Gledamo dokumentarac o legendarnom zagrebačkom bendu koji je oblikovao glazbenu scenu Jugoslavije
Gledamo dokumentarac o legendarnom zagrebačkom bendu koji je oblikovao glazbenu scenu Jugoslavije

Gledamo dokumentarac o legendarnom zagrebačkom bendu koji je oblikovao glazbenu scenu Jugoslavije

Ustani i kreni, stražari su otrovani, konji su spremni. Ustani i kreni, magla se digla, vani zora rumeni, uvodni su stihovi pjesme Treći svijet rock sastava Haustor. Prema njoj je nazvan i njihov drugi studijski album, na kojem se i nalazi, a isto ime nosi i dokumentarni film koji će svoju premijeru imati na ovogodišnjem Sarajevo Film Festivalu. Nastao je u režiji Arsena Oremovića, film progovara upravo o Haustoru, legendarnom zagrebačkom bendu koji je oblikovao glazbenu scenu bivše Jugoslavije.

No kako je istaknuto u najavi, ovo nije klasična priča o nastanku jednog benda, već intimna filmska meditacija o složenom odnosu dvojice kreativaca čijim se sudarom rodio taj bend: Darku Rundeku i Srđanu Sacheru. Isto je sjajno sažeto u riječima koje stoje u najavi filma, a glase: Dva odrastanja, dva lica grada, dva karaktera i jedna iskra.

Haustor

Susret koji je rezultirao ulaskom u studio

Uz Rundeka i Sachera, u dokumentarnom filmu Treći svijet sudjeluju i bivši članovi Haustora Srđan Gulić, Damir Prica Capri i Zoran Zajec Zexa. Tu je i njihov nekadašnji suradnik, glazbenik Željko Brodarić Jappa, producent i glazbeni urednik Siniša Škarica te redateljica Sanda Hržić, ujedno i supruga Darka Rundeka.

Zanimljivo, ovog ožujka originalna postava okupila se u studiju gotovo četiri desetljeća kasnije. Ono što je započelo kao restauracija izgubljene snimke dub verzije pjesme iz 1984. pretvorilo se u dokument kreativnog procesa i neočekivane nove magije, a rezultiralo je novim singlom Treći svijet (Dub 2025). Upravo je realizacija filma bila povod za okupljanje svih članova, a njihov novi uradak postao je i integralni dio dugometražnog dokumentarnog filma Treći svijet. Singl je pratio i odgovarajući spot, pod režijom Arsena Oremovića, koji je o istom kazao sljedeće: Kada sam pronašao arhivske kadrove benda iz 1984. godine, a originalni ‘Treći svijet’ – kao ni nijedna druga pjesma s tog kultnog albuma – nikada nije imao službeni spot, shvatio sam da moramo popuniti tu rupu u povijesti.

Haustor

Poruka koja se čuje i danas

Kroz arhivske snimke i razgovore film oživljava duh vremena u kojem je nastao album Treći svijet, koji je isprva dočekan s nerazumijevanjem, a danas slovi kao jedno od najvažnijih ostvarenja domaće glazbene scene. Za Rundeka je Treći svijet i danas iznimno važan, ne samo zbog obljetnice, već jer živimo na prijelomu epohe. Upravo to mu je bio povod da uđe u igru oko albuma, pjesme i filma.

Gledano iz današnje perspektive, nalazimo se kulturološki i povijesno na kraju jednog vremena, epohe i civilizacije. A kako uvijek, kad nešto završi, nešto drugo mora početi – jer vrijeme tu neće stati – meni se čini da naš Treći svijet u sebi nosi neko sjeme preporoda, istaknuo je prilikom objave pjesme.

Uz režiju i scenarij Arsen Oremović potpisuje i montažu filma, direktor fotografije je Marinko Marinkić, a producent projekta Ivan Maloča. Očekuje se kako će film u kino distribuciju krenuti ovog listopada. Mi vas ostavljamo upravo uz novi singl Treći svijet (Dub 2025) koji služi kao sjajna najava onog što nas čeka na velikom platnu.

Foto: Dominik Vujičić, Pexels

Učitati još
Zatvori