Astaksantin – moćni prijatelj kože koja se izlaže suncu

Astaksantin – moćni prijatelj
kože koja se izlaže suncu

Sunčani i topli ljetni dani sve su nam bliže stoga svoju kožu trebamo na vrijeme pripremiti za izlaganje suncu te joj pružiti adekvatnu i kvalitetnu zaštitu iznutra.

Razne kreme, losioni i ulja sa zaštitnim faktorom površinski njeguju i čuvaju kožu, ali za potpuno očuvanje i blistav izgled naše kože bitno je tijelo i kožu nahraniti iznutra. Sigurno se pitate kako to postići? Odgovor leži u astaksantinu – moćnom karotenoidu.

Za početak, o izloženosti kože UV zračenju

Tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci prirodno je da više vremena boravimo na otvorenom te je naša koža više izložena ultraljubičastom (UV) zračenju. Važno je znati da intenzitet UV zračenja ovisi o dobu dana i godišnjem dobu pa je tako on najjači između 10 i 16 sati tijekom proljetnih i ljetnih mjeseci1. Bilo da se radi o sportskim aktivnostima na otvorenom, šetnji ili sunčanju, naša su koža i potkožno tkivo pod direktnim utjecajem UV zračenja koje ubrzava stvaranje pigmenta u koži, a time utječe i na tamnjenje kože. Također, UV zračenje djeluje i na sintezu vitamina D u tijelu.

Kod osoba koje jako dugo svoju kožu izlažu suncu (poljoprivrednici, radnici na gradilištima i slična zanimanja) postupno, u najvećem broju slučajeva, dolazi do otvrdnjavanja kože, njezinog ubrzanog starenja i različitih bolesti, uključujući i rak kože, a istraživanja pokazuju i sve veću povezanost očnog melanoma s izloženošću UV zračenju (1).

Pretjerano izlaganje suncu i UV zračenje stvaraju slobodne radikale…

…a slobodni radikali su nestabilne molekule koje mogu nanijeti veliku štetu zdravim stanicama, remeteći građu stanice te uništavajući njezinu genetsku strukturu.

Zato je bitno svakodnevno unositi dovoljne količine antioksidansa u organizam, a nekada se to prehranom jednostavno ne uspijeva u potpunosti ostvariti.

Upoznajmo astaksantin!

Astaksantin je jedan od najjačih antioksidansa na svijetu koji pripada skupini karotenoida, molekula koje u prirodi nastaju u biljkama i mikroalgama te im daju karakterističnu crvenkastu/žutu/narančastu boju. Zbog svoje karakteristične, intenzivne crvene boje astaksantin je zaslužan za atraktivnu boju rakova, lososa i flaminga. Do sada je najbolji otkriveni prirodni izvor astaksantina mikroalga Haematococcus pluvialis.

Kako nam astaksantin pomaže u zaštiti i očuvanju kože?

Osobe svijetle puti, kao i osobe svijetlih očiju, genetski imaju veću predispoziciju za dobivanje opeklina od sunca pa njihova koža može biti jako oštećena pri izlaganju suncu. Kako bi se takva oštećenja prevenirala, bitno je koristiti antioksidans astaksantin, karotenoid koji koži omogućava bržu adaptaciju na UV zračenje.

Astaksantin utječe na ljepotu i glow kože štiteći ju od štetnog djelovanja UV zraka, smanjuje i sprječava nastajanje hiperpigmentacija te poboljšava elastičnost i vlažnost kože (2). Iako astaksantin nalazimo u nekoj hrani (alge, losos, račić kril, jastog i sl.), kroz svakodnevnu prehranu ga ne možemo unijeti dovoljno, stoga je preporuka brojnih zdravstvenih autoriteta – koristiti astaksantin u obliku dodatka prehrani, ali iz prirodnog izvora. Naime, prirodni astaksantin pokazuje višestruko veći antioksidacijski potencijal i stabilnost u odnosu na njegovu sintetsku formu.

Ciljani nutrijenti za kožu

Dodatak prehrani Almagea® SUNLOVE SKIN+ sadrži astaksantin koji, uz ostale sastojke u proizvodu, vašem tijelu pruža antioksidacijsko djelovanje te zaštitu stanica od štetnog utjecaja slobodnih radikala. U samo jednoj kapsuli nalaze se astaksantin, vitamin E, selen, koenzim Q10 i lutein koji sinergijski djeluju s visokovrijednim biljnim uljima boreča, argana i uljem ploda uljane palme u svrhu očuvanja zdravlja cijelog organizma.

  1. American Cancer Society medical information (2019), https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/uv-radiation.html (ovo nije znanstveni rad pa mislim da je OK da se ovako navodi)
  2. Tominaga, K., Hongo, N., Kataro, M., Yamashita, E. (2012) Cosmetic benefits of astaxanthin on humans subjects. Acta Biochim. Pol. 59, 43-47.

Foto: Almagea

Učitati još
Zatvori