Kultni filmovi i odlični koncerti obilježit će tjedan pred nama

Kultni filmovi i odlični koncerti
obilježit će tjedan pred nama

Plan D 2017

Još danas možete u Hali V Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Zagrebu pogledati dvije odlične izložbe. Posjetitelji imaju priliku razgledati izložbu Za korisnike / Za ljude — Etički pogledi na dizajn u sklopu koje će biti predstavljeni radovi afirmiranih domaćih i inozemnih autora. Izložba će predstaviti projekte koji dizajn shvaćaju šire od pukog oblikovanja forme i neposrednih funkcija za korisnika, već na inovativan i etičan način promišljaju i oblikuju dizajn kao sustav, a koji se manifestira kao koncept, kritika, metodologija, inicijativa ili proizvod. Uz tematsku izložbu, tu je i Međunarodna izložba mladih autora koja okuplja selekciju radova pristiglih na festivalski natječaj.

Plan D

Plan D 2018

Plan D 2018

Osim izložbi, još stignete na konferencijski dio festivala jer u 18:30 sati počeinje OBIČNA KUKAVICA — Etika u dizajnu digitalnih proizvoda za djecu (Mihovil Vargović), dok vas u 19 sati čeka — RAZGOVOR O ETICI I DIZAJNU (Ivana Borovnjak, Damir Bralić, Marina Škrabalo (Solidarna), Nikola Radeljković (Numen / For Use), Veljko Žvan).

Žene na rubu živčanog sloma

Žene na rubu živčanog sloma

Kinolektira: Žene na rubu živčanog sloma

Večeras se u kinu Europa prikazuje kultni film Žene na rubu živčanog sloma, režisera Pedra Almodóvara, u sklopu programa Kinolektira. Film ‘Žene na rubu živčanog sloma’ popularnost duguje spoju komičnih nesporazuma i popularne farse, ekscentričnim i kompleksnim ženskim likovima te camp vizualnom stilu, po kojima je Almodóvar postao prepoznatljiv. Redatelj stvara vlastiti tip emancipirane, ali frustrirane žene koja vodi bitku ne samo s muškarcima, nego i s drugim ženama, vlastitim željama i iluzijama, a u slučaju Pepe i s medijima. Upravo ‘Žene na rubu živčanog sloma’ stječu mu atribut „ženskog redatelja“ čije uratke odlikuju svjesna estetizacija kiča i žanrovski eklekticizam (najčešće spaja komediju, melodramu i kriminalistički film), te trajne tematske preokupacije polusvijetom, ženskim likovima, promjenjivim spolnim identitetima i nekonvencionalnim seksualnim opredjeljenjima.

Žene na rubu živčanog sloma

Žene na rubu živčanog sloma

Kultna španjolska komedija nominirana je za Oscara za najbolji film na stranom jeziku, te je osvojila pet nacionalnih filmskih nagrada Goya. Europska filmska akademija proglasila ju je 1988. najboljim mladim europskim filmom, a Carmen Mauru najboljom europskom glumicom. Uz uvijek sjajnu ibersku filmsku divu u filmu se pojavljuje i Antonio Banderas (u ulozi Ivánova sina Carlosa), koji je upravo ovim filmom privukao pozornost međunarodne filmske scene. Uoči projekcije o filmu će pričati filmolog Nikica Gilić.

Žene na rubu živčanog sloma

Žene na rubu živčanog sloma

Žene na rubu živčanog sloma

Žene na rubu živčanog sloma

Berlinale Special – Zagreb, Rijeka, Split

Goethe-Institut Kroatien pokrenuo je filmski program Berlinale Special na kojem će predstaviti najnovije njemačke filmske naslove, od čega čak šest (hrvatskih) premijera. U selekciji ravnatelja Goethe-Instituta Matthiasa Müllera-Wieferiga, prikazat će se devet filmova prikazanih na ovogodišnjem, 68. Berlinskom filmskom festivalu, te filmove nagrađene Njemačkom filmskom nagradom.

Film kojim se otvara program, 3 dana u Quiberonu, u natjecateljskom je programu Berlinalea dobio čak sedam priznanja (zlatna LOLA za najbolju režiju, najbolju žensku glavnu ulogu i dr.). 3 dana u Quiberonu svojevrstan je hommage Romy Schneider, čija se 80. godišnjica rođenja slavi ovaj mjesec, a snimljen je prema ideji sjajne glumice Marie Bäumer, koja i glumi u filmu. Program zatvara Tiha revolucija, film koji je također premijerno prikazan u natjecateljskom programu 68. Berlinalea, a temelji se na autentičnoj priči iz Njemačke Demokratske Republike, gdje je sasvim nedužan prosvjed jednog učenika izazvao bizarne reakcije, čije je posljedice snosio cijeli razred.

babylon berlin 00001

Na programu u 19 sati uvrštena je selekcija filmskih prvijenaca i ostvarenja njemačkog autorskog kina. Među njima se nalaze jedan „prljav“, premda zapravo tragičan njemački triler Samo mi Bog može suditi, ali i niz obiteljskih, umjetničkih i ljubavnih priča iz različitih sredina, od grada do provincije, koje odražavaju njemačku stvarnost danas.

babylon berlin 00034

Dan prije premijere na njemačkoj javnoj televiziji ARD (30.9.) predstavlja se posebna poslastica – filmska serija Babilon Berlin (2017), koja među ostalima potpisuje i čuveni njemački redatelj (i predsjednik žirija 68. Berlinalea) Tom Tykwer. Ovaj svijetli primjer njemačke televizijske produkcije zaslužuje sve superlative: riječ je o najskupljoj i vjerojatno najkompliciranijoj koprodukciji privatne i javne televizije koja se temelji na kriminalističkom bestseleru Volkera Kutschera o Berlinu 1930-tih, i vrlo osebujnom europskom narativu u formatu televizijske serije.

Svi filmovi imaju hrvatske podnaslove. Cijena ulaznice je 20 kuna, za članove 10 kuna. Serija Babilon Berlinprikazuje se uz dvije pauze, nakon 3. i 6. epizode. Detaljan raspored projekcija filmova po gradovima i kinima možete saznati na Goethe-Institut Kroatien stranici.

babylon berlin 00009

Jazz ponedjeljkom u KCM-u

Ponedjeljci su i dalje u znaku jazza. U Kulturnom centru Mesnička od 21 sat čeka vas odlična svirka. Ovog puta slušat ćete ritam sekciju koju čine Pavle Jovanović (gitara), Ivar Roban Križić (kontrabas) i Borko Rupena (bubnjevi). Ovaj trio je već prošao jednu kinesku turneju stoga će sigurno predstaviti neke od svojih originala, a i podržati kolege na sessionu ponekim jazz standardima. Ulaz je slobodan za javnost.

KCM 9

Goran Trbuljak: Tanhoferu i Babaji

U ponedjeljak, 1. listopada 2018. u 19 sati u ADU Galeriji f8, Trg Republike Hrvatske 8, otvara se izložba Gorana Trbuljaka pod nazivom “Tanhoferu i Babaji”. Riječ je o jednom od najznačajnijih hrvatskih likovnih umjetnika i filmskih snimatelja čija je nastavna i pedagoška djelatnost na Akademiji dramske umjetnosti trajno pridonijela profesionalnom razvoju mnogih generacija hrvatskih filmskih i TV snimatelja.

Prepoznatljivim, jednostavnim postavom izložbe, Trbuljak pozdravit će se sa studentima i kolegama nakon 30 godina rada na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Na izložbi će biti prikazan jedan fotografski i jedan filmski rad. Panoramskom fotografijom mrtve prirode, iz serije „Skica za skulpturu“, autor prikazuje uskoro nestajuće alate za nastavu i profesiju, a eksperimentalnim filmom „3+3=7“ postupak superponiranja njegovih ranije nastalih eksperimentalnih i animiranih filmova. Tim postupkom nastaje novi film koji gledateljima daje mogućnost izbora i osobnog čitanja naracije.

Vox Feminae

Po dvanaesti put se slavi stvaralaštvo žena uz umjetnice, kreativke, teoretičarke, redateljice i glazbenice! VoxFeminae festival od 3. do 7. listopada zauzima CeKaTe i društveno-kulturni centar “Šesnaestica”.

Strašne žene uvijek su bile srž VFF-a, a jednoj od njih posvećuje se  festivalsko otvorenje u CeKaTe-u 3. listopada u 18h. Uz projekciju filma “Tajni svjetovi Ursule K. Le Guin” i popratnu panel raspravu (autorice Milena Benini, Irena Rašeta, Marija Mihaela Perković) prisjetit ćemo se ove velikanke SF i fantasy književnog žanra kao i skrenuti pozornost na druge bitne žene znanstvene fantastike.

U sklopu otvorenja programa u Šesnaestici moći će se pogledati izložba ilustratorice Ane Kovačić “Njezin panteon (Vidjet ćeš ti svoga boga!)”, inače autorice ovogodišnjeg vizualnog identiteta festivala.

Osim toga, u pet festivalskih dana pripremljen je podjednako raznolik i interesantan program:

// učimo o feminističkim intervencijama u hrvatsku umjetnost 21. stoljeća uz Petru Šarin
// gledamo izvrsne umjetničke izvedbe, ove godine uz Teatar Mašina igre(izvedba “Pod naponom”) te Vesnu Mačković (performans “naša Lijepa”)
// slavimo 21 godinu djelovanja udruge CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje
// uz sveučilišnu profesoricu i književnicu Lidiju Dujić razmatramo posljedice feminiziranja novinarske struke
// slavimo tijela i vagine u kreativnoj radionici Lane Kunštek i Andree Weiss Sadeh
// izrađujemo vlastite religijske ikone uz Anu Kovačić
// učimo o projektu Žene BiH i strašnim ženama Bosne i Hercegovine
// gledamo izvrsne dokumentarne i igrane filmove međunarodne produkcije (u slučaju lijepog vremena u kinu na otvorenom); poput finalista Tribece ‘Zovi je Ganda’
// program za najmlađe (i one koji vole sve što je “big in Japan”) uz udrugu Kozlici i kamišibaj teatar
// partyjamo u seksi festivalskom klimaksu Sex u Saxu uz Zbeletron
// igramo društvenu igru Fierce Women i kviz

Detaljan festivalski program potražite na: voxfeminae.net, a filmski program fetsivala saznajte ovdje.

Mario Biondi u Tvornici kulture

Musicology Barcaffé Sessions osmišljen je kao posebna vrsta glazbenog uživanja i koncertnog iskustva. To nije festival s masovnom posjetom, već glazbeno uživanje u manjim klupskim koncertima do 1000 ljudi, na kojima skoro da možete dodirnuti svog omiljenog izvođača. Ovakvim pristupom se naglasak stavlja na samu glazbu, umjesto na show i vizualne efekte. Razbijanjem festivalskog koncepta kojim se koncerti grupiraju kroz nekoliko uzastopnih dana, ljubitelji glazbe su u mogućnosti na koncertima uživati tijekom čitave godine.

Serijal će otvoriti talijanski jazz i soul pjevač Mario Biondi, koncertom 6. listopada u potpuno renoviranoj Tvornici kulture. Publika će imati priliku uživati u mnogobrojnim Mariovim hitovima poput “This is what you are”, “Shine on”, “Close to you”, “Deep space” i mnogim drugim, ali i u pjesmama s Marijevog novog albuma “Brasil “, u potpuno drugačijoj atmosferi nego inače.

Učitati još
Zatvori