Kako se hraniti zdravije uz ‘superhranu’ za svaki džep

Kako se hraniti zdravije uz
‘superhranu’ za svaki džep

U posljednjih nekoliko desetljeća industrija zdrave prehrane doživjela je veliku popularnost. S obzirom na današnji stil života, sve glasniji naglasak stavlja se na zdravlje i brigu o sebi. U istočnjačkim kulturama davno je skovana izreka: hrana je lijek. Da je tome zaista tako potvrđuje činjenica da se sve više ljudi okreće zdravoj prehrani kao sredstvu liječenja mnogih bolesti i simptoma umjesto tradicionalnih lijekova.  Superhrana je unazad nekoliko godina preplavila police dućana organske hrane i zadobila brojne sljedbenike zdravog načina života. Na Instagramu ste sigurno vidjeli divne fotografije i recepte šarenih zdjelica za doručak. Živjeti dobro znači hraniti se kvalitetno, a zabluda je da je to nedostižno ako ste ‘na budžetu’.  Živjeti wellness stilom života mora biti održivo, a to znači da treba biti dostupno za svaki džep. Popularna superhrana ima svoje alternative, a kako se hraniti zdravije i pritom ne bankrotirati pročitajte u nastavku.

Superskupa superhrana?

Sigurno ste čuli za neke od sljedećih namirnica: goji i acai bobice, maca prah, chia sjemenke, spirulina i slično. Superhrana je nutritivno bogata, a količine vitamina i minerala koje sadrži gotovo je nemoguće unijeti razumnom konzumacijom voća i povrća. Istina je da u specijaliziranim dućanima mali paketići dosežu vrtoglave cijene stoga si ih svatko ne može priuštiti. Zahvaljujući društvenim mrežama, potražnja superhrane raste iz dana u dan. Uglavnom su to namirnice koje dolaze iz tropskih krajeva i u naše krajeve se uvoze iz dalekih zemalja stoga ne čudi cijena koja krasi malena pakiranja.

Baš kao i kod svakog novog trenda tako i ovdje postoje oprečna mišljenja oko vjerodostojnosti i opravdanosti konzumacije superhrane. Pripremite savršeni ‘breakfast bowl’, ručak i večeru uz superhranu koju već sigurno imate kod kuće. Smanjena konzumacija mesa i životinjskih proizvoda dokazano poboljšava cjelokupno zdravlje. Neka se vaš jelovnik temelji na voću i povrću uz umjerenu konzumaciju namirnica životinjskog porijekla. Raznolika i uravnotežena prehrana te izbor namirnica razlikuju se kod svakoga individualno, stoga je važno slušati svoje tijelo i jesti intuitivno u skladu s vlastitim ritmom.

Uvijek birajte sezonski

Jedna od najvećih zabluda jest da je superhrana određena namirnica bogata raznim nutrijentima te da će nam konzumacija iste osigurati optimalno zdravlje. Raznolikost namirnica na tanjuru cjelokupno se može nazvati superhranom, jer nam svaka od njih poklanja komadić zdravlja. Skupa superhrana toliko se popularizirala da je bacila sjenu na namirnice koje su nam svakodnevno dostupne po vrtoglavo nižim cijenama. Razne bobice konzumiraju se više od jabuka i naranča koje su prave vitaminsko nutritivne bombe za organizam.

Savršena zamjena za zeleni prah poput mache i spiruline su sve vrste lisnatog zelenog povrća. Quinoa je za velike obitelji skupa investicija, ali ima zdravu alternativu po mnogo pristupačnijoj cijeni. Riža, ječam, heljda i proso superhrana je koja se koristi od davnina, a danas je nepravedno zapostavljena. Pakirana superhrana prešla je mnoge kilometre kako bi došla do naših stolova, zašto ne bismo kupovali ono što nam je u blizini dostupno? Zamijenite pakiranja s etiketama superhrane i birajte sezonske namirnice iz domaćeg i organskog uzgoja.

Alternativne namirnice za svaki džep

Brokula – bogata kalcijem i vlaknima

Batat – beta karoten, proteini

Bučine sjemenke – aminokiseline, bitamin E

Cikla – vitamin B12, željezo, brom

Datulje – bakar, mangan

Grašak – vitamin A, fosfor

Heljda – vitamini B2 i B3, cink,

Kelj – bogat vitaminima A, K i C

Kiwi – kalij, magnezij

Leća – proteini, fosfor

Limun – vitamin C, kalij

Lan – selen, kalcij

Orašasti plodovi – cink, željezo, nezasićene masnoće

Peršin – Kalcij, bakar

Sardine – Proteini, omega 3

Slanutak – vitamin A, fosfor

Šipak – antioksidansi, vitamin C

Špinat – folna kiselina, željezo

Zob – vlakna, proteini

Foto: Instagram

Učitati još
Zatvori