Iva Biondić: Island –  idealna lokacija za jesenski produljeni vikend

Iva Biondić: Island – idealna
lokacija za jesenski produljeni vikend

Bucket list destinacija

Meni je Island godinama, ako ne i desetljećima, bio bucket list destinacija. Ali što sam starija to mi je veća tlaka putovati avionima s presjedanjima, trčati po aerodromskim pokretnim trakama ili ubijati vrijeme po lošim aerodromskim restoranima ili u shoppingu od dosade… Tako da sam jedva dočekala da zahvaljujući turističkoj agenciji Atlas mogu na produženi vikend na Island direktnim letom.

Ali onda nisam baš neki ljubitelj putovanja u agencijskim aranžmanima pa sam bila malo skeptična a to se pokazalo posve neosnovanim. Naime ispostavilo se da njihova ponuda zapravo omogućuje krojenje vrlo individualne islandske avanture – od toga da Atlas u svom aranžmanu nudi izbor nekoliko hotela do toga da ima vrlo bogatu i fleksibilnu ponudu izleta a i vrlo iskusne vodiče koji dobro poznaju otok pa su odličan izvor i korisnih informacija i kurioziteta.

Kako odabrati hotel?

Island je jedna od onih lokacija gdje je jedva vidiš svoju hotelsku sobu, a sve je vrlo čisto i uredno pa sam se, iz agencijske ponude, odlučila za hotel u samom centru uz obalu mora i to je bila odlična odluka jer su mi gotovo sve znamenitosti Reykjavika bile na 5-10 minuta hoda, a Sun Voyager, slavna skulptura vikinškog broda, jedna od najinstagramiranijih lokacija Reykjavika, ispred samog hotela.

Što (ne)jesti i (ne)piti na Islandu?

Moram priznati da je druga stvar oko koje sam bila skeptična u vezi Islanda – hrana i piće. Na internetu možete naći informacije o prilično neprivlačnim tipičnim primjerima islandske gastronomije poput fermentiranog morskog psa, ovčje glave, ovnovih ukiseljenih testisa ili rakije od lišaja. Bez obzira na otvorenost gastronomskom avanturizmu nisam probala niti jedan od navedenih specijaliteta osim rakije od lišaja (koju ne preporučam) ali probala sam neke druge koji su me oduševili – islandsku votku, hot dog od janjetine (nacionalni specijalitet), janjeće juhe, škampe u nečem poput ljute buzare od putra koja se služi s krumpirima….

Gdje jesti u Reykaviku i „na cesti“?

Mjesto na koje sam se u Reykjaviku vraćala nekoliko puta je Hlemmur neka vrsta paviljona sa štandovima s hranom gdje se može pojesti i eksperimentalna varijanta islandskih specijaliteta (SKÁL!) i odlična vijetnamska hrana kao i napolitanska pizza ili neki vegetarijanski specijalitet.

Jako sam izbirljiva po pitanju hrane i nisam baš tip koji u restoranima na benzinskim pumpama može naći nešto za pojesti ali na Islandu na svakom odmorištu uz cestu ima odličnih juha, zapravo više variva, od janjetine koji su odlična okrjepa za blagu permanentnu promrznutost od kiše i vjetra.

Top 3 izleta koje ne treba propustiti:

„Južna avantura“ – plaža Reynisfjara, treća lokacija na ovoj turi, jedan je od najfascinantnijih pejzaža koje sam ikada u životu vidjela! Isto su očito mislili i oni koji su Eastwatch-by-the-Sea u sedmoj sezoni „Igre prijestolja“ smjestili na ovu plažu. Moram doduše priznati da nisam ni fan ni gledatelj istog serijala ali rečeno mi je da se i Skogafoss, jedan od najljepših islandskih slapova, pojavljuje u osmoj sezoni kad neka ekipa leti na zmajevima. I taj slap, meni najinteresantniji zbog duge koja se često pojavljuje u njegovom podnožju, jedno je od stajališta na ovoj turi.

Plava laguna – i treća stvar oko koje sam bila skeptična na ovom putovanju bila je da li ići ili ne na najmasovnije odredište na Islandu, geotermalno kupalište nevjerojatno plave boje gdje temperatura vode iznosi 37-38C. I tu skepsu sam uspješno prevladala i satima uživala u opuštajućem kupanju nakon kojeg vam koža bude kao bebina a zen osmjeh još satima poslije ne silazi s lica.

„Zlatni krug“ – i na ovoj turi zaustavlja se na nekim lokacijama koje se pojavljuju u „Igri prijestolja“ ali meni je ostala u sjećanju zbog, što bi se reklo „dah-oduzimajućeg“, Gullfoss-a, još jednog TV slavnog slapa, ovog iz serije „Vikinzi“.

I pet bitnih stvari; da vas ne iznenadi…

Topla voda smrdi po sumporu. Jako smrdi po sumporu. Nakon tuširanja cijela kupaona i hotelska soba snažno smrde na trula jaja. Rečeno nam je da ćemo se naviknuti na to. Nismo se naviknuli ni nakon petog dana ali nije ni bitno jer kratko luftanje sobe sredi situaciju. A pozitivna strana stvari je da je voda na Islandu toliko dobra da vam je koža već nakon par dana osjetno mekša.

Sve je stvarno jako skupo. A onda opet nemate baš na što puno trošiti novac osim na hranu, piće i suvenire. I topliju i/ili vodootpornu odjeću i obuću ako se niste dobro pripremili za put. Ujedno sve to što puno košta je i jako kvalitetno pa nije loša investicija.

U jednom danu se obično promijene četiri godišnja doba. Nema potrebe unedogled istraživati u kojem mjesecu ima najmanje kiše i najviše sunca. Gotovo svaki dan i sija sunce i pada kiša i potrebno je biti slojevito odjeven.

Apropos odijevanja na Islandu nije dovoljno imati kabanicu ili vodootpornu jaknu već i potpuno vodootporne cipele pa čak i kabanica-hlače jer ako hoćete ući iza vodopada a niste potpuno zaštićeni vodootpornim materijalom smočit ćete se u sekundi.

Ako hoćete vidjeti prirodne ljepote Islanda morat ćete puno hodati po divljim terenima, penjati se brojnim stepenicama (do vrha slapa Skogafoss ima više od 400 stepenica), uzbrdicama, hodati po stijenama i nepreglednim crnim plažama… Ali to je i jedan od najvećih gušteva na Islandu uz to da imaš osjećaj da si permanentno na nekoj terapiji čistim kisikom jer zrak kao da je hrskav od čistoće i svježine.


Foto: Shutterstock / Atlas, Iva Biondić

Učitati još
Zatvori