

Nova monografija Vlahe Bukovca knjiga je koju će na policama željeti svi istinski ljubitelji umjetnosti
S veseljem smo dočekali jednu od najiščekivanijih monografija s polja povijesti umjetnosti. Riječ je o impozantnoj monografiji Vlaho Bukovac (1855 – 1922) koju je autor Igor Zidić stvarao gotovo pet godina. Igor Zidić, povjesničar umjetnosti i književnik, životom i djelom jednog od najpoznatijih hrvatskih slikara bavi se već gotovo sedam desetljeća. Svoj rad okrunio je s dosad najopsežnijom studijom o ovome slikaru.
Nakladnik monografije su Muzeji i galerije Konavala, u sklopu kojih djeluje i Kuća Bukovac u Cavtatu, rodna kuća, danas izložbeni prostor s njegovim djelima i predmetima iz života slikarove obitelji. Monografija na 918 stranica bogato je ilustrirana reprodukcijama Bukovčevih djela, komparativnim materijalom, fotografijama i dokumentarnim prilozima, pa će iz nje svaki pojedinac moći izvući što mu je potrebno i drago.
U izdvojenom poglavlju Ljetopis, Zidić na sebi svojstven način prikazuje život i djelo Vlaha Bukovca, tu dojmljivu biografiju slikara koja nam svima može poslužiti kao poticaj za snalaženje u životu: Bukovac nas je poučio da su veliki brojevi jedno, a intenziteti drugo i da mali mogu biti velikima podignu li intenzitet svojih strasti, ulaganja, učenja, otpora.

O monografiji
Prvo predstavljanje ove monografije održalo se, naravno, u Bukovčevu rodnom Cavtatu u petak, 4. travnja ove godine u prepunoj dvorani Orlando hotela Croatia. Vijest o predstavljenoj monografiji odjeknula je u medijskim prostorima u Hrvatskoj, ali i šire. U prilog dosegu i važnosti Zidićeve monografije stoji činjenica da je od prvog predstavljanja već prodana u više od sto primjeraka i da je trenutno jedna od najtraženijih knjiga u državi.
Stanovnici našeg glavnog grada i okolice, sigurni smo, željno iščekuju predstavljanje Zidićeve monografije u Zagrebu. To ne čudi, s obzirom na to da je Bukovac upravo u Zagrebu djelovao kao središnja ličnost kulturnog života od 1893. do 1898. Utjecao je na mlade umjetnike okupivši ih oko sebe, inicirao je izgradnju Umjetničkog paviljona i u njemu otvorio prvi Hrvatski salon 1898, na njegovu je inicijativu stvoreno Društvo hrvatskih umjetnika. Široj javnosti poznat je po svečanom zastoru koji je izradio u prilici otvorenja nacionalne kazališne kuće (danas: HNK), ujedno stvarajući temelje hrvatskog modernog slikarstva. Bukovac je u Zagrebu naslikao neka od svojih najpoznatijih djela.



Zagrebačka promocija knjige
Od djetinjstva Bukovac je bio, silom prilika, svjetski putnik, mladi gastarbeiter, pustolov, fotografski pomoćnik, kavanar i slikar amater. Školovao se na slavnoj pariškoj Akademiji kod jednako glasovitog Alexandera Cabanela. Izlagao je na čuvenim pariškim Salonima gdje je stekao europsku i svjetsku poznatost pa i klijentelu. Bio je slikar niza europskih dvorova, čuven po svojim portretima, osobito traženim aktovima i orijentalističkim motivima.
Na izložbi u Den Haagu 2009/10. godine, Bukovac je izazvao pozornost ne samo likovnih, nego i modnih eksperata izvanrednim interpretacijama onodobne zagrebačke visoke mode i stila života, stanovanja, uređenja interijera i vrtova, sjajnog nakita, krzna, kravata i drugih detalja koje je prikazivao s vrhunskom vještinom.
Svi koji su zainteresirani za predstavljanje i kupnju knjige po prigodnoj cijeni, dobrodošli su u nedjelju, 11. svibnja u 19 sati u Foyer Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu gdje će se upriličiti promotivna svečanost uz sudjelovanje uglednih povjesničara umjetnosti, dizajnera, glumaca i glazbenika.
Foto: Promo, Anabel Zanze