

U svijetu u kojem se porod često prikazuje kao bolan i traumatičan događaj, sve više žena traži pristupe koji naglašavaju prirodnu snagu, povjerenje i povezanost s vlastitim tijelom. Jedna od njih je i Kristina Vidaković, voditeljica ZIVIA centra u Zagrebu, koja je kroz osobno iskustvo prve trudnoće otkrila transformativnu moć HypnoBirthing metode.
Kao certificirana HypnoBirthing edukatorica, doula i postpartum doula, Kristina je posvetila svoj rad pružanju nježne, informirane i holističke podrške ženama u svim fazama trudnoće i majčinstva. Njezin pristup temelji se na kombinaciji znanstveno utemeljenih informacija i intuitivnog razumijevanja ženskog tijela, s ciljem osnaživanja žena da preuzmu aktivnu ulogu u vlastitom porođaju.

U ovom inspirativnom intervjuu Kristina je s nama podijelila kako ju je vlastito majčinstvo potaknulo na stvaranje ZIVIA centra – prostora u kojem žene mogu pronaći podršku, znanje i zajednicu tijekom svog putovanja kroz trudnoću, porod i majčinstvo. Razgovarali smo o važnosti pripreme za porod, tehnikama disanja i opuštanja, te kako HypnoBirthing može transformirati iskustvo poroda u miran i osnažujući proces.
Ako ste trudni, planirate trudnoću ili jednostavno želite saznati više o ovom pristupu porodu, naš intervju pruža vrijedne uvide koji vam mogu pomoći na vašem putu.
Journal intervju: Kristina Vidaković, ZIVIA Centar
Kako je nastala ideja za ZIVIA centar i što vas je osobno inspiriralo da se posvetite podršci ženama kroz trudnoću, porod i babinje?
Sada, kada se vratim unazad, zapravo je moja prva trudnoća (prije otprilike 11 godina) bila presudna točka za promjenu koja je slijedila. Tada, promatrajući najveću promjenu kroz koju sam ikada prolazila, često sam se susretala s riječima iz okoline “sada ćeš imati mučnine, pa će uslijediti bolovi u leđima, pa žgaravica”, “a porod- to preživiš, važno je da se dijete rodi zdravo i da ti ostaneš živa”, “brzo ćeš to zaboraviti”… Taj negativan kontekst koji je izvana dopirao do mene, nije rezonirao s onime što se zbivalo unutar mene.
Svjedočila sam dubokoj snazi ženskog tijela koje stvara novi život; s veliki poštovanjem promatrala divnu prilagodljivost svim promjenama koje su dolazile, fascinirala me spoznaja da „ne činim ništa“ a život se stvara toliko savršeno, sa znatiželjom sam čekala taj porod i nisam u tom trenutku mogla pojmiti da je to nešto što ću željeti ili moći tako jednostavno zaboraviti.
Porod mi je potvrdio sve što sam duboko vjerovala- kada se žena osjeća sigurno, podržano i s povjerenjem pusti u proces rađanja- tijelo i beba imaju sve što im treba, a porod se pretvara u osnažujuće iskustvo koje nas transformira u majčinstvo.
Tada, neki dio duboko u meni je prelomio i poželio da svaka žena s kojom dođem u kontakt osvijesti snagu koju nosi u sebi. Vrlo brzo je uslijedila prva edukacija pri HypnoBirthing Institutu u Londonu koja je bila polazišna točka za sve ono što danas radim i živim.

Možete li ukratko opisati što sve ZIVIA nudi trudnicama i mladim mamama?
U Zivia centru s trudnicama prolazimo kroz grupnu pripremu za porod u okviru Ciklusa radionica Priprema za samopouzdan, svjestan i opušten porođaj i majčinstvo ili kroz individualnu pripremu (ovisno o preferenciji trudnice), po završetku pripreme trudnice koje žele nastaviti biti podržane do poroda se pridružuju našem Trbušastom krugu.
Nakon poroda radimo s mamama u okviru Maminog kruga – male, zatvorene, intimne grupe mama koje zajedno putuju majčinstvom. Susreti se odvijaju jednom tjedno i zajedno prolazimo kroz sve izazove majčinstva, pronalazimo rješenja, smijemo se, plačemo, dijelimo i slušamo. Ovo su predivne i moćne grupe. Jednom mjesečno unutar ovih grupa imamo i gostujuće predavanje stručnjaka na neku aktualnu temu.
Također imamo i Mamino pleme – veliku online zajednicu mama gdje mame razmjenjuju informacije, dijele izazove majčinstva i tu su jedna za drugu.
Kako ste se vi prvi put susreli s hypnobirthingom i što vas je u toj metodi najviše privuklo?
Prvi susret s HypnoBirthingom je bio u mojoj prvoj trudnoći. Sjećam se koliko sam vapila za informacijama, drugačijom perspektivom, nečime što ide dublje od pripreme koju sam odslušala u domu zdravlja.
Tražila sam “nešto više”- pripremu koja će se baviti ženom, onime što prolazim, dati odgovor zašto se bojim i da li zaista moram taj porod preživljavati, nešto što će me umiriti.
Naišla sam na HypnoBirthing. Rad na strahu, informacije o fiziologiji, tehnike disanja, afirmacije, ugodne meditacije- wooow- to je bilo to!

Za one koji se prvi put susreću s pojmom – što je točno hypnobirthing i kako se razlikuje od “klasičnih” priprema za porod?
U izravnom prijevodu HypnoBirthing znači ‘’porod u hipnozi’’, odnosno porod u duboko opuštenom stanju. U najkraćim crtama cilj ove tehnike pripreme za porod je opušteno, mirno, sigurno i svjesno porođajno iskustvo.
Kada u takvom stanju rađamo, posljedično neminovno utječemo i na osjećaj boli, pa ćete često uz HypnoBirthing porod naići na opis “tehnika pripreme za bezbolan porod ili porod bez straha”.
Osnovna razlika od „klasičnih“ priprema za porod je širina koju ova tehnika pokriva. Prikupit ćemo sve potrebne objektivne i nepristrane informacije o procesu rađanja, raditi puno na eliminaciji straha, usvojiti različite alate koji će nam konkretno u trenutku poroda pomoći da se lakše nosimo s porođajnom boli i održimo u stanju da smo mirne (tehnike disanja, afirmacije, vizualizacije, vođena meditacija). Pričat ćemo o važnosti prehrane, brige o tijelu, ali i svemu što nas čeka nakon poroda.

Koje su najčešće predrasude o hypnobirthingu koje primjećujete?
Rekla bih da je predrasuda sve manje s obzirom na to da su nam informacije danas znatno dostupnije nego ranije, ali se tu i tamo još uvijek nađu.
Najčešće su možda: “To je hipnoza, bit ću izvan kontrole.”, “To je new- age stvar koja nema znanstveno uporište.”, “HypnoBirthing je samo ze žene koje žele potpuno prirodan porod bez boli.”

Kako izgleda jedan tipičan hypnobirthing tečaj u ZIVIA-i? Koliko traje, tko sudjeluje?
Naša priprema, u kojoj sudjeluju trudnica, i na jednom susretu njezin partner, traje 4 tjedna i sastoji se od 7 radionica u trajanju pojedine 2,5-3 h. Već iz toga proizlazi da ćemo unutar ovog Ciklusa zagrebati duboko u trudnoću, porod, majčinstvo.
Unutar Ciklusa radionica Priprema za samopouzdan, svjestan i opušten porođaj i majčinstvo (iz tri perspektive- porođajne edukatorice, ginekologice i patronažne sestre) prolazimo kroz strahove (to je nekako polazišna točka); prikupljamo informacije o fiziologiji, što možemo očekivati u kojem tromjesečju, o porođajnim fazama, što možemo očekivati u rodilištu i kada krenuti u rodilište, što nas očekuje nakon poroda, kako brinuti o sebi i bebi nakon poroda (uspostava laktacije, babyhandling, briga i njega tijela…).
Usvajamo sve HypnoBirthing tehnike i alate koji nam u trenutku poroda jako mogu pomoći kod nošenja s porođajnom boli (tehnike disanja, meditacija, vizualizacija, afirmacije), ali i kasnije u majčinstvu kada se želimo umiriti i osluhnuti.

Kako hypnobirthing pomaže u pripremi za porod na fizičkoj, emocionalnoj i mentalnoj razini?
Razumijevanje procesa rađanja, znanje o tome što možemo očekivati i što se u datom trenutku zbiva daje nam “prividan” osjećaj kontrole i umiruje.
Rad na strahu, suočavanje i otpuštanje strahova donosi mir, olakšanje i posve novo iskustvo trudnoće.
Tehnike koje HypnoBirthing koristi su konkretni alati koji nam već i tijekom trudnoće, a osobito na samom porodu pomažu održati fizičku opuštenost, mentalnu isključenost i emocionalni mir.
Koju ulogu u hypnobirthingu ima partner i koliko je njihova uključenost važna?
Uloga partnera na porodu je važna i snažna. Samim sudjelovanjem, bez da išta čini konkretno – svojim prisustvom partner čini već jako puno. Aktivna uključenost partnera nije presudna, ali je dobrodošla.
Od partnera se ne očekuje da bude učitelj tehnika disanja ili preuzme odgovornost da on vodi opuštanje ženi; ALI ako je dobro informiran, zna što se zbiva, što je ženi važno i još bitnije koja je njegova uloga u cijelom procesu unijet će potreban mir i sigurnost, biti divna podrška cijelom iskustvu.

Možete li nam dati primjer tehnika koje trudnice uče tijekom tečaja?
Unutar HypnoBirthinga usvojit ćemo: tehnike disanja (koje su zaista vrijedan resurs ne samo za trudnoću i porod već i kasnije za majčinstvo- za život), vođenu meditaciju, afirmacije i vizualizaciju.
Koliko ranije u trudnoći je idealno započeti s hypnobirthing pripremom?
Neko idealno vrijeme pohađanja HypnoBirthing pripreme je sredina trudnoće, iz nekoliko razloga- sama priprema traje 4 tjedna, tijekom koje će trudnica dobit baš jako puno informacija, različitih tehnika i super je da po proteku ostane još dovoljno vremena da se sve prikupljene informacije slegnu, trudnica osjeti i odluči što je za nju najbolja opcija, naučene tehnike za ublažavanje porođajne boli stave u praksu i bez panike ostane dovoljno vremena za sve u miru polako pripremiti.
Imali smo trudnice koje su se odmah po završetku prvog tromjesečja pridružile pripremi, jer su imale želju što prije prikupiti informacije i osjećati se spremno; i trudnice koje su dugo kroz trudnoću npr. radile pa bi se pridružile na samom kraju trudnoće, neposredno pred porod.
Osobno bih birala sredinu trudnoće.

Kakve povratne informacije dobivate od žena koje su prošle tečaj? Ima li neka priča koja vas je posebno dirnula?
Priče koje nam se povratno vraćaju kao porođajna iskustva su zaista moćne i snažne priče koje čuvamo s jako puno poštovanja i nježnosti.
Bilo bi jako nezahvalno izdvojiti bilo koju priču, svako je iskustvo posebno i autentično, predivno u svojoj različitosti i najposebnije za ženu koja ga je doživjela. Dosta iskustava možete pronaći na linku pa neka ona pričaju za sebe.
Koliko je metoda efikasna u slučaju kada okolnosti poroda nisu idealne (npr. hitan carski rez, medicinske intervencije itd.)?
HypnoBirthing metoda priprema ženu na realno iskustvo poroda. Znamo da tijek i dinamiku poroda ni na koji način ne možemo kontrolirati; ono što jedino možemo u ovako nekontroliranim uvjetima jest kontrolirati kako se mi nosimo sa svime što dolazi. Ovom metodom učimo kako sebe održavati u „najboljem mogućem stanju“ i kada su okolnosti izazovne, neplanirane, iznenadne – da zadržimo svoj mir i podržimo dolazak novog života na svijet.
Imamo predivne priče poroda koji je dovršen neplaniranim carskim rezom, medicinski interveniranih vaginalnih poroda, planiranih carskih rezova kroz koje su žene prošle u miru, opuštene, svjesne.

Kakva je suradnja s medicinskim osobljem (ginekolozima, babicama i rodilištima)? Ima li razumijevanja i prostora za ovakav pristup?
Ova metoda ne zahtijeva angažman osoblja u rodilištu, posebnu infrastrukturu ili neke dodatne uvjete. Žena ju može prakticirati gdje god da se nalazi, čak da okolina niti ne primjećuje da nešto posebno čini.
Ono što se u rodilištu zna dogoditi jest da osoblje upita trudnica kako uspijeva biti tako opuštena, bez panike, zar ju ne boli… i tada ona spomene da koristi HypnoBirthing tehnike.
Sam naziv je osoblju poznat, dok detalji same tehnike i ne baš. Osoblje je otvoreno da se žena opušta i nosi s porodom metodom koja za nju funkcionira, dapače!

Razgovor s mamom koja je prošla porod uz Hypnobirthing metodu
Nakon razgovora s Kristinom Vidaković o filozofiji ZIVIA centra i Hypnobirthingu, donosimo i osobno iskustvo jedne mame koja je prošla njihovu pripremu za porod. Mama Amela Pašalić otkriva nam kako joj je priprema pomogla da rodi smireno, svjesno i s punim povjerenjem u vlastito tijelo. Njena priča najbolji je dokaz da je porod bez straha zaista moguć.
Možete li nam ukratko ispričati svoju priču – kako ste saznali za hypnobirthing i što vas je privuklo da se uključite u edukaciju u ZIVIA-i?
Znala sam za pozitivna iskustva s hypnobirthing pripremama za porod iz ZIVIA centra i htjela sam se na sve dostupne načine educirati i pripremiti za porod. Nekako sam razmišljala da se i za dosta manje stvari u životu pripremamo, poput ispita u školi ili prezentacije na poslu, pa mi je bilo logično da se i za porod treba pripremiti.
Kakve su bile vaše prve emocije i očekivanja kada ste razmišljali o porodu prije nego što ste se uključili u program?
Prvo se javio strah jer zapravo uopće nisam znala što me čeka ni tijekom trudnoće, ni za vrijeme poroda, pogotovo jer uvijek slušamo negativna iskustva.

Kako je porod izgledao u stvarnosti? Jeste li koristili hypnobirthing tehnike i kako su vam pomogle? Je li vam hypnobirthing pomogao da se osjećate smirenije i povezanije sa sobom i bebom tijekom poroda?
Ja sam se za oba svoja poroda pripremala baš štreberski, najintenzivnije zadnjih par mjeseci prije termina. Ono što je meni trebalo je da se skroz povučem u svoj mir da u potpunosti mogu čuti samu sebe.
Hypobirthing je bio okosnica svega što sam radila, od meditacija i vizualiziranja poroda, prenatal vježbanja, čitanja na temu trudnoće i poroda, akupunkture, odlaska osteopatu, svakodnevnih šetnji i razgovora sama sa sobom, s mužem i prijateljicama.
Oba poroda su mi bila predivna i osnažujuća iskustva. Za oba sam trudove i pripremnu fazu prošla sama uz muža i Kristinu iz ZIVIE na speed dialu, došla u bolnicu na sam kraj i rodila za manje od pola sata bez intervencija. Sve potrebne intervencije su napravili hormoni i tijelo koje kad mu vjerujemo i kad ga slušamo sve samo zna. I naravno “glava” koja u tom trenutku nije previše razmišljala nego sam intuiciji dopustila da preuzme kormilo.

Ako je i partner bio uključen, koja je bila njegova uloga i je li i on prošao dio edukacije?
Podrška muža je bila neprocjenjiva. Kad god bi mi se pojavio neki strah tijekom trudnoće, on bi me centrirao, znao je kad me treba pustiti da budem sama i za vrijeme poroda je s punim povjerenjem bio uz moje odluke. To je ono što je meni bilo potrebno da se osjećam sigurno i podržano.
Osjećate li da vam je hypnobirthing pomogao i nakon poroda, u babinju i u emocionalnom oporavku?
Meni se pokazalo da se nakon lijepog iskustva poroda kasnije nekako sve samo od sebe posloži. Brzo sam se oporavila i fizički i emocionalno, dojenje je odmah profunkcioniralo, a ja sam bez previše razmišljanja uplovila u novu ulogu. Naravno da je bilo hrpe strahova i nesigurnosti, ali su se brzo po putu rješavali.

Koja bi bila vaša poruka ženama koje možda osjećaju strah od poroda ili sumnjaju u vlastitu snagu?
Fokusirajte se maksimalno na sebe i pokušajte shvatiti što vam je potrebno za vaš mir. Kad uspijete doći do te točke sigurno će vam doći povjerenje u samu sebe. Organizirajte si sustav podrške kako vama odgovara. Ti si ta koja ćeš roditi i prolaziš kroz zahtjevno razdoblje i zato sve trebaš podrediti sebi.
Sve o ZIVIA Studiu i uslugama koje nude možete pronaći ovdje.
Foto: ZIVIA Centar, Pexels