Pitali smo profesionalce kako do savršenih fotografija

Pitali smo profesionalce kako do
savršenih fotografija

Fotografkinja

U novom dobu u kojem živimo nikad nije bilo jednostavnije baviti se nekim svojim hobijima i usavršavati ih do te mjere da postanete profesionalac. Kada se radi o fotografiranju većina nas konstantno je okružena kamerama – prvenstveno u mobitelu i na laptopu. Nikad nije bilo lakše snimiti fotografiju i podijeliti je sa svijetom. To se naravno vidi i na društvenim mrežama. No ono što čini razliku između fotografa amatera i profesionalca, osim znanja definitivno je oprema. Vrhunsko znanje bazirano na praktičnom radu u modernom foto studiju možeš potražiti na United POP akademiji, najvećem art kampusu takve vrste u regiji s čijim smo vas osnivačem Marinom Gospićem već upoznali. U njihovim programima obrazovanja, među ostalim možete pronaći i onaj za fotografiju. No, biranje opreme puno je zahtjevniji zadatak. Pitali smo profesionalce iz United POP akademije kako do savršenih fotografija i dobili smo jednostavan vodič za kupnju prvog fotoaparata.

United POP

Kako odabrati pravi fotoaparat

Kupnja fotoaparata definitivno je prvi korak ka ozbiljnom bavljenju fotografijom. Bilo da krećete iz hobija ili fotografiji želite pristupiti profesionalno, krenite od osnova. Za razliku od prije 20 godina, digitalni fotoaparati, objektivi i pristupačnost istih postali su element naše svakodnevice. Izbora je mnogo, a uz znanje koje možeš steći na vrhunskim edukacijama poput one na United POP akademiji bitno je odabrati ispravno „oruđe” kojim ćeš napraviti svoje prve korake. Na tržištu postoji bezbroj dobrih opcija, no nije lako kupiti fotoaparat koji će biti baš za tebe. Ovaj vodič u tome će ti pomoći.

United POP

Kako funkcionira kamera?

Sve kamere generalno funkcioniraju na isti način. Fotografija je u suštini „karta svjetlosti” a kada fotografiraš prijatelje ili ulice svoga grada, ono što zapravo bilježiš je svjetlost koja se odbija od njih. Nekada se svjetlost koja se puštala kroz objektiv kamere zabilježavala na filmu, a danas su staromodni film zamijenili osjetljivi elektronski senzori digitalnih fotoaparata.

fotograf unsplash

Svijetlo igra glavnu ulogu

Kroz manipulaciju svjetla, bilo u vidu količine svjetla kojoj dozvoljavamo da prođe kroz leću (otvor blende tj. aperture te brzina okidača tj. shutter speed) ili osjetljivosti digitalnog senzora (ISO), kontroliraš kako će fotografija na kraju izgledati. Svjetlo igra glavnu ulogu, a prva stvar koji moraš znati da je kupovina prvog fotoaparata zapravo igra kompromisa. Ako na primjer želiš najveću moguću kvalitetu, često će ti trebati oprema koja nije portabilna. Ako ti je pak važno da sa svojim fotoaparatom možeš i šetati bilo kada i bilo gdje, onda moraš prihvatiti da neke ideje nećeš moći sprovesti u djelo.

United POP

Mirrorless ili DSLR kamera?

DSLR kamere su rasprostranjenije te su česta pojava u svijetu digitalne fotografije, no u zadnje vrijeme u popularnosti sustižu ih takozvane „Mirrorless” tj. kamere bez ogledala.

  • Mirrorless fotoaparati su kompaktni i lagani jer su ogledalo i sustav prizmi prisutan u DSLR fotoaparatima potpuno eliminirani pri čemu se štedi na prostoru i težini. Za razliku od DSLR fotoaparata, svijetlo kroz objektiv pada im direktno na senzor i prikazuje se na stražnjem zaslonu, a autofokus je precizniji i pokriva gotovo cijeli kadar.
  • DSLR kamere su pak „standard” u svijetu profesionalne fotografije. Iako su teže i imaju manju „portabilnost”, ove kamere imaju puno brži autofokus, bolji vijek trajanja baterije te pregršt leća koje uvijek možeš mijenjati, ovisno o prilici i tipu fotografije koji te zanima. Primjera radi, profesionalni predavači na United POP akademiji u predavanjima i praktičnom radu sa studentima fotografije koriste Cannon DSLR fotoaparate.
Fotoaparati

Veličina senzora – full-frame ili crop (APS-C) frame?

Veći senzor znači i kvalitetniju fotografiju. Naravno radi se o generalizaciji, ali se temelji na jednostavnoj logici – što je veća fotosenzitivna površina, do nje dopire više svjetla. To nikako ne znači da je full-frame fotoaparat nužan kako bi se napravila dobra fotografija. Full-frame senzori, koji se baziraju na 35mm filmu, često biraju profesionalci ali činjenica je da isti znatno podiže cijenu fotoaparata. Početnicima je vrlo teško opravdati trošak kupnje full-frame aparata i opreme zato što vrlo slične rezultate može dobiti za bitno manje novca s APS-C fotoaparatom. Stvar je kompromisa. Zaključak koji se nameće je da ako početnik pazi na omjer cijene i kvalitete, ne želi pretežak fotoaparat i objektiv te želi izdvojiti manje za dodatnu opremu – full-frame fotoaparat ipak neće biti izbor kod prve kupnje.

Megapikseli nisu toliko važni za početnike

Jednostavno gledano, jedan megapiksel sadrži milijun piksela. Kad se stvari stave u perspektivu, početniku je zaista nebitna informacija da njegova kamera ima mogućnost naslikati deset milijuna piksela. Na primjer, fotografija od tri megapiksela dovoljna je za kvalitetan print klasične 10 x 15 cm fotografije koje mnogi od nas imaju u okvirima u našim domovima. Većina današnjih fotografija, pogotovo kod početnika, završava na digitalnim ekranima, a ne na osvijetljenim reklamnim panoima uz prometnice, što znači da će većinu potreba početnika sasvim zadovoljiti fotoaparat od 12 megapiksela.

fotoaparat oprema United POP

Znanje je ključ

I uz ovaj vodič za kupnju prvog fotoaparata, to nije najjednostavniji zadatak. Bitno je napomenuti da bez znanja i kontinuiranog učenja, ni najskupocjeniji fotoaparat neće napraviti dobru fotografiju. Većina fotoaparata dolazi s automatskim postavkama, te je potrebno izdvojiti vrijeme i naučiti sve o njegovim mogućnostima. Svaki početnik, prije nego što krene u akciju, trebao bi razumjeti osnovne koncepte i termine iz svijeta fotografije.

Fotografkinja

Ne znaš što je ISO? Riječ blenda ti ne znači ništa? Prije nego što se baciš u kupnju fotoaparata, bitno je da savladaš osnovne koncepte. Na samom internetu postoji mnogo informacija, no strukturirani pristup kojeg nude obrazovne institucije poput United POP Akademije znatno će ti olakšati savladavanje početnih prepreka. Program je kombinacija teorijskog znanja i praktičnog rada u fotografskom studiju na najvećem art kampusu u regiji i uz mentorstvo profesionalnih predavača poput Marka Miščevića i Gorana Berovića. Iza njih stoji više od desetljeća profesionalne fotografije. Na United POP Akademiji svaki početnik i entuzijast za fotografiranjem produbit će svoje znanje i pobliže se upoznati s različitim vrstama fotoaparata i objektiva.

Foto: Unsplash, PR

Učitati još
Zatvori