Objektivno slab, ali… Domaći film za djecu Bumbarovo ljeto podijelilo publiku i kritiku
Objektivno slab, ali… Domaći film za djecu Bumbarovo ljeto podijelilo publiku i kritiku

Objektivno slab, ali… Domaći film za djecu Bumbarovo ljeto podijelilo publiku i kritiku

U sklopu glavnog programa ovogodišnjeg 72. Pula Film Festivala imali smo priliku premijerno pogledati novi hrvatski film za djecu i mlade – Bumbarovo ljeto. Riječ je o naslovu na čijoj realizaciji producent Ivan Maloča radi od 2009. godine. Nadahnut je romanom za djecu Tajanstveni svjetionik, autorice Maje Gluščević.

Tijekom 16 godina pripreme ovog filmskog naslova došlo je do nekoliko izmjena tima koji stoji iza njega. Režiju je u konačnici preuzeo Daniel Kušan, koji se domaćoj javnosti uspješno predstavio dvjema ekranizacijama romana o dječaku Koku (Koko i duhovi, Ljubav ili smrt), nastalom iz pera njegova oca Mladena Kušana.

Bumbarovo ljeto
Bumbarovo ljeto

Tko je Bumbar i kakvo ga ljeto čeka?

Nova filmska priča odvodi nas na Zlarin, koji u ovom slučaju postaje otok Trs. Na njemu upoznajemo veselu družinu koju čine naš glavni junak Matko, zvani Bumbar, nesretno zaljubljen u vršnjakinju Marinu čija je jedina želja da se na otoku napokon dogodi nešto zanimljivo. Tu je i njezina najbolja porijateljica Vesna te novopridošlica Karlo, koji će ekipu s otoka upoznati sa “znanstvenim pristupom”. Pojava nepoznatog nebeskog tijela družinu će potaknuti na avanturu kakvoj se doista nisu nadali, a koja će rezultirati misijom spašavanja dječaka Chikua iz ruku opasnih krijumčara.

Spoj pustolovine i detektivske priče, ljetna avantura i redatelj koji vješto vlada žanrom činili su se kao dobitna kombinacija, ipak Bumbarovo ljeto ima niz mana. Na trenutke djeluje kao da su sve godine (hladne) pripreme rezultirale sklepanim projektom u kojem pojedini scene djeluju amaterski, nekoherentno, uz neuvjerljivu glumu. Pritom se ovaj komentar ne odnosi na mlade glumce, odnosno djecu, jer su oni zasigurno najsvjetlija točka ovog filma te im doista vrijedi zapljeskati.

Film, uz važnost prijateljstva, obrađuje i iznimno suvremenu temu trgovine ljudima. I dok će mlađa publika jasno iščitati poruku, stariji bi gledaoci mogli teže prijeći preko (gotovo) banaliziranja završetka i posljedica zločina.

Bumbarovo ljeto
Bumbarovo ljeto

Objektivno loš, subjektivno sjajan

Vidljiv je trud u pristupu ovom projektu, ali ponekad ni on nije dovoljan. Što nas dovodi i do zanimljive situacije koja se odvila na frontu kritika upućenih ovom naslovu. I dok prema ocjenama publike na Pulskom festivalu Bumbarovo ljeto trenutačno vodi na ljestvici najboljih filmova, prema ocjenama kritike nalazi se na začelju. I to doista sjajno opisuje ovaj film – on je objektivno među lošijim produktima ionako nedovoljeno zastupljenog žanra dječjeg filma, no to ne znači da se zbog svoje poruke neće svidjeti onima zbog kojih je snimljen – djeci.

Premda sam sa stolice ustala podosta razočarana, zaputivši se prema izlazu iz Arene susrela sam niz djevojčica i dječaka koji su svojim roditeljima otkrivali kako im se iznimno svidio film. Što je na kraju dana i najvažnije. Iz istog se mogu iščitati važne poruke te se mogu povesti i edukativne rasprave o društvenim problemima. A onda kad odrastu, možda će uvidjeti i njegove tehničke nedostatke.

Film Bumbarovo ljeto u domaća kina stiže 24. srpnja. Odrasli, povedite klince u kino, za njih bi ovo mogla biti prava filmska avantura. Vi mu pristupite blago i kroz razgovor ispunite prostore koji ostaju nedorečeni. PS: Na trenutke bi se mogli dobro nasmijati, budući da su odrasle šale ionako razumljive samo starijoj publici.

Foto: Promo

Učitati još
Zatvori