#allaboutchange: Kako se bonton razlikuje od kulture do kulture?
#allaboutchange: Kako se bonton razlikuje od kulture do kulture?

#allaboutchange: Kako se bonton
razlikuje od kulture do kulture?

Koliko je ljudi na svijetu toliko je i običaja. Ipak razvojem društva i civilizacije grupirali smo se i ovisno o podneblju, povijesti, kulturi i jeziku stvorili neke obrasce ponašanja koji su karakteristični za određenu populaciju. Sve utječe na ponašanje društva i pojedinca. Ono je određeno brojnim vanjskim i unutarnjim faktorima i zato ne može nikako biti unificirano. Naravno, neki zakoni, poput etičkih načela mogu biti okosnica i nit vodilja svim narodima i kulturama, no društvene norme i ponašanja svakako će se razlikovati. Možemo li zato onda o bontonu govoriti kao o univerzalnom? Nikako. Upravo zbog toga ga je zanimljivo i proučavati te tako upoznavati društvo, ali i ljudsku vrstu općenito. 

Bontoni kao vertikala komunikacije 

Bontoni nas uče kako se treba ponašati, izražavati, izgledati, komunicirati, gestikulirati i dr. u gotovo svakoj situaciji. Bonton najstrože osuđuje vrijeđanje, psovanje i fizičko obračunavanje. Postoje i specijalizirani bontoni čiji je sadržaj usmjeren na pojedinu situaciju, npr. Bonton u restoranu ili Bonton u kazalištu. Međutim, pravila ponašanja nisu u svim regijama svijeta ista, stoga nisu ni svi bontoni isti. Osobe koje ne poznaju bonton, ili ga se ne pridržavaju, nisu prihvaćene u svim društvima te se smatraju nepristojnima i loše odgojenima. Od zemlje do zemlje oni se razlikuju, a često unutar jedne zemlje ili jednoga društva mogu biti itekako drugačiji. Ponekad toliko drugačiji da mogu dovesti i do raznih neugodnih situacija.

bonton-kultura1

Bonton od kulture do kulture

Kada govorimo o osobnom prostoru on je često tema rasprava jer se razlikuje u brojnim kulturama. Čak se razlikuje i u zemljama na istoku i zapadu. Primjerice u Americi je pristojno poštivati osobni prostor dok je u Koreji to ipak mnogo ležernije. No neke istočne zemlje poput Japana rigoroznije su i od Amerike ili sjevernoeuropskih zemalja kada govorimo o ulasku u osobni prostor. Sve to određeno je tradicijom, kulturom, folklorom i povijesnim činjenicama, a uvijek je važno i poželjno ako putujete u te zemlje proučiti što je kod njih pristojno. Također mnogo se govori i o kontaktu očima u nekim dijelovima svijeta gledati nekoga u oči potpuno je nepristojno dok je drugdje to odraz samopouzdanja i moći. Mnogo je tu i neverbalne komunikacije i govora tijela, a posebno se mora pripaziti ako su neke stvari posebno uvredljive. Drugi pak par rukava su pravila ponašanja u određenim zemljama u kojima vlada šerijatski zakon. 

When in Rome…

U većinom muslimanskim zemljama često može doći do nesuglasica kada se krenu spajati pravila ponašanja zapadnog svijeta i primjerice šerijatskih zakona. Kada putujete u takve zemlje iznimno je važno proučiti kakva su pravila ponašanja u javnom prostoru jer bi ste negdje mogli biti kažnjeni i ozbiljnom novčanom svotom. Gdje se konzumiraju alkohol i cigarete, kako žene trebaju biti odjevene, tko s kim smije sjediti u restoranu, smiju li se muškarac i žena držati za ruke, tko prvi govori, tko odlučuje… Sve su to neka pitanja koja mogu biti nevjerojatna jednoj kulturi, a drugoj potpuno normalna. Nekako je optimalan savjet da kada dolazite kao gost u neku zemlju ili kod nekoga doma tko njeguje potpuno drugačija pravila ponašanja da se prilagodite kako biste odali poštovanje i u krajnju ruku ne ispali bezobrazni. 

*Sadržaj članka nastao je u suradnji s našim partnerima. Za više informacija, pogledajte naše Uvjete korištenja.

Foto: Unsplash

Učitati još
Zatvori