Sve što biste trebali znati o majčinstvu, a nitko vam nije rekao

Sve što biste trebali znati o
majčinstvu, a nitko vam nije rekao

Zahvaljujući brzini kojom informacije danas putuju, svaka buduća majka može biti sigurna da će već u prvom tromjesečju trudnoće znati više toga nego što je ikad planirala. No iako je izvora mnogo, još uvijek se ne priča dovoljno o svim aspektima majčinstva. Dijalog je tek počeo, a što više čitate o tuđim iskustvima i možebitno problemima (ili uspjesima!) to je opterećenje manje i osjećate se da niste sami.

Primiti svoje djetešce u ruke može biti istovremeno najljepša i apsolutno zastrašujuća stvar, ali ako barem u jednoj mjeri znate što vas čeka, moglo bi biti malo lakše.

Život će se okrenuti naglavačke

Znate da je beba najveća odgovornost i da ta odgovornost ne staje nakon godinu, pet, osamnaest, dvadeset pet. Svih ste informacija svjesni. U teoriji.

A porod sve mijenja i okreće naglavačke jer tu će sve odjednom postati itekako stvarno. Malo biće koje je prepušteno samo vama i za koje se morate pobrinuti, da bude sito, suho, sretno i voljeno. No to nije sve, jer će se sitnicu po sitnicu mijenjati baš sve u vašem životu. Počevši od vas samih, vašeg tijela i identiteta koji se neminovno mijenja, odnosa s partnerom koji se sada mora prilagoditi i pretvoriti u nešto sasvim novo, odnosa s prijateljima, pogotovo onima bez djece, odnosa s roditeljima i cijele obiteljske dinamike.

Mijenjaju se vaši rituali, svaki dan i cijela budućnost. Više ništa nije isto. I koliko je prekrasno, toliko je i zastrašujuće, potencirano hormonalnim promjenama koje dodatno utječu na vaše viđenje svijeta. Jedan sasvim novi život koji ste priželjkivali, ali koji sada ima dimenziju kakvu do sada nikad niste iskusili.

Emocije pod utjecajem hormona divljaju

Zbog svega gore navedenog ne iznenađuje da se mnoge novopečene majke ne znaju nositi sa svojim emocijama. Fizičke i psihičke promjene ostavit će trag na svakome, no neke će žene biti podložnije postporođajnim stanjima, depresiji i anksioznosti, a da u prvi mah toga neće biti ni svjesne.

Postporođajna depresija i postporođajna anksioznost nisu mala stvar i s njima se treba stručno pozabaviti. Priznati prvo sebi, a zatim i drugima, da nešto ne štima, možda je jedna od težih stvari koju ćete morati napraviti, ali ako potražite pomoć, to će se brže problem barem početi rješavati.

Dojenje nije baš najlakša stvar na svijetu

Odluka o načinu hranjenja djeteta važna je u životu svakog roditelja, a kad se uzme u obzir da majčino mlijeko predstavlja najbolji početak, pomažući djetetu u zdravom razvoju, razumljivo je da i Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje majkama da dijete isključivo doje dok ne navrši šest mjeseci.

No mnoge mlade majke se nakon porođaja susretnu s problemima oko dojenja svog djeteta. Brojnim ženama u počecima potrebna pomoć i podrška partnera, obitelji i prijatelja. Jer dojenje nije uvijek lagano, i brojne su majke koje ističu da se o izazovima u dojenju ne govori dovoljno. Tvrde i bolne kvrge u grudima, koje često dovode do upale dojke, odnosno mastitisa praćenog povišenom tjelesnom temperaturom i općom slabosti u tijelu, zatim upaljene i ispucale bradavice, infekcije i slični problemi uvelike mogu obeshrabriti žene u dojenju. Srećom, ovdje u pomoć priskaču i brojni proizvodi poput onih iz asortimana Philips Avent – ručna i električna izdajalica, posudica i vrećica za čuvanje mlijeka, jastučići za grudi, štitnici i krema za bradavice, nipplete za izvlačenje uvučenih bradavica i mnogi drugi – koji majkama olakšavaju proces dojenja i pomažu u ustrajnosti da dijete doje što više i duže.

Edukacija, podrška okoline, samopouzdanje, želja i upornost trebali bi odagnati i spriječiti početne tegobe oko dojenja te ga učiniti prekrasnim iskustvom za majku i dijete.

Svi imaju mišljenje i svi misle da znaju bolje

Dojenje je, primjerice, jedan od aspekata majčinstva oko kojeg se lome koplja, no definitivno nije jedino. Žene koje su se po prvi puta susrele s ulogom majke bit će sa svih strana bombardirane informacijama o tome što je najbolje za njihovo dijete i neće ih znati pravilno filtrirati. Zadnja stvar u tih par prvih osjetljivih mjeseci s kojom se majke žele susresti je neodobravanje, uvjetovanje i inzistiranje na stvarima koje ne mogu ili ne žele učiniti. Pa je stoga bitno oformiti dobar sistem podrške u obliku najužeg kruga obitelji i prijatelja, kojima vjerujete, koje ćete moći upitati za nepristran savjet i koji će uvijek biti tu za vas.

Beba se neće ponašati onako kako očekujete da se ponaša, vi se možda nećete ponašati onako kako ste mislili da hoćete, a zadnja stvar koja vam u tom trenu treba je da netko drugi govori što morate. Upoznajte ritam vaše bebe, upoznajte svoj novi ritam, povežite se s malenim bićem, uspostavite neke nove rituale i polako bi kockice trebale početi sjedati na svoje mjesto.

I druge mame dijele iste probleme

Možda je danas, uz svu dostupnost informacija i svo znanje na Internetu, najgore držati sve u sebi. Povežite se s drugim roditeljima, pričajte, iznesite sve što vas muči i sigurno ćete si olakšati barem jedan aspekt majčinstva za koji ste mislili da je nerješiv.

Biti mama je najljepši osjećaj na svijetu

I ništa se s njime ne može usporediti. A dok se taj trenutak ne dogodi, teško ga je i zamisliti.

Foto: Unsplash

Učitati još
Zatvori