

Nakon trinaest godina diskografske pauze, Luky se vraća na glazbenu scenu novim singlom Srce od zlata, kojim najavljuje izlazak EP-a planiranog za studeni 2025. u izdanju Croatia Recordsa. Pjesma Srce od zlata svojevrsni je most koji spaja prepoznatljivi Lukyjev izraz s novim, društveno angažiranim temama no izraženima suptilno i metaforički te poetski duboko promišljanima.
Ne želim galamu ni agresiju, već čistu emociju koja pogađa iznutra, ističe Luky, dodajući u razgovoru s Dinkom Fazinićem za Glazba.hr kako EP donosi njegov osobni pogled na društvo i vrijeme u kojem živimo, ali i potragu za istinom u svijetu laži kojima smo svakodnevno doslovno bombardirani.

Vridilo je čekati
Singl je popraćen videospotom koji diskretno otkriva novu fazu Lukyjevog stvaralaštva. Odbijanje uniformiranih formata i komercijalnih kalkulacija, dopuštajući pjesmama da dišu prirodno, slijedeći vlastitu intuiciju i emocionalnu logiku. Ako pjesma traži duži uvodni instrumental ili kasniji ulazak teksta, tako će i biti – emocija i integritet su iznad forme ili nekog kratkotrajnog efekta, objašnjava Luky, naglašavajući u razgovoru za Glazba.hr kako vjeruje u slobodu stvaranja.
Planirana je i koncertna turneja po teatrima ili manjim, komornim prostorima, gdje će publika moći doživjeti pjesme u intimnom okruženju. Radije pet večeri s 200–300 ljudi nego jedna Arena. Želim da svaka riječ i svaki ton stignu izravno do srca slušatelja, kaže Luky, ponavljajući za Glazba.hr kako mu je važna bliskost s publikom.
Vridilo je čekati, kažu obožavatelji.

Posjetnik na karijeru
Luky je svoj glazbeni put započeo kao šesnaestogodišnji klavijaturist u bendu Tužne uši, da bi karijeru nastavio s Đavolima, surađivao s Dinom Dvornikom te postao član TBF-a. Kao producent radio je na albumima Laufera, Urbana, Olivera, Dina Dvornika, Daleke obale, TBF-a, Fon Biskicha i Narodnog blaga, oblikujući zvuk i stil brojnih hitova koji su obilježili hrvatsku glazbenu scenu.
Kantautorska trilogija Ararita (2002.), V.I.T.R.I.O.L. (2006.) i Hvala 🙂 (2012.) pokazala je njegovu sposobnost spajanja glazbe s duhovno-filozofskom naracijom. Lukyjev povratak nije samo glazbeni događaj, on je poziv na autentičnost u vremenu bučne površnosti. Autor nastavlja razvijati svoj pjesnički izraz, priprema nove materijale za buduće albume i razmišlja o objavljivanju zbirke poezije.
Pjesme vrijede samo onoliko koliko u njima ima istine. Ako želim da išta ostane iza mene, onda je to ta čista i duboka emocija – koja je, kada sve ogolimo – sama suština i esencija svakog ljudskog bića, zaključuje Luky, potvrdivši u razgovoru za Glazba.hr da se njegov umjetnički put i dalje temelji na na iskrenosti i autorskom integritetu.
Foto: Pexel