prosvjeda, za nekoga edukativan razgovor za obiteljskim stolom, a za nekoga skupljanje papirića sa staze po kojoj hoda. Sve je to aktivizam. Skup sitnica koje nečujno guraju naprijed svijet u kojem živimo. Hvala vam što ga zajedno činimo boljim mjestom.“
Za grafičko rješenje zaslužna je dizajnerica Rebeka Šplajt, naslovnu ilustraciju potpisuje Sindy Čolić, a fotografije koje prate svako poglavlje dio su privatnih albuma autora, nastale u različitim periodima njihovih života, te u knjizi simbolično odražavaju njihovo odrastanje i sazrijevanje. Od 16.10. novo izdanje “Priručnika za preživljavanje” dostupno je na službenoj web stranici Drugi Krak po cijeni od 23,90€ (180,09 kn).
Foto: Denis Butorac