Kako pravilno istisnuti prištić prema savjetima stručnjaka

Kako pravilno istisnuti prištić
prema savjetima stručnjaka

Svi volimo misliti da je baš naša rutina za njegu kože najbolja, no čak i one rutine od 10 koraka nisu uvijek imune na pojavu prištića. Kad dobijete prištić, možda si često pomislite: „Zašto baš ja?!“, no nema potrebe za tim jer doslovno svi dobiju prištić s vremena na vrijeme. Neki mogu biti bolni i tvrdi kao kamen, a drugi mogu biti crveni, upaljeni i izgledati kao da će se sami rasprsnuti svaki tren. No, pod uvjetom da znate točno što trebate učiniti, oni se ne bi trebali predugo zadržavati. Dermatolozi ističu da postoje dvije sveobuhvatne vrste prištića – upalni i neupalni. Neupalna mjesta uključuju i bijele i crne mitesere, a nastaju zbog nakupina sebuma, mrtvih stanica kože i bakterija. S druge strane, akne i velike pustule nalik cisti uzrokovane su upalom. One su obično crvene, puno dublje i bolnije te ih je teško liječiti. U nastavku doznajte u čemu je tajna i kako izgleda pravilno istiskivanje prištića kod kuće.

Prvi korak je čišćenje lica

Čini se očitim, znamo, ali čišćenje je prvi i najvažniji korak ne samo za sprječavanje prištića već i za to da, kad se jednom pojave, budu manji. Stručnjaci upozoravaju da je ključna stvar to da ne upotrebljavate pregrube proizvode. Kad je riječ o čišćenju, najbolje je pojednostaviti stvari. Znamo da su sastojci poput salicilne kiseline protuupalni i antibakterijski, ali kad se bavite jednim prištićem, imajte na umu da ne želite narušiti ravnotežu ostatka kože. Zato potražite sredstvo za čišćenje lica koje neće vašu kožu ostaviti suhom. Potražite gel formule kojima je cilj održati ravnotežu kože pod kontrolom. Stručnjaci preporučuju nježno gel sredstvo za čišćenje na bazi enzima. Ne samo da nježno čiste kožu otapanjem mrtvih stanica i prljavštine, enzimi zapravo pomažu ubrzati proces zacjeljivanja bilo kojeg aktivnog prištića.

REN Clean Skincare Rosa Centifolia Cleansing Gel
Mario Badescu Enzyme Cleansing Gel

Na red dolazi istiskivanje prištića

Iako će vam većina stručnjaka reći da nikada ne istiskujete prištić, istina je da je to ponekad sasvim u redu. Ključ je, upozoravaju stručnjaci, u tome da znate prepoznati s kojim se prištića možete boriti, a koje je bolje ostaviti na miru. Možete istiskivati samo one prištiće koji su bijeli i ako su dovoljno ‘labavi’ da ne morate primjenjivati previše sile. Koristite toplinu, paru i vrlo nježni pritisak vrhovima prstiju ili vrhovima dviju pamučnih blazinica. Nikako nemojte koristiti nokte. Pritisnite prištić sa svih strana da izvučete sve iz njega. Nakon toga, vrlo je važno to područje dezinficirati proizvodom koji sadrži salicilnu kiselinu kako biste izbjegli širenje bakterija.

Dermalogica AGE bright spot fader

Njega lica uz pomoć maske

Pronalazak prave formule njegujuće maske za lice može dramatično poboljšati izgled vaše kože. Kad se radi o prištićima, upotreba maske za dubinsko čišćenje lica zaista može pomoći u izvlačenju nečistoća, a k tome vašim porama pruža dubinsko čišćenje. Iako neke maske za pročišćavanje mogu i isušivati kožu, važno je imati na umu da prilikom upotrebe, masku ne morate nanositi na cijelo lice. Koristite masku za dubinsko čišćenje lica samo jednom tjedno i to na područjima koja su podložna prištićima. Potražite sastojke poput kaolinske gline i sumpora. Oni pomažu održati pore čistima i smanjuju nastanak prištića.

Fresh Umbrian Clay Purifying Mask
Kiehl’s Rare Earth Deep Pore Cleansing Mask

Hidratacija kože je neizbježni, završni korak

Nanošenje hidratantnog proizvoda na kožu lica moglo bi se činiti kontraintuitivnim kad imate prištić, ali održavanje kože sretnom zaista je važno ako želite da vam prištići zarastu. Trebate pronaći hidratantni proizvod sa sastojcima koji neće pogoršati problem. Stručnjaci preporučuju odabir sastojaka poput hijaluronske kiseline. Ona će pomoći uravnotežiti i hidratizirati kožu kako bi se spriječilo da koža proizvodi pretjeranu količinu sebuma. Ako želite istodobno hidratizirati kožu i riješiti problem prištića, u svoju skincare rutinu uključite salicilnu kiselinu koja djeluje na smanjenje crvenila. Ona je protuupalna je i može brzo prodrijeti u pore kako bi smanjila otekline i bakterije. Uz to, ona radi nježni piling na površini kože kako bi se ubrzao proces zacjeljivanja.

Clinique Moisture Surge 72-Hour Gel Cream

Foto: Instagram, Cult Beauty, Kiehl’s, Look Fantastic, Beauty Bay, Feel Unique, Notino

Učitati još
Zatvori